Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Sistem audio pana in 3000 Ron

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Salutare ,  vreau sa cumpar un sistem audio pentru muzica  umgradabil pe viitor pentru filme . Deocamdata vreau o pereche de boxe front bune , si  un receiver 5.1.  Am facut azi o auditie si am ascultat urmatoarele :

Magnat supreme 2002  -  bass puternic  , mediile un pic acoperite de bass  , probabil va fi deranjant pe termen lung
Heco victa prime 502   -   bass ,medii , inalte echilibrate...dar parca erau amestecate , lipsea claritatea
Dynavoice FX7 ex   0 -  bass ok , medii care ies prea mult in relief

Testele au fost facute pe un amplificator NAD , nu mai stiu modelul , cu un CD player Yamaha.

Voi ce ati recomanda la buget de  15-1600 ron  pentru boxe front  , si inca pe atat pentru un receiver  5.1?

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,390
  • Înscris: 08.02.2011
Pentru muzica lasa in pace prostiile de receivere 5.1 si ia-ti amplificator + boxe de calitate stereo si atat.

#3
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Ce imi plac user-ii care dau sfaturi fara sa tina cont de dorintele celor care le cer!
Daca omu' doreste un sistem pentru muzica si apoi pentru filme, de ce ii recomanzi doar stereo?


Se poate asculta stereo si de pe un receiver 5.1 si crede-ma, nu se aude asa prost incat sa iti curga sange din urechi plus ca nu toti user-ii asculta muzica de pe cd, vinil sau alte chestii fine, in cel mai fericit caz FLAC - uri.

#4
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Am ascultat acele boxe atat pe un amplificator  stereo cat si pe un receiver  5.1 Yamaha  .  A fost diferenta , dar nu de la cer la pamant.  Pana o sa intregesc sistemul cu un amplificator stereo  dedicat ,   voi folosi un receiver.

Edited by ct10dre, 13 October 2015 - 19:48.


#5
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Acuma tu stii cat vrei sa investesti in ceea ce asculti. Daca esti audiofil si asculti de pe cd si camera e pregatita pentru auditii, merita sa dai banii si pe un amplificator stereo, dar daca muzica e mp3, radio sau youtube, nu stiu ce sa zic, poate risipesti orzul pe gaste.

#6
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
ct10dre, atata timp cat ai inceput prin a merge la auditii, esti pe drumul cel bun...

Daca vrei sa ajungi la un sistem 5.1, din nou, abordarea ta e corecta, anume cumparand mai intai receiver-ul si boxele frontale, apoi, in timp, completand pana la 5.1.

In ceea ce priveste receiverele, iti recomand sa incepi cautarile (auditile) de pe la Yamaha RX-V379, care inglobeaza mai toate tehnologiile noi, are conexiunile anului 2015, inclusiv fara fir, s.a.m.d.

Insa, in ceea ce priveste boxele, atata timp cat intentionezi sa ajungi la un 5.1, atunci nu-nteleg de ce te uiti la boxe de podea si nu la unele de raft.
De ce ?
Pai, deoarece fata de cele de podea au doar o octava in minus in zona joaselor ceea ce nu-i deloc o problema atata timp cat ai in vedere un subwoofer, pe viitor. Sa cumperi boxe de podea (si sa dai pe ele chiar si de 2 - 3 ori mai mult decat pe varianta de raft din acea serie) pentru ca mai apoi sa le tai joasele, adica singurul lor avantaj fata de varianta de raft, nu-i o abordare corecta.

#7
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Da....greseala mea a fost sa fac referinta la un sistem 5.1  .    Prefer mai degraba un sistem 5.0  , unde boxele fata sa fie de calitate , respectiv sa aiba si bas destul , avand de gand sa le folosesc  la sistemul 5.1 cat si legate doar la amplificatorul stereo.  Un subwoofer dedicat ar ridica bugetul  si m-ar forta sa cumpar boxe front mai slabe , punandu-ma in incurcatura cand ascult stereo.

#8
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Hmm, nu stiu ce sa-ti zic, fiindca habar n-am care sunt asteptarile tale de la acei basi...

Cel mai bine ar fi daca ai pune sa cante atat un sistem avand 2 boxe de podea cat si un 2.1, avand doua boxe de raft si-un subwoofer si apoi sa-ti faci o impresie asupra modului in care esti satisfacut mai mult.

Intr-adevar, iesi mai scump in varianta cu subwoofer, insa nu sunt bani aruncati, intrucat acesta contribuie substantial mai ales atunci cand vine vorba de filme.

Cand mai mergi la alte auditii, mai ai in vedere si modele Mission, Indiana Line, Zensor 3 (de raft)...

#9
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Salut,

Iti recomand boxele astea pe langa care vei putea sa ajungi la un 5.0 sau 5.1 in viitor. Le-am ascultat si suna foarte bine.

http://www.jack-fi.r...-line-nota-260/

#10
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
O sa incerc si cu 2 boxe de raft + subwoofer dar deja se complica situatia  :)  .   Doar boxele de raft nu sunt de ajuns pentru bass , nu am fost multumit pana la magnat 2002  , care are totusi un pic cam mult .  De Monitor Audio mr6 stiti ceva ?   Am vazut review-uri bune  si as vrea sa le ascult...chiar daca depasesc bugetul .  
  As vrea sa gasesc 2 boxe medii ca putere dar de calitate , care sa poata fi duse de amplificatoare/receivere  simple , altfel chiar daca iau 2 boxe front mari ,  nu am cu ce sa le misc .

#11
razvy_zeus

razvy_zeus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 12.04.2010
Pe astea le-ai ascultat : http://www.be-loud.r...icta-Prime/702/ ? Mie mi-au placut si pe bass si fata de 502 sunt pe 3 cai si separatia este mai buna.

#12
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Victa prime 702 nu prea imi plac cum arata.  Sunt adeptul boxelor dreptunghiulare ...  Intre timp mi-am dat seama  ce trebuie sa caut ,   ori boxe pe 3 cai  ,   ori boxe de raft si subwoofer separat  .  Cele pe 2 cai  de podea nu dau ceea ce vreau eu .

#13
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
O boxa pe 3 cai e mult mai dificil de construit si echilibrat/calibrat la sunet decat una cu doua. Deci ,in principiu boxele pe 3 cai mai ieftine sunt destul de deficitare la sunet. Ca idee, e de preferat o boxa cu 2 cai  fata de una cu 3 din aceiasi gama de pret.
Exista desigur si boxe pe 3 cai bune si foarte bune ,dar costa.

Edited by edigee, 15 October 2015 - 22:24.


#14
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Din ce am ascultat   boxele pe  2 cai sufereau de mai multe lacune  decat cele pe 3 .  E un pic cam greu pentru un singur difuzor sa scoata si medii si joase bune in acelasi timp .

#15
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
Exista si boxe pe 3 cai doar cu 2 difuzoare, dar de asemenea mai scumpe.

#16
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Este si mai greu sa fazezi corect 2 difuzoare de medii si joase fara sa pierzi coerenta si focusul.Sa redea o banda mai larga, nu este deloc greu pentru un difuzor, exista si sunt foarte apreciate difuzoarele de banda foarte larga ce permit incinte pe o singura cale de o coerenta superba.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate