Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Sunt emoțional foarte legată de părinți , ce să fac ?

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#1
Nightshine

Nightshine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 05.11.2015
Știu că sunteți foarte cruzi aici, pe forum, de data asta chiar aș avea nevoie de astfel de comentarii, fiindcă se vede că eu nu mă pot trezi singură.


Deci am 21 de ani și am venit într-un alt oraș pentru facultate. Acum am decis că voi începe să lucrez și să îmi construiesc singură cariera, pentru că facultatea nu îmi oferă de ceea ce am nevoie.
Problema este însă că părinții nu vor înțelege de ce stau în alt oraș, de ce nu mă duc acasă la ei, de ce nu stau cu ei, ș.a.m.d. , iar mie mi se rupe sufletul ( știu că sună a clișeu, dar așa este ).
Am avut mereu o relație foarte bună cu ei, aș face orice să stau cu ei, dar pur și simplu integritatea nu mă lasă să fac acest lucru.
Știu că acum am 21 de ani și trebuie să mă mențin pe picioarele mele, să mă întrețin singură, și să nu mai trăiesc pe spatele lor. Discuția aceasta nu am avut-o încă cu ei, dar știu că ei m-ar implora să merg acasă, să stăm împreună, și eu oricum de-abia mă pot abține să nu fac acest lucru, darămite dacă mai încep și ei să mă convingă. . .
Știu că majoritatea părințiilor sunt genul care se distrează cu prietenii atunci când pleacă copiii, dar ai mei nu sunt așa. Au un cerc foarte restrâns de prieteni, în timpul liber de-abia dacă se văd cu cineva, tata îmi spune mereu că cel mai fericit este când mă vede acasă, și nici mama nu este diferită. Și eu îi iubesc foarte mult, știu că trebuie să nu mai locuiesc cu ei din cauza vârstei, dar este atât de greu. .  .

#2
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
te mariti cu mine?

#3
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Daca asta este singura ta problema, atunci faptul ca o sa stai departe de parinti va mult mai usor de indurat. Deocamdata "replici crude" nu prea vad cum, sau pentru ce ti s-ar da. Poate daca ne mai povestesti ceva.

Edited by johnnickelby, 21 November 2015 - 18:35.


#4
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Cautat-ti dulau Posted Image . O sa uiti si de mama si de tata Posted Image .

#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostNightshine, on 21 noiembrie 2015 - 18:29, said:

Ştiu că sunteţi foarte cruzi aici, pe forum, de data asta chiar aş avea nevoie de astfel de comentarii, fiindcă se vede că eu nu mă pot trezi singură.


Deci am 21 de ani şi am venit într-un alt oraş pentru facultate. Acum am decis că voi începe să lucrez şi să îmi construiesc singură cariera, pentru că facultatea nu îmi oferă de ceea ce am nevoie.
Problema este însă că părinţii nu vor înţelege de ce stau în alt oraş, de ce nu mă duc acasă la ei, de ce nu stau cu ei, ş.a.m.d. , iar mie mi se rupe sufletul ( ştiu că sună a clişeu, dar aşa este ).
Am avut mereu o relaţie foarte bună cu ei, aş face orice să stau cu ei, dar pur şi simplu integritatea nu mă lasă să fac acest lucru.
Ştiu că acum am 21 de ani şi trebuie să mă menţin pe picioarele mele, să mă întreţin singură, şi să nu mai trăiesc pe spatele lor. Discuţia aceasta nu am avut-o încă cu ei, dar ştiu că ei m-ar implora să merg acasă, să stăm împreună, şi eu oricum de-abia mă pot abţine să nu fac acest lucru, darămite dacă mai încep şi ei să mă convingă. . .
Ştiu că majoritatea părinţiilor sunt genul care se distrează cu prietenii atunci când pleacă copiii, dar ai mei nu sunt aşa. Au un cerc foarte restrâns de prieteni, în timpul liber de-abia dacă se văd cu cineva, tata îmi spune mereu că cel mai fericit este când mă vede acasă, şi nici mama nu este diferită. Şi eu îi iubesc foarte mult, ştiu că trebuie să nu mai locuiesc cu ei din cauza vârstei, dar este atât de greu. .  .
De ce mai stai in tara? Eu zic sa schimbi tara.

Nici nu trebuie sa le spui alor tai, le trimiti direct vedere.

#6
bankrupt

bankrupt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 05.10.2015
Oh geez.

Zici ca renunti la facultate si ai tai in situatia asta or sa te roage sa revii acasa, sa te ingropi in orasul natal (presupun ca e un oras in cadere libera)? Chiar nu cred sa fie atat de egoisti. Si daca tu asa intuiesti, nu le da ocazia sa faca o astfel de cerere, rugaminte. Intelegi cum poti asta.

La naiba, ai o varsta, ei au viata lor, tu pe-a ta. Va vizitati, dar nu stati cioc in cioc.
N-am mai auzit de astfel de dileme.

#7
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Prima cruzime  de la mine  e .  De ce te-ai mai mutat de acasa daca ai renuntat la facultate ?  Gaseai munca si in oras  la tine si nu mai faceai oamenii aia cate te-au sters la fund sa sufere .   O mare prostie ca ai terminat cu studiile prematur , o sa regreti toata viata si o sa iti para rau . Am si eu doi copii , din care o fata de varsta ta . Jar ar manca sa faca asta .  E in anul doi si invata foarte bine . Tot plecata e , si inca la o mare mare distanta dar ne suna si ne vedem de cate ori e posibil .

Edited by gingisKHAN2015, 21 November 2015 - 18:45.


#8
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

View PostOriginalCopy, on 21 noiembrie 2015 - 18:37, said:

De ce mai stai in tara? Eu zic sa schimbi tara.

Nici nu trebuie sa le spui alor tai, le trimiti direct vedere.
Sa le trimeata vedere din Bucuresti, eu cu ea :D

#9
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View Postflavius18, on 21 noiembrie 2015 - 18:42, said:

Sa le trimeata vedere din Bucuresti, eu cu ea Posted Image
Cand e nunta ?

Edited by _-AppleS-_, 21 November 2015 - 18:47.


#10
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

View PostgingisKHAN2015, on 21 noiembrie 2015 - 18:41, said:

Prima cruditate de la mine  e . De ce te-ai mai mutat de acasa daca ai renuntat la facultate ? Gaseai munca si in oras  la tine si nu mai faceai oamenii aia cate te-au sters la fund sa sufere .   O mare prostie ca ai terminat cu studiile prematur , o sa regreti toata viata si o sa iti para rau . Am si eu doi copii , din care o fata de varsta ta . Jar ar manca sa faca asta . E in anul doi si invata foarte bine . Tot plecata e , si inca la o mare mare distanta dar ne suna si ne vedem de cate ori e posibil .
Tipa a plecat de langa parinti ca poate era tinuta din scurt si nu putea face ce vrea ea. Poate sunt lucruri care nu sunt spuse de ea, mai mult ca sigur sunt.
Cum te poti destabala langa o fam. mai severa? Te muti departe de ei.

Tipa o sa intre sa ma contrazica, insa degeaba.

#11
Nightshine

Nightshine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 05.11.2015

View Postbankrupt, on 21 noiembrie 2015 - 18:37, said:

Oh geez.

Zici ca renunti la facultate si ai tai in situatia asta or sa te roage sa revii acasa, sa te ingropi in orasul natal (presupun ca e un oras in cadere libera)? Chiar nu cred sa fie atat de egoisti. Si daca tu asa intuiesti, nu le da ocazia sa faca o astfel de cerere, rugaminte. Intelegi cum poti asta.

La naiba, ai o varsta, ei au viata lor, tu pe-a ta. Va vizitati, dar nu stati cioc in cioc.
N-am mai auzit de astfel de dileme.

Nu sunt egoişti deloc. Ba chiar ţin prea mult la mine, la fel cum şi eu ţin prea mult la ei. Ei de fapt au o viaţă foarte bună şi nu m-au împins niciodată să mă duc niciunde. Eu m-am dus singură, pentru că aşa am considerat că se cuvine, dar nu mi-am dat seama că sunt atât de ataşată de ei.

#12
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 23.10.2015
Traieste-ti viata ta, nu a altora!

#13
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

View Post_-AppleS-_, on 21 noiembrie 2015 - 18:43, said:

Cand e nunta ?
De ce? Ne aduci dar de nunta un SSD de la BF ? :D

#14
Nightshine

Nightshine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 05.11.2015

View PostgingisKHAN2015, on 21 noiembrie 2015 - 18:41, said:

Prima cruditate de la mine  e . De ce te-ai mai mutat de acasa daca ai renuntat la facultate ? Gaseai munca si in oras  la tine si nu mai faceai oamenii aia cate te-au sters la fund sa sufere .   O mare prostie ca ai terminat cu studiile prematur , o sa regreti toata viata si o sa iti para rau . Am si eu doi copii , din care o fata de varsta ta . Jar ar manca sa faca asta . E in anul doi si invata foarte bine . Tot plecata e , si inca la o mare mare distanta dar ne suna si ne vedem de cate ori e posibil .

La partea de facultate te contrazic, fiindcă facultatea mea nu a fost una de viitor. Studiile oricum nu se termină cu facultatea, omul învaţă constant şi din multe surse, facultatea îţi dă doar o diplomă, asta nu înseamnă că faci mai multe cu ea. În afară de Medicină, Inginerie şi Drept, facultatea nu face diferenţa în celelalte domenii.
Şi oricum, nu am renunţat la facultate înainte să mă mut de acasă, ci DUPĂ.

Edited by Nightshine, 21 November 2015 - 18:48.


#15
balios

balios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 27.06.2014
Mai bine zi in ce oras esti acum. Poate se gaseste vreunul sa te faca sa uiti de tot. :))

#16
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014

View Postbalios, on 21 noiembrie 2015 - 18:48, said:

Mai bine zi in ce oras esti acum. Poate se gaseste vreunul sa te faca sa uiti de tot. Posted Image)

Te bagi pe felie :lol:?

#17
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View PostNightshine, on 21 noiembrie 2015 - 18:46, said:

...nu am renunţat la facultate înainte să mă mut de acasă, ci DUPĂ.
Și nu îți sună niciun clopoțel?

Nu, facultatea nu-i numai o diplomă.
Asta-i ce spun vulpile în vie...

#18
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

View PostNightshine, on 21 noiembrie 2015 - 18:46, said:

La partea de facultate te contrazic, fiindcă facultatea mea nu a fost una de viitor. Studiile oricum nu se termină cu facultatea, omul învaţă constant şi din multe surse, facultatea îţi dă doar o diplomă, asta nu înseamnă că faci mai multe cu ea. În afară de Medicină, Inginerie şi Drept, facultatea nu face diferenţa în celelalte domenii.
Şi oricum, nu am renunţat la facultate înainte să mă mut de acasă, ci DUPĂ.
Tu crezi ca la 21 ani ne vrajesti?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate