Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Problemă PC

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Costea213

Costea213

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.05.2015
Salut , am un PC slab pe care pot lucra doar cu win xp , îl am instalat de ceva vreme și am zis să scot niște programe (CCleaner , AVG , și încă unu pt ștergerea programelor)  îmi scanează una altă , după dau să șterg programele ca și așa.am ramul mic , îmi ster CCleaner , AVG și îmi apare o eroare de la AVG , am dat restart și am un lag infernal , în Program Files AVG încă este și când sterg de acolo nu le pot ca sunt folosite (AVG nu este în funcție , este șters, acestea sunt doar niște programe secundare ale antivirusului )  , mă gândeam ca sunt multe programe deschise și deschid  Start Task Manager și îmi arăta folosiți 550 mb ram pe cand înainte erau 170-190 și asta din cauza la 6-7 programe AVG , când vreau să le închid îmi apare eroare , mă puteți ajuta cu ceva ?

#2
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Ce configuratie ai?
Ce faci cu PC-ul?
Te-ai gandit sa incerci un Linux?
Dar un upgrade de RAM? 30-40 lei 1GB ddr2, 50 1GB ddr1...

Edited by xxvirusxx, 13 October 2015 - 19:43.


#3
Costea213

Costea213

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.05.2015
E un PC de 7 ani , și pe vremea aia era ceva wow ( în Republica Moldova ) , eu nu îl folosesc aproape deloc de 1 an dar mai am nevoie câteodată , nu prea mă gândesc la moment la un ram nou , daca schimb , schimb tot și nici schimbarea asta nu va avea loc destul de curând . Acum în legătură cu linux , dacă am ram de 700 mb , procesor slab am uitat de cât era , o să mi se miște bine ? O să meargă jocuri gen CS 1.6 , GTA SA ? ( Puppy Linux , sau care e mai bun pentru componentele mele )

Edited by Costea213, 13 October 2015 - 19:52.


#4
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Cu un Linux minimalist poti sa folosesti acel PC, dar nu poti juca C.S., GTA S.A. etc. deoarece pe Linux nu sunt compatibile jocurile din windows.
Cred ca va trebui sa faci upgrade la PC si achizitionata o licenta windows, daca nu vrei sa renunti la jocuri.

#5
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Descarca de pe site-ul AVG >avg cleaner tool si ai sa reusesti. Cat despre jocuri, nu cred ca o sa-ti ajunga 700mb rami.

#6
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Programele nu se sterg ci se dezinstaleaza.
Deschizi "Control panel", "Add/remove programs" si acolo cauti AVG si dai "uninstall".

In caz ca programul nu mai merge dezinstalat, descarci de la AVG un utlitar AVG remover si face ala treaba complet.

Edited by radurus, 13 October 2015 - 20:14.


#7
Costea213

Costea213

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.05.2015
Acum încerc cu AVG remover, dar în legătură cu PC-ul mai am o problemă, am verificat componentele PC-ului și am o placă video , dar când întru din windows nu îmi arăta , imu arăta ca lipsește nu o fi bine instala sau care poate fi motivul ? Și pentru mai multă performanță a PC-ului ce mi-ați putea recomanda ? Nu doresc sa funcționeze extrem de bine dar cât de cât mai bine , mulțumesc

#8
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

Quote

Și pentru mai multă performanță a PC-ului ce mi-ați putea recomanda ? Nu doresc sa funcționeze extrem de bine dar cât de cât mai bine , mulțumesc
Pai daca nu stim ce procesor si Ram ai, noi de unde sa stim ce sa iti recomandam ?

#9
DanielK9D

DanielK9D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 22.11.2014
Eu folosesc programul JetClean care sincer mi se pare mult mai bun decat CC cleaner si simti diferenta instant. PC ul ala, din punctul meu de vedere ai putea sa il arunci, adica nu e nici macar minimum decent in ziua de azi, stiu ca probabil poate nu ai o situatie financiara grozava, dar cu putini bani totusi reusesti sa faci un build bun. Oricum daca tot doresti sa continui cu el reinstaleaza windowsul din nou, ca sa nu mai stai sa dezinstalezi sau sa te chinui sa stergi programele si folderele nefolositoare, verifica ultimele update-uri pentru fiecare componenta daca poti face asta si cauta tutoriale pe Gogu despre cum sa ajungi la o performanta maxima pe Windows XP cu siguranta vei gasi o multime de tutoriale.

#10
Costea213

Costea213

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.05.2015
Mulțumesc tuturor pentru ajutor , am rezolvat , se poate da T/C

#11
dancostea2002

dancostea2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 30.05.2010
pai da,in 30-40 min reinstalezi XP.doar daca ai ceva aplicatii pe care nu vrei sa le pierzi este o problema.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate