Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Laser pointer cu dioda DVD-RW intr-o tigara electronica

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
dragancla

dragancla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 19.05.2009
Okay, deci avem asa deocamdata: Vreau sa construiesc 2 lasere din materialele de mai sus, unul care "aprinde chibrite" din dioda de scriere a DVD-RW-ului si unul care e mai slab. In caz ca nu pot sa folosesc circuitele din interiorul tigarilor electronice (au cam tot ce le trebuie, parerea mea: buton, baterie etc.) macar sa le golesc si sa le folosesc doar pe post de tuburi.

Am vazut asta, si am si o lanterna de tipul acela pe care o pot folosi in caz ca nu merge cu tigarile electronice.

Intrebari:
1. Este posibil?
2. Ce altceva mai am nevoie? Tipul din videoclip zicea de un Aixiz Laser Housing. N-am nici cea mai vaga idee cum se traduce sau de unde se cumpara asa ceva.
3. Cu ce ar trebui sa incep, mai pe romaneste?

Merci!

Edited by dragancla, 04 November 2015 - 02:37.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,616
  • Înscris: 07.02.2003
Nu stiu daca meriat efortul, diodele de cd/dvd vezi ca nu au raza rotunda, le trebuie lentila de corectie daca vrei sa le faci punctiforme.

Edited by andreic, 04 November 2015 - 03:18.


#3
dragancla

dragancla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 19.05.2009
Pot sa iau lentila de corectie de la un laser mai vechi?

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,616
  • Înscris: 07.02.2003
Poti teoretic dar iti trebuie oricum si un colimator/focalizator daca vrei sa poti aprinde chibrituri, e cu smen...

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

View Postdragancla, on 04 noiembrie 2015 - 02:36, said:

Intrebari:
1. Este posibil?
2. Ce altceva mai am nevoie? Tipul din videoclip zicea de un Aixiz Laser Housing. N-am nici cea mai vaga idee cum se traduce sau de unde se cumpara asa ceva.
3. Cu ce ar trebui sa incep, mai pe romaneste?

Merci!
La ce o sa-l folosesti, nu de alta da mi-e ca o sa arzi ceva, sau mai rau orbesti pe cineva.

#6
cristi05

cristi05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 07.07.2009
Ai mare grija mai ales la laserul pentru cd.rw, fascicolul este in lumina infrarosu deci nu prea il poti distinge . Are 780 nm. Parerea mea ca ar trebui sa faci o camera in ea sa pui obiectul de studiat si laserul. Sunt o gramada de clipuri pe youtube si topicuri ce te pot ajuta doar sa cauti. Ai grija de ochii tai.

#7
dragancla

dragancla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 19.05.2009

View PostMarianG, on 04 noiembrie 2015 - 08:47, said:

La ce o sa-l folosesti, nu de alta da mi-e ca o sa arzi ceva, sau mai rau orbesti pe cineva.

In principiu am nevoie de unul pentru putere. Sa tai bucatele subtiri de hartie/material cu precizia pe care o flama de bricheta nu poate sa o aiba. Poate si la camping, sa dau foc la gratar. Si apoi doar ca ar fi o chestie cool, sa zici "da, eu am construit asta, pot sa dau foc la chestii cu el". De cel mai slab am nevoie sa ma joc cu pisica fara s-o orbesc.

View Postcristi05, on 04 noiembrie 2015 - 12:18, said:

Ai mare grija mai ales la laserul pentru cd.rw, fascicolul este in lumina infrarosu deci nu prea il poti distinge . Are 780 nm. Parerea mea ca ar trebui sa faci o camera in ea sa pui obiectul de studiat si laserul. Sunt o gramada de clipuri pe youtube si topicuri ce te pot ajuta doar sa cauti. Ai grija de ochii tai.

Multumesc de sfat, nu ma ajuta un fascicol invizibil. CR-RW iese din discutie in cazul acesta.

Ma gandesc ca daca e atat de greu de facut poate stie cineva daca exista in Romania capete din astea pentru tigari electronice http://www.ecigarett...-light-adaptor/ ? Ar fi cam aceeasi chestie...

Edited by dragancla, 04 November 2015 - 12:28.


#8
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Asta e marea ta problema?
Poți să te folosești și de un marker (sau orice altceva, cum ar fi o mica lanterna). Totul e să aibă diametrul interior corespunzător pentru a intra bateria.

Edited by Dobrin_M, 04 November 2015 - 14:20.


#9
dragancla

dragancla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 19.05.2009
Nu, m-am decis. Mi se pare mai ok sa folosesc tigara electronica pe post de baterie si doar sa consturiesc capul laserului din dioda DVD-RW. Ceva gen ce face nenea asta aici: http://laserpointerf...eavy-90902.html

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate