Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Huawei Mate 8

- - - - -
  • Please log in to reply
673 replies to this topic

#253
mike_spiky

mike_spiky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 27.04.2004

View PostHigh Octane, on 24 aprilie 2016 - 14:01, said:

Va salut.

Am trecut si eu recent de la OnePlus One la Mate 8. Cum nu prea am experienta cu terminalul Huawei m-am cam pierdut in pagina de updates de pe xda.
Modelul meu e cel din atasament.
Este vreun FW mai nou pentru mine? Daca da, de unde il iau si cum il pun?
Ms.
Stima!

Eu am trecut la 170 si mi-a rezolvat problema notificarilor. Ce-am observat in plus la aceasta versiune este ca noaptea consumul a scazut considerabil (de la 8% la 2% - 8h). Sunt super multumit de versiunea asta, n-am mai incercat una mai noua (stiu ca a parut si 180 daca nu ma insel).

Update-ul nu s-a facut OTA, l-am facut singur urmarind tutorialul astasi inca ceva de pe XDA, dar nu mai gasesc acum.

#254
High Octane

High Octane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 14.02.2007
Poti descrie putin procedura? Nu gasesc acel director dload, nici in memoria interna, nici in cardul micro sd.

#255
mike_spiky

mike_spiky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 27.04.2004
Pe memoria externa (microSD) creezi un nou folder pe nume dload in care vei copia continutul arhivei pe care ai descarcat-o (aparent poti face asta si in memoria interna a telefonului, in root, dar eu n-am incercat asa). Pe urma faci update-ul ori prin metoda descrisa (cu codul) ori prin cealalta (inchizi telefonul si il deschizi tinand apasat simultan butoanele de volume down + power. Le dai drumul atunci cand incepe update-ul).

#256
High Octane

High Octane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 14.02.2007
Pe urma e indicat reset general? Se pierde ceva prin update? Setari, continut memorie telefon, etc?

#257
mike_spiky

mike_spiky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 27.04.2004
Eu n-am facut hard reset (ca mi-a fost lene sa reconfigurez si sa instalez toate aplicatiile) si nici nu mi-a pierdut nimic, insa am facut un backup la ce aveam nevoie inainte, doar pentru siguranta.

#258
High Octane

High Octane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 14.02.2007
Am reusit, merci!

Attached Files



#259
Ausradierer

Ausradierer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 22.10.2005

View Postdandoru, on 23 aprilie 2016 - 19:31, said:

Nu este husa. Este colant și este decât pe spate.
:facepalm: probabil decat bucurestean

#260
adoase

adoase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.08.2006
:) Am reusit incarcarea de la 5% la 100% in aprox. 1 ora cu incarcatorul original. Sincer, nu stiu cum functioneaza incarcarea rapida cu care se lauda ei sau daca afecteaza bateria in vreun fel. Ideea e ca pana acum se incarca in aprox. 2 ore. De data asta, cand era la 5% l-am pus la incarcat. Dupa aprox. 15 minute era la 25%, l-am scos din priza ca aveam nevoie sa ma plimb cu el. Apoi, l-am pus iar in priza pentru aprox. 35 minute, timp in care a ajuns la 85% Posted Image . L-am scos iar ca mi-a trebuit mobilitate. Apoi, de la 85% la 100% a mai durat vreo 10 minute. Dupa aceea a tinut frecus normal, n-am sesizat ca mi-ar fi tras teapa cu incarcatul. Tind sa cred ca bateria baga la greu in prima jumate de ora, apoi o lasa mai moale. Daca il tot scoti din priza periodic, baga la greu mereu. Pe de alta parte, raportat la fizica pe care o stiu eu, daca masina face 50 km intr-o ora, cum naiba ar face 50 km in juma de ora cu aceeasi viteza, fara s-o impinga tirul din spate? Ca incarcatorul e raportat la 2000mah... Poate smecheria tine de voltaj, ca scrie "5V-2A or 9V-2A"...

Oricum, banuiesc ca nu e prea bine pentru baterie... Dar daca esti vreodata pe repede-nainte, e bine ca merge asa...

#261
High Octane

High Octane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 14.02.2007
Eu nu folosesc încărcătorul lui. Folosesc un charger original Samsung de 1.5A de la tableta ficei mele. Prefer o încărcare cu curent mai mic, în detrimentul unui quick charge. Prefer să-l las over night, pe termen lung e mai bine pentru baterie, decît să-i tot dai 9V și 2A. My 0.02$

#262
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,873
  • Înscris: 10.06.2008
Dar oare nu stresează mai mult acumulatorul un încărcător clasic? Nu știu ce sa zic.. Eu am avut înainte un S4 și îl lăsăm pe wireless charger în fiecare seara.... Și încă mai e ok bateria după vreo 2 ani și un pic.

#263
Day17

Day17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 23.06.2015
Va salut,

Actual posesor de OnePlus One, am vreo 2 saptamani la dispozitie sa iau un telefon nou. Ma bate gandul intre Mate 8 si Nexus 6P.
Ma intereseaza in principal bateria si ecranul. Camera mai putin la fel si jocurile..
Merita Mate 8 in favoarea lui Nexus 6P?
Accesorii se gasesc usor ? Huse, folii etc..

#264
High Octane

High Octane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 14.02.2007
Eu am luat husa de pe ebay si tempered glass de la PC Garage. Husa e superba, vine ca turnata, calitate exeptionala. Imi place ca acopera spatiul dintre camera si senzor.

Edited by High Octane, 03 May 2016 - 21:28.


#265
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Ma tenteaza Mate 8 dar si P9 Plus. Nici nu stiu ce sa aleg... Pe de alta parte as astepta si Samsung Note 6 sa vad ce e de capul lui, dar mai e ceva pana apare. Ca si iPhone 7 Plus de asemenea. La Apple singurul lucru care chiar imi place este iCloud-ul.

#266
kalinic

kalinic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 22.01.2014
Bună băieți,  aveți idee cum as putea readuce telefonul la viata,  având în vedere că i-am dat o resetare generală,  și acum îmi cere datele de la contul de gmail? Menționez ca am primit telefonul,  iar persoana care mi l-a dat nu mai știe ce cont a folosit pe el. Și asa stau cu mortul în casă

#267
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,873
  • Înscris: 10.06.2008
Pai de ce nu te loghezi cu contul tău?

#268
kalinic

kalinic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 22.01.2014
Nu poți pana nu-l dezactivezi pe cel vechi. Ăsta e marea problema

#269
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,873
  • Înscris: 10.06.2008
Cum vine asta? Dacă formatezi nu se sterge tot? Sa înțeleg ca dacă îmi fura cineva telefonul nu il mai poate utiliza? Asta chiar ar fi o super treaba. Pana una alra am primit și eu update la b170. De data asta nu sar sa il fac. Mai citesc un pic pe xda.
Voi ati făcut update? Cum e dupa update?

#270
kalinic

kalinic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 22.01.2014
Ceva de genul asta. Și am citit pe google ca numai de la android 6 funcționează

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate