Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Monitorizare obiective - solutii comunicatie prin satelit!

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Lussin

Lussin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.10.2015
Salutare,
Va rog, daca aveti cunostinta, despre SIM-uri pentru centrale Anti-efractie care au linie de comunicatie prin satelit, daca stiti unde pot gasi, daca au acoperire buna si daca pot suplini, retelele de telefonie si date mobile existente in Romania?... Va rog, orice detaliu...

Stiu ca exista in afara tarii, insa nu stiu daca pot gasi si in Romania si sunt foate bune....

Multumesc anticipat!

#2
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Sincer n-am cunostinta ca in Romania sa se foloseasca in comunicatia la centralele antiefractie conventionale, altceva
decat linia telefonica fixa, comunicatia Radio, GSM, GPRS si Net. Poate ca exista ceva in domeniul militar, dar aia nu mai
tine de aria domestica.

Edited by mateus13, 30 October 2015 - 04:32.


#3
Lussin

Lussin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.10.2015

View Postmateus13, on 30 octombrie 2015 - 04:25, said:

Sincer n-am cunostinta ca in Romania sa se foloseasca in comunicatia la centralele anti-efractie, altceva decat linia telefonica fixa,
comunicatia Radio, GSM, GPRS si Net. Poate ca exista ceva in domeniul militar, dar aia nu mai tine de aria domestica.


Am gasit ceva, cu niste antene prin satelit, dar nu prea ma ajuta, deoarece nu am cum sa le prind... si necesita si curent electric continuu...
http://www.itmedia.r...BGAN/rbgan.html

Am mai mai gasit si ceva cartele sim, dar in afara, nu la noi, am dat un e-mail, dar fara sa primesc raspuns:
http://satphones.eu/...ce&orderway=asc

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
pentur comunicatia prin satelit ai nevoie de un device care sa poata asa ceva. un SIM nu e suficient, daca-l bagi intr-un modem GSM nu rezolvi nimic.

#5
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
http://www.radiocom.ro/

#6
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Se pare ca solutii ar exista, dar nu stiu daca merita investitia si costurile ulterioare, doar pentru monitorizarea unui sistem antiefractie.

#7
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011

View PostLussin, on 30 octombrie 2015 - 04:37, said:



Am gasit ceva, cu niste antene prin satelit, dar nu prea ma ajuta, deoarece nu am cum sa le prind... si necesita si curent electric continuu...
http://www.itmedia.r...BGAN/rbgan.html


Prietene, mă scuzi, dar tu vorbești serios sau încerci să ne iei peste picior? Evident că necesită "curent electric continuu" și la propriu și la figurat, doar vorbim de o sculă de înaltă frecvență ce emite cu câțiva wați. Dacă ai interes să instalezi așa ceva, mă gândesc că invesțești într-un sistem de producere a energiei electrice și/sau UPS.

#8
Lussin

Lussin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.10.2015
Stiti care este ironia... Ca acest sistem vreau sa il folosesc pentru monitorizarea unor turbine eoliene. Asta ramane de vazut cu beneficiarul daca pot lega centrala de efractie la energia turbinei. Eu am o centrala pe acumulatori acolo. De aceea intrebam daca e nevoie de curent continuu...

Pentru informarea ta @benis
Exista centrale care se numesc vide fied care functioneaza pe acumulatori 2-3ani, care transmit semnal de alarma si video de 10 sec, fara sa fie conectate la curent continuu.

#9
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,071
  • Înscris: 19.12.2012

View PostLussin, on 30 octombrie 2015 - 07:25, said:

Stiti care este ironia... Ca acest sistem vreau sa il folosesc pentru monitorizarea unor turbine eoliene. Asta ramane de vazut cu beneficiarul daca pot lega centrala de efractie la energia turbinei. Eu am o centrala pe acumulatori acolo. De aceea intrebam daca e nevoie de curent continuu...

Pentru informarea ta @benis
Exista centrale care se numesc vide fied care functioneaza pe acumulatori 2-3ani, care transmit semnal de alarma si video de 10 sec, fara sa fie conectate la curent continuu.

In anul 2015 cred ca nu mai are prea mare importanta ce curent ai la dispozitie, continuu sau alternativ atata timp cat un convertor DC to DC sau As to DC e cativa dolari. Partea cu comunicatia prin satelit e destul de pretentioasa chiar si in zilele noastre, tre sa ai un motiv destul de bun si banii necesati ca sa comunici prin satelit. A nu se confunda cu receptia semnalelor care e mai usoara decat sa transmiti un semnal catre satelit care apoi e retransmis catre pamant si introdus intr o alta retea ca sa ajunga la tine. Exista solutii dar costa si dupa cum vad..tu ai vrea sa mai fie si fara "curent" tot din cauza costurilor probabil

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
cred ca prin "continuu" vroia sa spuna "tot timpul", fara sa se refere la tipul de curent (AC/DC).

#11
Lussin

Lussin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.10.2015

View PostA10, on 30 octombrie 2015 - 08:48, said:

In anul 2015 cred ca nu mai are prea mare importanta ce curent ai la dispozitie, continuu sau alternativ atata timp cat un convertor DC to DC sau As to DC e cativa dolari. Partea cu comunicatia prin satelit e destul de pretentioasa chiar si in zilele noastre, tre sa ai un motiv destul de bun si banii necesati ca sa comunici prin satelit. A nu se confunda cu receptia semnalelor care e mai usoara decat sa transmiti un semnal catre satelit care apoi e retransmis catre pamant si introdus intr o alta retea ca sa ajunga la tine. Exista solutii dar costa si dupa cum vad..tu ai vrea sa mai fie si fara "curent" tot din cauza costurilor probabil


Nu din cauza costurilor doresc eu sa nu fie conectat la tensiune electric, ci pentru faptul ca sunt peste 300 de mega-turbine eoliene in parcul monitorizat de noi si se afla la kilometri buni de localitati, iar distentele dintre turbine sunt si de cateva sute de metri. nu se poate trage curent direct de la turbine, deoarece tensiune de acolo este excesiv de mare, iar ca sa tragi 300 de fire electrice, cativa km... nu cred ca este tocmai combinatie.

Ideea este ca avem mari probleme cu semnalul la orange, vodafone si cosmote la aceste turbine. acum au semnal, in 5 minute dispare si sta cu zilele cazut. in acest fel e greu sa montorizezi,

#12
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014
1. Prin satelit nu se poate - solutia ar fi exorbitant de scumpa, ai avea nevoie de 300 de linkuri satelit bidirectionale, asta inseamna pe langa echipamente si mentenanta si inchirierea serviciilor permanente pe satelit.
Varianta in cazul de fata ar fi conexiuni point-to -multipoint WiMax, daca turbinele sunt vizibile unele cu altele se poate crea o retea de telecomunicatii ieftina si usor de intretinut daca se folosesc echipamente de calitate.
Fluxurile se aduna in final intr-un singur punct de unde se transmit clasic, pe linie telefonica/fibra/gsm catre centrul de monitorizare. Mai este un avantaj, pe aceeasi cale se pot transmite si alte informatii utile - date meteo, date de monitorizare a turbinei, etc.
Cauta o firma de telecomunicatii seriaosa, cu portfoliu solid si cere-le un studiu.
Ccealalta varianta, in lipsa gsm este sa ingropi fibra intre turbine. Scump si asta, dar fara moartePosted Image

2. Alimentarea - kit panouri solare monocristaline cu sistem de acumulare cu acumulatori LiIon. Eventual, combinat cu o microturbina eoliana - un kit complet pentru o turbina care sa alimenteze continuu un mic link WiMax nu trece de cateva sute de euro.
Ar mai fi varianta sa tragi curent de la turbina printr-un transformator / convertor static AC/AC si apoi redresare/stabilizare. Tturbinele cat scot, 1500V? Ppentru cativa wati necesari echipamentului telecom, n-ai nevoie decat de un mic convertor specializat, cuplat apoi cu un banc de acumulatori.

Edited by crouchot, 30 October 2015 - 21:20.


#13
Lussin

Lussin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.10.2015

View Postcrouchot, on 30 octombrie 2015 - 21:15, said:

1. Prin satelit nu se poate - solutia ar fi exorbitant de scumpa, ai avea nevoie de 300 de linkuri satelit bidirectionale, asta inseamna pe langa echipamente si mentenanta si inchirierea serviciilor permanente pe satelit.
Varianta in cazul de fata ar fi conexiuni point-to -multipoint WiMax, daca turbinele sunt vizibile unele cu altele se poate crea o retea de telecomunicatii ieftina si usor de intretinut daca se folosesc echipamente de calitate.
Fluxurile se aduna in final intr-un singur punct de unde se transmit clasic, pe linie telefonica/fibra/gsm catre centrul de monitorizare. Mai este un avantaj, pe aceeasi cale se pot transmite si alte informatii utile - date meteo, date de monitorizare a turbinei, etc.
Cauta o firma de telecomunicatii seriaosa, cu portfoliu solid si cere-le un studiu.
Ccealalta varianta, in lipsa gsm este sa ingropi fibra intre turbine. Scump si asta, dar fara moartePosted Image

2. Alimentarea - kit panouri solare monocristaline cu sistem de acumulare cu acumulatori LiIon. Eventual, combinat cu o microturbina eoliana - un kit complet pentru o turbina care sa alimenteze continuu un mic link WiMax nu trece de cateva sute de euro.
Ar mai fi varianta sa tragi curent de la turbina printr-un transformator / convertor static AC/AC si apoi redresare/stabilizare. Tturbinele cat scot, 1500V? Ppentru cativa wati necesari echipamentului telecom, n-ai nevoie decat de un mic convertor specializat, cuplat apoi cu un banc de acumulatori.


Multumesc frumos... @crouchot, ar fii o idee buna.

Ideea este ca momentan, unele din ele comunica ok pe gsm, si le-am inrolat detectorii celorlalte care nu comunica la ele, insa  am 2-3 care nu pot face asta, deorece sunt foarte departe. distanta dintre ele variaza intre 300-500 m. am vreo 10 care sunt buclucase. 7 le-am rezolvat cu detectorii inrolati la alte turbine, insa 3 nu le gasesc sub nicio forma rezolvare.

Imi poti da detalii mai multe despre varianta WiMax, despre care vorbeai, cam in ce consta si ce presupune, sau un link de unde pot afla detalii?

multumesc!

#14
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,071
  • Înscris: 19.12.2012

View PostLussin, on 30 octombrie 2015 - 16:55, said:

Nu din cauza costurilor doresc eu sa nu fie conectat la tensiune electric, ci pentru faptul ca sunt peste 300 de mega-turbine eoliene in parcul monitorizat de noi si se afla la kilometri buni de localitati, iar distentele dintre turbine sunt si de cateva sute de metri. nu se poate trage curent direct de la turbine, deoarece tensiune de acolo este excesiv de mare, iar ca sa tragi 300 de fire electrice, cativa km... nu cred ca este tocmai combinatie.

Ideea este ca avem mari probleme cu semnalul la orange, vodafone si cosmote la aceste turbine. acum au semnal, in 5 minute dispare si sta cu zilele cazut. in acest fel e greu sa montorizezi,

Cred totusi ca solutia mai ieftina e tot prin reteaua de telefonie mobila. Mergi si vorbeste cu un reprezentant tehnic al unei retele, repet, reprezentant tehnic nu duduile din magazin care sunt aFONE. Exista echipamente fixe, link uri cu antena high gain directiva.

Edited by A10, 01 November 2015 - 23:11.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate