Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sistem audio sterea, amplificator/receiver si boxe (preferabil de raft). 6000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Nici nu stiu ce sa mai scriu in descriere. Nu sunt inca hotarat, asa ca va rog sa nu ma injurati, dar pentru ca am doua sisteme audio 5.1 in casa, as vrea ceva adevarat si anume un amplificator sau pentru ca stie mai multe (dar nu in detrminetul calitatii), un receiver si doua boxe de raft (dar nu neaparat de raft).
In cazul puterii, nu ma intereseaza decat marci cunoscute su filtraje mari si bune. Boxe...mari sa fie, adica difuzoare cu diametru mare.
Nu am calculat un raport la pret, gen jumatate putere, jumatate boxe. Merg pe mana voastra pentru asta. Si..daca se poate, recomandari de magazine online. Nu am posibilitatea se ascult sistemele (stereo, am zis?), asa ca mi-ar fi de ajutor sa-mi recomandati dintre ce aveti voi acasa.
Voi folosi sistemul pentru muzica. Fara filme. Am cele doua 5.1 pentru asa ceva (un Logitech Z906 ar fi unul), asa ca acum ma intereseaza sunet cald, placut.
Vreau bas si inalte. Mediile nu ma intereseaza neaparat, dar pentru calitatea auditiei, stiu, trebuie si ele. Vreau difuzor cu circumferinta mare pentru ca nu voi folosi si un subwoofer.
Pentru alte detalii, va stau la dispozitie.

#2
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Am ascultat astazi Magnat MMS 2002 ,  singurele care aveau un bass puternic in gama 16-1700 ron .  Iti recomand sa faci imposibilul si sa mergi undeva sa le asculti,  din reviewuri nu o sa poti alege . Modelele mai mici  , de raft , nu o sa produca basul pe care il vrei tu ,   poate doar daca sunt acompaniate de un subwoofer.

Edited by ct10dre, 13 October 2015 - 18:36.


#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Nu vreau su subwoofer pentru ca am casa plina de difuzoare. Vreau doua boxe care sa faca tot, ca pe vremuri. Exagerez?

#4
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Am impresia ca niste Klipsch-uri de podea te-ar coafa de minune.

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Nu am auzit de ele. Da-mi niste serii, ca sa ma orientez mai usor.

 Protopopeus, on 13 octombrie 2015 - 18:43, said:

Am impresia ca niste Klipsch-uri de podea te-ar coafa de minune.


#6
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Uite-aici...

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Interesant. Si se aud bine? Sunt modelele cu un difuzor mai mare plasat lateral?

#8
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Nu, n-au nici un difuzor mai mare amplasat lateral.
Dar nici n-au nevoie, sunt boxe mult mai eficiente decat celelalte, atingand un volum sonor substantial mai mare, au basi din belsug, inalte cat se poate de evidentiate, cam cum iti doresti.

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Grozav. Inseamna ca p sa ma orientez catre acestea. Receiver sau amplificator? Cam inclin catre cel de-al  doilea.

#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Receiver sau amplificator ,orice ar fi ,in combinatia cu Klipsch (niste boxe excelente) evita Yamaha- modelele mai noi. Nu ca nu ar fi bune ,sunt foarte bine lucrate comparativ cu alte marci, dar Klipschurile alea au niste tweetere mai ciudate ,un fel de goarne ,care in combinatie cu amplificatoare mai stridente pe inalte nu dau prea bine. Depinde acum si de gusturi.
Ca boxe arunca o privire si la B&W 684 ,poate mai gasesti S1 la un pret avantajos.

Edited by edigee, 14 October 2015 - 19:27.


#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Receiver-ul imi place pentru ca il voi putea conecta wireless la ce vreau eu, excluzand astfel un player.
Doar ca ma gandesc sa nu cumva sa pierd din calitatea cu un receiver fata de amplificator. Apropo, nu vreau ceva gen pro, care sa necesite mixer. Vreau ceva pentru un utlizator..asa ca mine.

#12
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Mixer nu inseamna in niciun caz pro. Pro doar in sensul ca te  ocupi de niscaiva sonorizari. Nu se refera la calitatea sunetului.
Facilitatile de care vorbesti sunt integrate si in unele amplificatoare stereo. De exemplu Rotel RA 11(care btw face pereche excelenta cu B&W-urile) are intrari digitale & stuff. La fel si Marantz PM 6005.
Excluderea unui player sau macar a unui pc/laptop cu o placa de sunet decenta si adoptarea unei solutii wireless ,oricare ar fi, scade din start standardul ce calitate datorita limitarilor largimii de banda la transmisia de date wireless. Adica nu vei putea rula ,cred ,macar un flac ,nu mai ziv de wav sau hires.

#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Am zis ca mixerul ar fi pro, pentru ca pe langa altele, permite conectarea mai multor dispozitive audio, simultan. Cand spuneam despre net, ma refeream la conectarea in reteaua proprie. Nu stiu daca receiver-ul stie flac (dar sper sa o faca). Am placa buna audio pe desktop, deci as avea ce-mi trebuie.
O sa razi, dar nu stiu nimic de rotel. Eu am cautat Yahama, Marantz sau Denon in ceea ce priveste amplificatorul sau receiverul. Imi poti spune daca multitudinea de oportunitati ale unui receiver stirbeste din calitatea sunetului?
In ce priveste boxele, vreau ceva pe 4 ohm (pentru putere mai mare). Foarte rar sau deloc voi duce sunetul la maxim. De aceea am nevoie de bas si inalte placute, chiar si la volum mic.

#14
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Ce mi-a zis mie baiatul  la care am facut auditia  ... parerile sunt subiective,   unuia i se pare ca se aud mai bine niste boxe,  altuia  i se pare ca se aud nasol de tot  ...  Inainte sa le ascult credeam si eu ca tine ca din pareri si  review-uri imi pot alege ceva... Ehh...se pare ca nici dupa o auditie nu sunt complet  lamurit ,  unele au prea mult bass, altele prea putin , altele medii prea accentuate etc .

#15
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

 YOUR_GOD, on 14 octombrie 2015 - 21:09, said:

Am zis ca mixerul ar fi pro, pentru ca pe langa altele, permite conectarea mai multor dispozitive audio, simultan
In ce priveste boxele, vreau ceva pe 4 ohm (pentru putere mai mare). Foarte rar sau deloc voi duce sunetul la maxim. De aceea am nevoie de bas si inalte placute, chiar si la volum mic.
Asta tine de SPL-ul boxelor nu de impedanta. Surpriza: boxe pe 8 ohmi cu SPL de vreo 95 dB fac mult mai multa galagie decat boxe de 4 ohimi cu SPL de 87dB ,sa zicem.

Mixerul permite REDAREA SIMULTANA a sunetului ce vine SIMULTAN din mai multe surse. De aia e mixer.
Orice amplificator sau receiver are o gramada de intrari ce pot fi alimentate simultan ,doar ca se aude semnal de la o singura sursa. Trebuie comutat de pe una pe alta.

Edited by edigee, 14 October 2015 - 21:28.


#16
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Nu m-am exprimat corect, dar stiam ce face un mixer.
Bun. Revin. Stiu ct10dre, dar chiar nu cred ca ajung sa le ascult personal. ma gandeam sa apelez la ajutorul personalului unui astfel de magazin, online. Nu stiu ce sa fac. Dar parca mi-as dori ceva de calitate. Am uitat sa intreb: gasesc ceva de calitate in banii astia, sau ma lupt cu morile de vant?

#17
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,724
  • Înscris: 04.10.2014

 ct10dre, on 14 octombrie 2015 - 21:17, said:

Ce mi-a zis mie baiatul  la care am facut auditia  ... parerile sunt subiective,   unuia i se pare ca se aud mai bine niste boxe,  altuia  i se pare ca se aud nasol de tot  ...  Inainte sa le ascult credeam si eu ca tine ca din pareri si  review-uri imi pot alege ceva... Ehh...se pare ca nici dupa o auditie nu sunt complet  lamurit ,  unele au prea mult bass, altele prea putin , altele medii prea accentuate etc .
Nu vei gasi prea multe lucruri, care sa sune exact cum vrei tu "din cutie". Exista dispozitive numite egalizatoare, care ajusteaza curba de raspuns lantului audio (pentru ca avem un lant, nu o multime de obiecte disparate) la cerintele beneficiarului si (mai important) la proprietatile acustice ale camerei de auditie (care, multa lume uita sau nu stie, este o parte esentiala a lantului).

#18
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Parca toata ideea de hi-fi consta in reproducerea sunetului  nealterat.  Daca folosesc egalizatoare de ce mi-as mai lua echipamente scumpe ?  Pot folosi foarte bine un Aimp3 si niste boxe chinezesti , ca tot pe acolo ajung.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate