Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 

Accentul timișorean și bucureștean

- - - - -
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#1
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
În general timișorenii și bucureștenii neagă prezența accentului. Dar accentul este. Problema este că e greu de explicat accentul lor și de reprodus, e mai mult o diferență de pronunțare a unor cuvinte (intensitatea,muzicalitatea etc).
Atât timișorenii cât și bucureștenii au și greșeli gramaticale. Bucureștenii mai au și niște dezacorduri.
Cum vi se pare accentul timișorean? Și cum vă sună?
Dar cel bucureștean?

#2
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015
Accentul timisorean suna foarte bine, cel bucurestean pe de alta parte mi se pare ca este un pic arogant.

Edited by DraculescuDraculescu, 09 November 2015 - 14:32.


#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,489
  • Înscris: 30.10.2003

 Velaxa, on 09 noiembrie 2015 - 14:27, said:

Dar cel bucureștean?
Sunt unii bucuresteni care vorbesc foarte enervant. Oamenii-s ok, dar le-as pune un calus sa taca. Stiu ca la mine e problema, dar daca tot s-a intrebat Posted Image

 DraculescuDraculescu, on 09 noiembrie 2015 - 14:31, said:

Accentul timisorean suna foarte bine, cel bucurestean pe de alta parte mi se pare ca este un pic arogant.
Da asa-i, pare arogant. Insa si lor ar putea sa li se para arogant accentul din vest. Totul e in capsorul nostru mic si netrebnic :lol:

Edited by Bursul, 09 November 2015 - 14:36.


#4
KATKAT

KATKAT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 08.09.2015
Nu exista nici un accent timisorean ! Exista cateva regionalisme (si astea foarte putine) si atat ! Si am umblat mult in Romania si Moldova!

#5
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 DraculescuDraculescu, on 09 noiembrie 2015 - 14:31, said:

Accentul timisorean suna foarte bine, cel bucurestean pe de alta parte mi se pare ca este un pic arogant.

Da știu, eu când vorbesc cu sudiști, mi se pare că au ceva cu mine, că mă iau tot timpu la mișto și că nu ai chef de vorbit :lol:

#6
loveandpeace

loveandpeace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 14.02.2015
Ala Timisorean si banatean ii prietenos cand ii aud pe Bucuresteni imi vine sa ii dau cu capu de borduri parca se cearta cu toata lumea nu suport specia aia traiasca Transilvania!

Edited by loveandpeace, 09 November 2015 - 14:38.


#7
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 KATKAT, on 09 noiembrie 2015 - 14:35, said:

Nu exista nici un accent timisorean ! Exista cateva regionalisme (si astea foarte putine) si atat ! Si am umblat mult in Romania si Moldova!

Nu pe naiba, de mic moldovenii se miră de accentul meu sau de accentul timișorenilor.

#8
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,539
  • Înscris: 13.06.2004
Ce accent bucureştean?   :mellow:   Sudiştii nu au accent.

#9
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 loveandpeace, on 09 noiembrie 2015 - 14:37, said:

Ala Timisorean si banatean ii prietenos cand ii aud pe Bucuresteni imi vine sa ii dau cu capu de borduri parca se cearta cu toata lumea

Totuși cel timișorean este mult mai diferit față de cel bănățean, bine, desigur că mai avem și regionalisme bănățene.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NUAInH9D5y8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

"M-am încins în pat pră space
Şî în gânduri capt mereu
Să înviu cuvince moarce
Dân bătrânu satu meu,
Vorbili-ale bănăţene
Dă la pauri învaţace
Acolo cu fraţî noştri
Sî surorile dân sace.
Astadz limba păurimii
Dân Banat dă mult zuitată-i,
Cineretu n-o prişepe,
C-are alta-mprumutată.
Dimitrie Acea"

Cam așa se vorbește în Banat la sat :)

 djl, on 09 noiembrie 2015 - 14:40, said:

Ce accent bucureştean?   Posted Image   Sudiştii nu au accent.

Hahaha, asta o crezi tu :lol:

#10
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
De curiozitate, dobrogenii au accent ?

#11
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 DjMx, on 09 noiembrie 2015 - 14:46, said:

De curiozitate, dobrogenii au accent ?

Cică ăia dinspre Moldova au accent de moldoveni, mai ales că-s ruși pe acolo... Mă gândesc că așa o fi.
Eu am vorbti pe skype când mă jucam Dota cu 2 constănțeni și am avut aceeași senzație ca și cu accentul bucureștean. Acuma nu știu dacă au și dezacorduri ca și bucureștenii.

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Nu exista accent bucurestean sau ragatean, cum vrei sa-i spuneti - pt. ca zona fara accent este mult mai mare decat Bucurestiul.

Exista insa specimene, suparator de multe, in special pitipoance si chiar muieri in etate, care au o vorbire afectata, accentuand aiurea intonatia unor cuvinte.
Din fericire nu este ceva definitoriu pt. zona, ci doar ceva intalnit in prezent la neamuri proaste, muieri necizelate, inculte, care-si dau importanta aiurea - dar in practica se fac de rahat cu felul asta de a pronunta.
Este o chestie relativ noua, raspandita dupa '89 sau poate chiar dupa 2000, si care din fericire nu este specifica decat pt. neamurile proaste, sau pt. muirerile fara suficienta cultura si bun simt.
Mai mult, mizeria asta este preluata si de persoane din alte zone din tara...

Edited by loock, 09 November 2015 - 14:56.


#13
Skorillo

Skorillo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.10.2015

 Velaxa, on 09 noiembrie 2015 - 14:27, said:

În general timișorenii și bucureștenii neagă prezența accentului. Dar accentul este. Problema este că e greu de explicat accentul lor și de reprodus, e mai mult o diferență de pronunțare a unor cuvinte (intensitatea,muzicalitatea etc).
Atât timișorenii cât și bucureștenii au și greșeli gramaticale. Bucureștenii mai au și niște dezacorduri.
Cum vi se pare accentul timișorean? Și cum vă sună?
Dar cel bucureștean?
Cine spune ca neaga absenta accentului?Link va rog frumos.Probabil ca  doar dumneavoastra din Timisoara.

Limba Romana este vorbita cu mai multe accente:banatean,oltenesc,moldovenesc,etc.

Doriti ca toata Romania sa adopte accentul dumneavoastra si al casei dumneavoastra parintesti?

#14
Kyth

Kyth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 22.05.2013
Accentul banatean e taraganat si detul de melodios. Pot sa spun ca imi place.

Ceea ce considera OP a fi "accent bucurestean" cred ca e mai degraba felul cam aspru si cam fara vocale in care se exprima lumea mai putin dusa la scoala din anumite cartiere (n-o sa dau nume aici). Nu e ceva uniform la nivelul intregii populatii a orasului.

#15
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015

Quote

Totuși cel timișorean este mult mai diferit față de cel bănățean

Timisorenii nu sunt bănățeni ?

#16
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
Velaxa: vorbesti sa nu ... Posted Image

Attached File  ceuameni.gif   1.82K   10 downloads

#17
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 Skorillo, on 09 noiembrie 2015 - 14:52, said:

Cine spune ca neaga absenta accentului?Link va rog frumos.Probabil ca  doar dumneavoastra din Timisoara.


Ce? Exemple de bucureșteni care neagă accentul sunt și pe topicul ăsta. Timișoreni care neagă accentul? Îți spun eu ca și timișorean că majoritatea timișorenilor neagă că ar avea un accent diferit față de româna standard. Probabil că în zona Brașovului se vorbește româna cel mai corect.

 Acrisios, on 09 noiembrie 2015 - 14:55, said:

Timisorenii nu sunt bănățeni ?

Am zis eu că nu? Uită-te la profilul meu...  Mediul citadin și faptul că sunt români de peste tot a schimbat accentul timișorenilor. Dar asta nu înseamnă că încă nu sunt regionalisme bănățene în vocabularul timișorenilor.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eh7mcLlafcE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 Kyth, on 09 noiembrie 2015 - 14:53, said:

Accentul banatean e taraganat si detul de melodios. Pot sa spun ca imi place.

Ceea ce considera OP a fi "accent bucurestean" cred ca e mai degraba felul cam aspru si cam fara vocale in care se exprima lumea mai putin dusa la scoala din anumite cartiere (n-o sa dau nume aici). Nu e ceva uniform la nivelul intregii populatii a orasului.

Badea și Dinescu ...?

Edited by Velaxa, 09 November 2015 - 14:59.


#18
loveandpeace

loveandpeace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 14.02.2015
Accentul din Transilvania ii cel mai tare si cel mai prietenos.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate