Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Credit/Credite impobiliare ipotecare

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Che_Guevara87

Che_Guevara87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 30.04.2010
Buna ziua,

Eu si sotia mea dorim constructia unei case, printr-un credit imobiliar ipotecar (fiind mult mai accesibil decat prima casa). Situatia este in felul urmator : detinem 11.000 euro cash pt avansuri si comisione, si toate platile ce intervin. Ideea este ca nu detinem terenul pe care dorim sa construim. Intrebarea mea este : exista vreun credit la vreo banca (si care anume) prin care pot achizitiona si terenul si a realiza si constructia ? pana acum la bancile la care am fost mi s-a transmis ca, in cazul constructiei prin credit imobiliar, solicitantul creditului trebuie sa fie deja proprietar pe terenul aferent. Veniturile nete pt fiecare din noi ar fi 1400 ron eu si 1200 ron sotia.Terenul de achizitonat ar fi undeva la 26000 euro iar constructia casei pana la stadiul de cheie ar fi undeva la 36000 euro.Ca si salarii cumulate, bancile ne acorda credit undeva la 55000 euro in conditii de salarii cumulate, dar repet...ar fi trebuit sa avem deja terenul. Are cineva idee sau cunostinta de cauza daca pot reusi la vreo banca sa fac creditul si pt teren si pt constructie, sau daca cineva a reusit o asemenea 'grozavie' ???

Multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre.

#2
bibibossu

bibibossu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 04.11.2009
La credit pt construcție este obligat sa lucrezi numai cu firma iar plata se face prin banca. Deja ridici prețul la casa cu min 50%.
Deci cum nu ai terenul, nu se poate.
Daca ai o locuință, ai doua soluții:
- o vânzare fictiva catre părinți sa zicem
- o ipoteca pt credit sau credit punte.
Spre exemplu, la credit punte pe doi ani dai 800 lei pt 30000 euro, după care trebuie sa returnezi banii sau intrii în credit

#3
pamela200

pamela200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 07.10.2005
Salut.
Si eu ma aflu in aceeasi situatie. Am inceput casa cu fonduri proprii, cu un credit de nevoi personale. Acum ajuns la stadiul de casa la rosu, intabulare si singura solutie pe care o am este un credit ipotecar pentru a continua cu amenajarea interioara, in situatia in care fac o vanzare catre unul din parinti. Insa la o banca mi s-a spus ca nu se poate da credit in acesta situatia, si nu inteleg de ce. La programul Prima Casa este clar, nu poti aplica daca ai in proprietate o casa peste 50 mp dar la un credit ipotecar, cu ce afecteaza banca daca tu, ca solicitant, ai mai avut in proprietate un imobil.

#4
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 23.06.2004
Scuze de offtopic. Aveti venituri extra, ajutor (financiar) din partea parintilor? Job-urile sunt sigure? Perspective de crestere? Intreb pentru ca mi se pare ca vreti sa va aruncati la un credit mult prea mare (pe aproape toata viata) pentru posibilitatile voastre actuale (2600 lei). La o simulare pe primul calculator care mi-a iesit in cale (google), va trebui sa dati cel putin 1200 lei rata timp de 30 ani, la 50k euro imprumutati. Acum poate va incanta si va calculati ca va descurcati cu 1400 lei pe luna, insa nu e chiar asa. Gandeste-te ca din 1400 lei trebuie sa platesti utilitatile, sa incalzesti casa iarna, sa mananci, sa te imbraci, poate sa mai pleci intr-un concediu, etc. Iar daca mai tarziu apare si un copil, deja bugetul e total insuficient. Ganditi-va si calculati foarte bine inainte de a face pasul asta. Cat reusiti sa economisiti acum, de la luna la luna, fara sacrificii prea mari?

#5
pamela200

pamela200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 07.10.2005
Joburile nu sunt sigure, copii sunt deja si nu m-ai am loc in casa cu parintii, stiu ca o sa muncesc toata viata, vreau sa stiu daca pot lua un credit in aceste conditii. Atat.

#6
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 23.06.2004
Scuze, @pamela200, ma adresasem initiatorului dar exprimarea mea a fost ambigua si s-a inteles altfel.
LE: In cazul tau, nu am inteles. Creditul initial de nevoi personale e incheiat? Te afecteaza la cat mai poti imprumuta. Creditul ipotecar pe care vrei sa il iei, girezi cu actuala constructie la rosu? Nu inteleg ce treaba au parintii tai, ce vanzare catre ei faci/ai facut.

Edited by aladdin2k, 27 November 2015 - 12:27.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate