Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

lenovo z50-70 varianta cu 840m

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
cabral223

cabral223

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 25.03.2014
mai are cineva laptop-ul asta? mie mi se pare un ideal, aveam vreo 18 mil, cautam cel mai bun laptop in banii astia, si dupa ce am pierdut milimetric o oferta(sh, ce-i drept) la 2000 lei un laptop cu i5h si gtx 850(middle high gpu) am gasit lenovo asta, cu i3u si 840m(middle low gpu), cu 1650 lei.
il am de prin martie, de atunci l-am folosit aproape zilnic, i-am facut overclock la gpu, lenovo ii facuse underclock din fabrica sa nu aiba temperaturi mari, in loc de 1000mhz avea 900, eu l-am dus la 1129, adica peste 20%, temperatura maxima fara nici un cooler este de 70 de grade(cand e full load in jocuri, gta 5 de exemplu)
i3u il tine in loc decat in jocuri high-end de pilda crisys sau far cry 4, ajunge la 99% iar gpu la 80-90%, in rest, la alte jocuri gpu ajunge primul la 99%, ceea ce face a good deal, daca procesorul era mai bun era waste of money
ecranul e 1080p, desi daca avea rezolutia 720p jocurile ar fi mers marea majoritate pe high, nu suport patratelele, 720p mi se pare o rezolutie foarte mica pt 15", pixelata..oricum jocurile se vad mai bine in rezolutie 1080p pe low-medium decat 720p pe high
nu am avut nici un fel de problema pana acum, l-am pastrat ca nou, sta frumos la pachet cu telefonul meu tot lenovo, capacul e un plastic matte care se zgarie usor din pacate, se vede doar la anumita lumina

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Il are destula lume ca e popular dar la un laptop e fara sens overclock-ul... e greu de disipat caldura suplimentara. Se vad foarte bine jocurile si pe 720, doar ca daca ai 1080 ai un fel de anti aliasing natural ca sunt pixelii mai mici si mai greu de observat mai ales la diagonala mica. Un proc mai bun nu e waste, e chiar recomandat intrucat si single-thread-urile merg mai repede. Indicatiile de cpu load sunt relative.

Edited by andreic, 13 October 2015 - 19:22.


#3
cabral223

cabral223

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 25.03.2014
am avut inainte un laptop cu 720p, se vedeau patratelele pe ecran, mi se parea nasol..
important e ca procesorul sa nu faca bottleneck, iar daca il folosesti pt jocuri si browsing n-are sens sa ai i7 cu 710m, nu ai sa folosesti niciodata puterea i7lui, ideal e ca gpu-ul sa fie doar putin mai bun ca cpu-ul
iar de caldura, atinge cu greu 70 de grade, deobicei 65, cu tot cu overclock, in jocuri..65 e ok, chiar foarte ok
astfel nu merita sa cumperi laptopuri peste 2000 de lei, ori dai 2000 pe unul mediu ca al meu, ori dai 4000 pe unul high end, aia care cumpara tot felul de configuratii dau bani degeaba, sunt neinformati
ah alta chestie care nu imi place e ca e glossy display

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
o intrebare, asta este topic doar pt a face reclama catre lenovo? sau care ii este scopul?

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 cabral223, on 13 octombrie 2015 - 19:33, said:

ideal e ca gpu-ul sa fie doar putin mai bun ca cpu-ul
GPU-ul e intotdeauna mult mai puternic la calcule ca CPU-ul, in operatii specifice pentru care este optimizat, cateodata vorbim de diferente de 1:8 sau 1:10. Ia de ex un password cracker calumea care ruleaza pe cuda si poate prelucra sa zicem arbitrar 3000 poarole pe secunda pe un gts650 sau 6000 pe un 960 etc... si acelasi lucru cu un i5 nu treci de regula de 300-400 pass/sec. Asta e rolul unui dispozitiv grafic sa fie puternic in sfera lui... CPU are alta sfera generica unde este puternic.

 cabral223, on 13 octombrie 2015 - 19:33, said:

am avut inainte un laptop cu 720p, se vedeau patratelele pe ecran, mi se parea nasol..
Ei patratele... nu e tv cu mpeg2 totusi... e perfect in 720 in regim portabil, nu stai sa analizezi fiecare pixel Posted Image

Edited by andreic, 14 October 2015 - 09:53.


#6
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Minunea asta are cumva și un slot M.2 pentru un SSD suplimentar?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate