Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

pret manopera pentru un raft cu casete din rigips

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Am nevoie de ceva informatii, vreau sa fac un raft din rigips pe un colt de perete, ca dimensiuni raftul are 50 cm latime cu 230 inaltime, in acest raft sunt 3casete incastrate cu dimensiuni de 30x45 si 20 adancime, iar in partea de sus la tavan se prelungeste cu o caseta lunga de aprox 4m cu 20cm latime deci va avea forma literei L tot acest model din rigips.
Intrebarea mea este in cat timp il va realiza un mester? cate ore ii ia? vreau sa stiu care ar fi pretul corect(un pret la gata adica executia lui, inclusiv dat cu lavabila).

Dar pentru realizarea unei casete care imbraca o teava din baie(dimensiuni aprox. 15x15x230) ma intereseaza timpul de executie.

Multumesc.

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu-l face. Faci perete normal si apoi mobilier cum vrei. Se poate schimba pe viitor.

Edited by keta, 14 October 2015 - 01:30.


#3
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Aproape ca e facut, eu vreau sa stiu care ar fi pretul la manopera, pentru ca mesterii mei au zis ca au lucrat in prima zi 5 ore(2 oameni), dar nu l-au terminat, mai au si azi de lucru la el( de pus coltarele de aluminiu, gletuit, vopsit), ei au spus la inceput ca vedem cat timp le ia si  ca ma taxeaza la ora, dar eu acum vad ca dureaza cam mult deci trag concluzia ca mai bine ii intrebam direct la inceput cat imi ia, tariful la ora nu ma avantazeaza.
Dupa calculul meu in 3-4 ore ar fi trebuit sa fie gata, mai ales ca au fost 2 oameni.

Prin urmare as vrea sa stiu in cat timp ar fi realizabil acest model ca sa imi dau seama daca trag de timp, eu nu am posibilitatea sa stau cu ei efectiv acolo, trec doar seara sa vad ce au facut.

#4
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005
Calculeaza cit timp a-ti lua tie sa faci asa ceva si imparte la doi daca vrei sa afli timpul de executie.In 3-4 ore nu se usuca gledul sa poti vopsi.
P.S. pretul de executie se negociaza ANAINTE de a efectua lucrarea.

#5
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
De acord cu tine ca in 3-4 ore nu se usuca gletul, pe de alta parte in acest timp are de facut si altceva, nu pot plati si timpul cat asteapta sa usuce gletul pe raft, nu?
Bun si calculul care ar fi : daca ei zic ca le-au trebuit 10 ore(de ex)x 8 euro/orax2oameni= 160 de euro doar manopera, nu este cam mult pentru un raft?
Calculul meu era sa nu ma duca mai mult de 50 de euro manopera.

#6
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Este mai bine sau mai corecta plata la lucrare pentru toti cei implicati in afacere, nicidecum la ora, daca intelegerea a fost plata la ora asta este. Trebuia ceruta si facuta o estimare a orelor necesare inainte de inceperea lucrarilor.
De obicei cand sunt 2 la astfel de lucrari unul este mesterul si celalalt ajutorul cu plati diferite mai mult mesterul si ceva mai putin ajutorul.
Acuma daca intelegerea de inceput a-ti facut-o, din ce ai dat de inteles 8 Euro/ora esti bun de plata, degeaba incerci sa afli ce si cum de la persoane care nici macar nu reusesc sa vada lucrarea, deoarece acestia pot aprecia mai mult sau mai putin gresit. Posted Image
Iti va fi invatatura de minte pe viitor. Posted Image

Edited by poadol, 14 October 2015 - 14:50.


#7
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

 poadol, on 14 octombrie 2015 - 14:47, said:

Este mai bine sau mai corecta plata la lucrare pentru toti cei implicati in afacere, nicidecum la ora, daca intelegerea a fost plata la ora asta este. Trebuia ceruta si facuta o estimare a orelor necesare inainte de inceperea lucrarilor.
De obicei cand sunt 2 la astfel de lucrari unul este mesterul si celalalt ajutorul cu plati diferite mai mult mesterul si ceva mai putin ajutorul.
Acuma daca intelegerea de inceput a-ti facut-o, din ce ai dat de inteles 8 Euro/ora esti bun de plata, degeaba incerci sa afli ce si cum de la persoane care nici macar nu reusesc sa vada lucrarea, deoarece acestia pot aprecia mai mult sau mai putin gresit. Posted Image
Iti va fi invatatura de minte pe viitor. Posted Image
8 euro ora??? pentru o persoana?  

Comparand cu un serviciu cu un program normal, mediu de 170 de ore pe luna iese 8*4.5*170=6120 lei.

Fara factura, fara taxe la stat?   Cam pe acolo se invart tarifele la mesteri?  Il platesti si cat ia pauza de masa?

Edited by sopo, 15 October 2015 - 13:07.


#8
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Corect 8 euro/ora, asa a scris 'miki3' in postarea numarul #5. ('sopo' daca esti invidios invata meserie si da-i bataie)
Daca ar lucra si ei saracii 170 de ore pe luna ar castiga 6.120 lei, in realitate sunt putini care reusesc astfel de performante zi de zi, saptamana de saptamana si luna de luna.
Ai impresia ca aia sunt la serviciu cu program normal?
Poate n-ai observat dar prima zi au lucrat ~ 5 ore.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate