Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Latinitate si dacism

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
scootch98

scootch98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 18.11.2014
Dupa cum stim,  cele doua radacini stau la baza poporului român. Care dintre cele doua au influentat mai mult formarea poporului roman? Cum si mai exact ce am adoptat(traditii, vocabular, fizic,  moral)? Ce s-a pastrat de la fiecare pana in zilele noastre?
     Din punct de vedere cultural, artistic,  am pastrat acelasi stil si bun gust al romanilor?
      Am mai citit ca in Roma existau bai,  piscine,  incalzite cu lemne,  mai ceva ca in zilele noastre. Se ardeau cateva tone de lemne pe zi pentru a mentine o temperatura constanta. Ba chiar se inventase deja usa pe sina. Privind aceste "inventii" care existau inca de atunci, ne dam seama ca nu am evoluat chiar atat de mult pe cat credem. Canalizari,  bai,  orase. Privind spre ce a venit din Roma(inventii,  cultura),  aceasta evolutie pare sa incline spre partea romanica...atunci,  ce am pastrat de la daci?
Practic,  vorbim despre evolutia poporului roman de la formare pana azi.

#2
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010
otomanii, slavii

#3
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 24.12.2004
Agatârșii...

#4
scootch98

scootch98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 18.11.2014

View PostMooF2010, on 13 octombrie 2015 - 22:45, said:

otomanii, slavii
De astia am uitat, dar ai dreptate...fac si ei parte din originea poporului roman,  dar nu cu o pondere atat de mare precum dacii si romanii. Parca pana in 1800 si ceva inca se foloseau scrierile de origine slava? Numerele parca?

#5
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Banuiesc ca astia etc .... toti cei mentionati aveau si ei femeile lor....
Doar ca sa nu zicem ca ne tragem din Decebal si Traian.
Ar fi un pic ciudat , stii sa nu primim premiul Nobel pentru asta ...,.

View Postscootch98, on 13 octombrie 2015 - 22:25, said:

  Am mai citit ca in Roma existau bai,  piscine,  incalzite cu lemne,  mai ceva ca in zilele noastre. Se ardeau cateva tone de lemne pe zi pentru a mentine o temperatura constanta.
Si acum exista sistemul centralizat de incalzire, exista si bai si piscine publice cad apare vreo inundatie si nu face fata canalizarea, ce te minunezi, dacii au inventat comunismul, toata lumea face baie, se spala, era program etic de mentinerea sanatatii. Nu se aplica in perioada cand se culegeau viile , cu mustul tulburelul, etc... Cred ca e singura traditie pastrata cu sfintenie.

Edited by keta, 14 October 2015 - 01:44.


#6
scootch98

scootch98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 18.11.2014
Nu ai inteles ideea. Ideea era ca atunci , prin anul 100 ei aveau deja asa ceva(bai , canalizari si cultura). Nu dacii ,ci romanii , care i-au influentat pe daci dupa , teoretic.
Da , dupa reclama aia care era acum cativa ani la TV(nu ma mai uit de cativa ani la tv) , dacii erau aia cu vinul...

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View Postscootch98, on 13 octombrie 2015 - 22:25, said:

Dupa cum stim,  cele doua radacini stau la baza poporului român.

De la cine stim?De unde stim?

View Postscootch98, on 13 octombrie 2015 - 22:25, said:


Din punct de vedere cultural, artistic,  am pastrat acelasi stil si bun gust al romanilor?

Garantat nu.Vezi porcariile televizate care fac deliciul telespectatorilor.Dar banuiesc ca acesti telespectatori nu au origini daco-romane.Or fi ceva corcituri.

#8
scootch98

scootch98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 18.11.2014

View Postadisz, on 14 octombrie 2015 - 09:01, said:


De la cine stim?De unde stim?



Garantat nu.Vezi porcariile televizate care fac deliciul telespectatorilor.Dar banuiesc ca acesti telespectatori nu au origini daco-romane.Or fi ceva corcituri.
Eu iti inteleg frustrarea , dar nu e prea on-topic.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View Postscootch98, on 14 octombrie 2015 - 10:02, said:

Eu iti inteleg frustrarea , dar nu e prea on-topic.

Frustrare?Stii ce inseamna frustrare?De unde ai dedus ca sunt frustrat?De ce folosesti cuvinte carora nu le stii intelesul?
Tu ai facut o afirmatie iar eu te-am intrebat pe ce baza ai facut aceea afirmatie.Am fost doar curios.

Dupa felul cum ai pus problema,nu mai sunt curios.

#10
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008

View Postscootch98, on 13 octombrie 2015 - 23:02, said:

De astia am uitat, dar ai dreptate...fac si ei parte din originea poporului roman,  dar nu cu o pondere atat de mare precum dacii si romanii. Parca pana in 1800 si ceva inca se foloseau scrierile de origine slava? Numerele parca?

Numerele, mai corect cifrele, sunt de la arabi: 1, 2, 3 ..... 0.
De la romani sunt astea: I, V, X .... M.

#11
scootch98

scootch98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 18.11.2014
Eu ma refeream la slavona. Limba ce s-a folosit pana in secolul al XVI-lea.

View Postadisz, on 14 octombrie 2015 - 11:45, said:


Frustrare?Stii ce inseamna frustrare?De unde ai dedus ca sunt frustrat?De ce folosesti cuvinte carora nu le stii intelesul?
Tu ai facut o afirmatie iar eu te-am intrebat pe ce baza ai facut aceea afirmatie.Am fost doar curios.

Dupa felul cum ai pus problema,nu mai sunt curios.
Nu esti tu frustrat , ma refeream la emisiunile de proasta calitate din Romania care sunt frustrante , in sensul de enervante. V-as ruga sa discutam on-topic , ceea ce vedem la televizor in zilele noastre neavand legatura cu arta , literatura sau chiar cu poporul roman. Maneaua e o influenta orientala din cate stiu eu , de prin Turcia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate