Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

Installer pt mai multe programe?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Di3zU

Di3zU

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.11.2015
Salutare tuturor. Nu stiu daca am nimerit bine sectiunea... Dar sper ca ma puteti ajuta. Daca nu rog un administrator sa mute discutia unde trebuie.
Nu doresc ca cineva sa imi creeze ceva... Vreau doar o informatie...

Are cineva vreo idee... Cum as putea sa creez un installer in care sa pun alte 5 6 7 programe care sa fie instalate... De ex... Firefox , office , BSPlayer si Avira.... Vreau ca aceste 4 programe sa le pun sub un singur installer iar atunci cand ii dau drumul el sa le instaleze automat... Nu doar sa le extragă... Deci sa nu mai fiu nevoit sa le iau pe fie care in parte si sa le instalez.. ce sugerati?..

Detin o companie mica... Si nu am Chef sa stau sa instaleze pe 20 de pc de ex programe astea... Daca as putea face aceasta comprimare ar fii super.

Ps: scz daca sunt greseli gramaticale scriu dp un tel nou care inca... Nu prea stie cuvinte:-)) scrie de capul lui.

Ms mult.

#2
gigifenomen

gigifenomen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 02.07.2015
https://ninite.com/

#3
Di3zU

Di3zU

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.11.2015

View Postgigifenomen, on 20 noiembrie 2015 - 04:46, said:


Merci mult. Dar vreau sa adaug si ceva programe personale... De aceea ma interesa sa il comprim eu... Ai vreo idee?

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Un fisier .bat care lanseaza in ordine installerele programelor pe care le vrei. Poti sa faci un SFX din asta, cu fisierul .bat rulat automat: http://superuser.com...lf-extracting-a

Nu vad de ce te-ai complica cu alte lucruri fancy, cand un simplu fisier text (.bat) e tot ce ai nevoie.

Avantaje: e usor de mentenat/actualizat - nu trebuie sa reiei procesul de la capat daca vrei sa modifici ceva (economisesti zeci de clicuri la fiecare schimbare).

Daca folosesti Linux, poti crea un fel de "meta-package" cu programele dorite ca dependinte. Cum se face asta depinde de package managerul folosit (de distributia linux folosita). E mult mai elegant ca-n windows.

#5
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Cum sa foloseasca Linux atat timp cat omul pomeneste de bsplayer?
A intrebat despre o solutie aplicabila sub Windows.

#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
mai exista si allmyapps.
http://allmyapps.com/

#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostDobrin_M, on 20 noiembrie 2015 - 09:10, said:

Cum sa foloseasca Linux atat timp cat omul pomeneste de bsplayer?
A intrebat despre o solutie aplicabila sub Windows.
Mentenanta in Linux e mult mai usoara, totul poate fi automatizat mult mai usor, si nu e nevoie de reinstalare in fiecare an, cum e cu windows.

Tot din postarea lui inteleg ca nu are chef sa investeasca mult in mentenanta, deci poate vrea Linux, dar nu stie asta inca.

De exemplu, o retea de sute de calculatoare Linux poate fi actualizata (atat sistemul, cat si toate programele instalate) cu o singura comanda. In Windows trebuie sa te duci la fiecare in parte si sa il actualizezi. Asta inseamna sute de clickuri, care adunate pe parcursul anilor insteamna mult timp pierdut. Si nervi. Si discrepante intre sisteme.

Ca e BSPlayer e irelevant, exista playere foarte bune si in Linux. E un non-argument.

Cert este si ca n-a postat intr-o arie strict de windows.

Cat dureaza actualizarea unei retele de 100 de calculatoare windows? 100 * 15 minute = 25 ore
In Linux: 15 minute. Pentru ca dai o data comanda, si fiecare calculator isi face update-urile in paralel.

Cat dureaza actualizarea unui retele de 1000 de calculatoare windows? 1000 * 15 minute = 6 saptamani de lucru (8 ore pe zi, 5 zile pe saptamana)
In Linux: tot 15 minute. Pentru ca dai o data comanda, si fiecare calculator isi face update-urile in paralel.

O sa zici "pai el nu are decat 20". Da, acum are doar 20. Dar daca creste? Ca doar nu ii doresti sa ramana sarac toata viata. Poate creste. Cea mai mare greseala pe care o poti face e sa ai oportunitatea de a creste enorm, si sa nu poti, pentru ca nu te-ai pregatit pentru crestere.

Si chiar daca nu creste, daca aduni tot timpul pierdut pe parcursul a sa zicem 5 ani, tot se strang luni bune de manhours pierdute pe o mentenanta care poate fi facuta la fel de bine de masini, nu de om.

Ma rog, tu probabil vorbesti despre carpeala romaneasca. Eu stiu ca vorbesc despre optimizare nemteasca.

Edited by OriginalCopy, 20 November 2015 - 09:48.


#8
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 06.10.2003
In Windows nu trebuie sa te duci sa actualizezi fiecare masina in parte. Vezi WSUS si SCCM.

#9
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postshiva, on 20 noiembrie 2015 - 10:04, said:

In Windows nu trebuie sa te duci sa actualizezi fiecare masina in parte. Vezi WSUS si SCCM.

Asta nu implică o tonă de bani (0 vs n) și/sau infrastructură (0 vs m calculatoare dedicate)?

Plus vendor lock-in, d-ăla cu greu te mai eliberezi. Și să vezi distracție a naibii când se pune Microsoft pe tine și îți cere mii de euro lunar.

#10
Di3zU

Di3zU

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.11.2015

View PostOriginalCopy, on 20 noiembrie 2015 - 07:59, said:

Un fisier .bat care lanseaza in ordine installerele programelor pe care le vrei. Poti sa faci un SFX din asta, cu fisierul .bat rulat automat: http://superuser.com...lf-extracting-a

Nu vad de ce te-ai complica cu alte lucruri fancy, cand un simplu fisier text (.bat) e tot ce ai nevoie.

Avantaje: e usor de mentenat/actualizat - nu trebuie sa reiei procesul de la capat daca vrei sa modifici ceva (economisesti zeci de clicuri la fiecare schimbare).

Daca folosesti Linux, poti crea un fel de "meta-package" cu programele dorite ca dependinte. Cum se face asta depinde de package managerul folosit (de distributia linux folosita). E mult mai elegant ca-n windows.
Merci mult. Deci este nevoie sa creez doar un fisier .bat si sa urmez acele 2 comenzi care sunt prezentate in tutorialul din linkul tau? Acea comanda de executat programele trebuie pusa pentru fiecare program sau le trec pe toate sub aceeasi linie. Alte programe in plus nu mai sunt necesare?.

#11
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostDi3zU, on 20 noiembrie 2015 - 14:26, said:

Merci mult. Deci este nevoie sa creez doar un fisier .bat si sa urmez acele 2 comenzi care sunt prezentate in tutorialul din linkul tau?
Da.

View PostDi3zU, on 20 noiembrie 2015 - 14:26, said:

Acea comanda de executat programele trebuie pusa pentru fiecare program sau le trec pe toate sub aceeasi linie.
Cred ca SFX te lasa cu un singur executabil automat, acela va fi acel .bat si atat, deci in .bat trebuie sa listezi toate installerele pe care trebuie sa le execute. Am scris asta foarte clar:

View PostOriginalCopy, on 20 noiembrie 2015 - 07:59, said:

Un fisier .bat care lanseaza in ordine installerele programelor pe care le vrei.

View PostDi3zU, on 20 noiembrie 2015 - 14:26, said:

Alte programe in plus nu mai sunt necesare?.
Installerele insesi si atat.

#12
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 06.10.2003
ECHO.
ECHO Install program1
START /WAIT "calea_spre-programul1"
ECHO Install program2
START /WAIT "calea_spre_programul2"



#13
Di3zU

Di3zU

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.11.2015

View PostOriginalCopy, on 20 noiembrie 2015 - 16:22, said:

Da.
Cred ca SFX te lasa cu un singur executabil automat, acela va fi acel .bat si atat, deci in .bat trebuie sa listezi toate installerele pe care trebuie sa le execute. Am scris asta foarte clar:

Installerele insesi si atat.
Merci mult. Am incercat asta, dar cred ca m-am exprimat gresit. Deci eu imi descarc de pe internet: BSPlayer, Mozilla, Opera, si mai am eu 2 Programe. Aceste toate, vreaus a le pun sub un SINGUR installer. Acel installer (fara sa mai copiez separat iara programele) sa il pun pe un stic, si sa le instalez pe alte 5 6 PC.... aici nu ajung eu :(

#14
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostDi3zU, on 21 noiembrie 2015 - 03:06, said:


Merci mult. Am incercat asta, dar cred ca m-am exprimat gresit. Deci eu imi descarc de pe internet: BSPlayer, Mozilla, Opera, si mai am eu 2 Programe. Aceste toate, vreaus a le pun sub un SINGUR installer. Acel installer (fara sa mai copiez separat iara programele) sa il pun pe un stic, si sa le instalez pe alte 5 6 PC.... aici nu ajung eu :(
Vrei cam multe pentru un windows limitat.

Singura alternativă care îmi vine în minte este să folosești un sistem de operare mai puțin limitat.

#15
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
WPI

Iar sa te ajut putin comenzile la ce ai specificat tu sunt...

firefox42en.exe -ms

Pt BSPlayer free cand ai net...nu mi-am batut capul sa integrez codecurile...

Script AutoIT. Dupa ce salvezi exe-le in wpi il treci asa: installbsp.exe /s
Spoiler


Oricum ai de munca si teste....


De exemplu daca ai mai multe versiuni de Windows: XP, Vista, 7...se poate trece in fata comenzii asa:
{OS=XP}
, asa incat sa se instaleze doar pe XP.

La fel si pe sistemele x86 si x64. Cand ai programe pe 32 biti (x86) si pe 64 biti poti pune limitare ca cele de pe 32 biti sa se instaleze doar pe 32 biti

Exemplu

{x86} "%wpipath%\\Install\\Software\\7zip\\7z1510x86.exe" /S

{x64} "%wpipath%\\Install\\Software\\7zip\\7z1510x64.exe" /S

Edited by xxvirusxx, 21 November 2015 - 09:30.


#16
GeorgeGeo

GeorgeGeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 01.05.2007
Cateva instalere pe care poti sa le configurezi ,am pus pe server aici.

#17
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,226
  • Înscris: 24.02.2007
Sub Windows, formatul standard de installere de pe la Windows 2000 incoace e "msi". Cand producatorul se respecta si iti ofera aplicatia sub forma de msi, automatizezi cum vrei instalarea, inclusiv unattended cu tot felul de parametrii.

#18
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View PostOriginalCopy, on 21 noiembrie 2015 - 09:02, said:

Vrei cam multe pentru un windows limitat.
Sau nu. Posted Image

Exista Packagere care permit crearea de installere.
In principiu ele functioneaza asa:
-scaneaza toate fisierele si intrarile in registri
-permit utilizatorului sa instaleze ce doreste
-scaneaza iar toate fisierele si intrarile in registri
-fac diferenta si impacheteaza fisierele diferenta intr-un msi

De exemplu:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zUwMBMzrCts?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by 654321, 27 November 2015 - 19:39.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate