Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Obligativitate numere definitive AUTO

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Buna seara Posted Image

Acum trei saptamani am cumparat o masina adusa din Germania. In aceeasi zi proprietarul a scos un set de numere rosii pe numele lui. Mai sunt valabile cam o saptamana.
In acest timp mi-am pregatit toate actele, am fost la RAR sa imi ia banii si sa imi calculeze taxa de timbru, am platit taxa, iar azi mi-am pregatit dosarul pentru inmatriculare, obtinerea de numere definitive.

Doar ca:
In urma cu doua saptamani am facut ceva pentru care mi s-a retinut permisul timp de o luna.Posted Image Am primit dovada care expira poimaine. Dupa cum spuneam mai sus, numerele rosii expira saptamana viitoare.

Deoarece nu vreau sa folosesc masina luna cat am permisul suspendat, nici nu as vrea sa o inmatriculez maine sau poimaine: taxa de drum si asigurarea ar fi platite degeaba, timp de o luna in care nu voi circula cu masina, iar datorita varstei mici si motorului mare, asigurarea este considerabila. Nu intentionez sa circul cu numere rosii expirate pe drumurile publice. Masina va stationa pe teren privat timp de o luna.

Am rasfoit putin codul rutier, da, cu litere mici Posted Image si am gasit doar ca nu am voie sa circul pe drumurile publice cu o masina neinmatriculata, ceea ce stiam deja. Imi amintesc ca am mai vazut in anunturi exprimari de genul "s-au scos toate cele trei randuri de numere rosii".

Intrebare adresata aici, deoarece nu am prieteni samsari sau care au fost intr-o situatie similara in ultimii ani:

Sunt obligat sa inmatriculez masina pana la expirarea numerelor rosii sau pot sa o inmatriculez peste o luna, dupa ce expira ?

Edited by Bogdan199O, 13 October 2015 - 18:17.


#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
O masina poate lua 3 randuri de numere rosii (x1 luna), deci...

#3
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Multumesc pentru raspuns Posted Image

Eu nu intentionez sa mai iau un rand de numere rosii, deoarece masina va sta nefolosita, sotia nu are permis de conducere. Pot sa nu iau niciun fel de numere si sa stau cu masina neinmatriculata si nefolosita ? Ma intereseaza daca este vreo lege care sa ma oblige sa iau in continuare numere rosii sau negre, si nu peste o luna. Asigurarea e vreo 3000 de lei pe an, deci as plati cam 280 de lei degeaba luna viitoare... am 25 de ani, locuiesc in mediul urban, motorul este de 1997 cm cubi, nu am accidente.

Si proprietarul a mai scos un rand de numere rosii, asta cu care circul acum este al doilea rand.

Edited by Bogdan199O, 13 October 2015 - 18:33.


#4
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006
Nu esti obligat nici sa o inmatriculezi inainte de expirarea numerelor rosii,  nici sa ceri tu un al doilea set de numere rosii. Vezi totusi ca unele acte sunt valabile doar 1 luna, gen fiscalul vanzatorului.

#5
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Da, am inteles asta. Deci: numerele rosii expira saptamana viitoare. Eu vreau sa inmatriculez masina peste o luna. ( timp in care nu voi folosi masina, nici eu nici altcineva, masina nu va circula si nici macar nu va stationa pe vreun drum public ). Si bineinteles, cand ma voi duce sa iau numerele negre peste o luna, voi merge pe jos sau cu alta masina. Dar sunt obligat sa o inmatriculez cu numere negre dupa ce expira cele rosii ? Sau sa cer altele rosii a doua zi dupa ce expira acestea ? Nu ar trebui sa primesc vreo amenda pentru ca tin in curte o masina neinmatriculata, nu ?

Treaba cu fiscalul o stiu, am depus actele la primarie, am platit o taxa, am primit adeverinta, chitanta. Mai ramane sa platesc impozitul pe cele 4 luni ramase din acest an.

Edited by Bogdan199O, 13 October 2015 - 18:40.


#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,770
  • Înscris: 25.01.2007
poti sa o inmatriculezi cand vrei. poti sa o tii unde vrei, pe teren public sau privat.
cu fiscalul nu ai treaba.
certificatul de autenticitate expira in 60 de zile, ori o inmatriculezi in termenul asta, ori cand o vei inmatricula va trebui sa ajungi cu masina la rar pentru a obtine altul. e foaia aia albastra, primita la rar.

Edited by slai, 13 October 2015 - 18:40.


#7
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Inmatriculeaza masina acum, ca nu costa mult. Plateste RCA, vigneta samd abia cand vei putea sa o conduci.

Edited by December, 13 October 2015 - 18:48.
Lasa curiozitatile!


#8
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015
Cum să o înmatriculeze fără RCA pe minim 6 luni?

#9
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006

View Postdanvlas, on 13 octombrie 2015 - 18:45, said:

Plateste RCA, vigneta samd abia cand vei putea sa o conduci.
FALS! Ca sa inmatriculezi masina trebuie sa ai asigurare valabila pe minim 6 luni!

#10
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006
Asigurarea o sa o plateasca peste 1 luna, cand o va inmatricula. De ce sa isi ia RCA acum, in conditiile in care masina sta 1 luna pe bara? Ai citit mai sus ca il costa 3000 lei pe an RCA-ul?

#11
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006

View Postdanvlas, on 13 octombrie 2015 - 18:45, said:

Plateste RCA, vigneta samd abia cand vei putea sa o conduci.
Ai nevoie de RCA valabil pentru a o putea înmatricula, deci are dreptate la capitolul ăsta. Cu vigneta sunt de acord, ba chiar cu o completare: o plătești când ai de gând să ieși din oraș. Dacă mergi doar în oraș, parcă nu-i nevoie.

#12
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Mi s-a spus ca imi trebuie asigurare pe 6 luni pentru a inmatricula masina cu numere definitive. Totusi, cred ca o sa astept pana luna viitoare, sa nu platesc degeaba o luna. Si implinesc 25 de ani, mai scade cateva sute de lei pe an.

#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,770
  • Înscris: 25.01.2007
ai dreptate trebuie sa fie pe 6 luni.

#14
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Mai am o nelamurire, chiar daca nu are legatura cu titlul topicului.

Referitor la fiscal:

Eu am depus niste copii dupa actele care mi s-au cerut  la primarie ( nu mai stiu care, pentru ca sunt multeeeee ) pentru a fi luat in evidenta la plata impozitelor. Am platit 60 de lei si mi s-a vizat o fisa ( stampila + semnatura ). Dupa asta mi s-a zis sa vin cu actele de la inmatriculari, ca sa imi treaca numarul masinii in registrul primariei. Deci masina e inregistrata pe numele meu pentru plata impozitului sau nu ?

- Sa zicem ca depasesc o luna de cand vanzatorul a scos certificatul fiscal. -
Trebuie ca luna viitoare sa ii cer fiscal din nou fostului proprietar, sau sa cer eu fiscal de la primarie ?

#15
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
nu mai ai treaba cu fiscalul.
iti trebuie doar foaia aia stampilata (se cheama fisa de inmatriculare);

singura problema este sa nu iti expire certificatul de autenticitate, foaia aia care ai luat-o de la RAR (una albastra).
daca aia expira trebuie facuta din nou autentificarea.

daca platesti asa mult rca inca ai timp sa o treci pe altcineva (parinte, ruda, bunic) .... gandeste-te bine

Edited by bossake, 13 October 2015 - 23:55.


#16
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Da, m-am gandit sa o trec, insa cu parintii nu ma inteleg prea bine, iar cu un unchi proprietar mi-e un pic teama ca peste cateva luni sa nu vina sa imi ceara cheile sa se plimbe cu masina proprietate personala, eventual sa o si vanda. Oricum RCA-ul a devenit mic raportat la venituri, care au crescut in ultima vreme, de unde am putut sa imi si permit masina. Atata tot ca nu consider corect sistemul de tarifare: Am permis de 5 ani si platesc de 3 ori mai mult ca un nene in varsta de 50 de ani care a luat permisul ieri. Ar mai fi si taxa mai mare la o masina din 2007 decat la aceeasi masina fabricata in 2005, impozitul care creste intr-un mod cel putin ciudat, sunt multe lucruri care imi creeaza nemultumiri si pe care incerc, pe cat posibil, sa le evit...

Eu am facut actele la RAR pe numele meu, cartea este pe numele meu. Ca sa o trec pe numele unei rude trebuie sa fac toate astea de la inceput? ( persoana respectiva sa le faca )

Sau:
Sa fac asigurarea pe numele meu pe primele 6 luni. Apoi sa trec o ruda mai in varsta ca utilizator al masinii, cu un fel de contract la notar ? Ma refer la genul ala de contract in care un administrator de firma are masina pe firma, iar utilizator este soferul care face curse cu masina ( contract de incredintare a unui bun, de comodat ).

Edited by Bogdan199O, 14 October 2015 - 11:07.


#17
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Eu nu m-as incurca cu rude, prieteni sau colegi pe teme ca "masina", "casa", "teren" etc.
Prioritatea ta esti tu, banii sunt criteriul al doilea intotdeauna. Lucrurile descurcate te feresc de probleme ulterioare.
Parerea mea.

#18
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015
Tizule, odată cu timpul începe să lucreze și bonus-malus și se mai reduce din costul cu asigurarea (2 clase pe an). Dacă nu ai evenimente, în timp va scădea dar lent.
Asigurarea, pe lângă vârstă, mai depinde de capacitatea motorului și localitatea de reședință a proprietarului, cele mai scumpe sunt în Iași, București, Galați... era pe undeva o hartă care arăta diferențele în funcție de domiciliu.

Edited by Bogdansv1, 14 October 2015 - 11:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate