Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Mysql - from_base64

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
andrei_1234567890

andrei_1234567890

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.08.2015
Salutare.

Ca sa pot folosi funcţia from_base64, trebuie să am versiunea 5.6.1, iar eu am 5.5. Am cerut hostului să-mi facă update la versiunea mysql-ului, dar mi-au spus că, vezi domne, "currently we do not support Mysql 5.6.1".

Acum, ştiu că în phpmyadmin am o opţiune de creare funcţii (proceduri), dar nu o vad şi pe host. Din câte ştiu este vorba de drepturile de acces, o setare ce ţine de host bănuiesc. N-am înţeles de ce e inactivă. Plătesc pentru host, nu e moca. Acum mă gândesc ce variante mai am...

Deci cum pot folosi funcţia from_base64 sau care e alternativa ? Alta decât să-mi refac coloanele.

Mulţumesc.


Edit: La crearea unei funcţii primesc eroarea: "#1227 - Access denied; you need (at least one of) the SUPER privilege(s) for this operation". E normal să n-am dreptul ăsta pe un host plătit ?

Edited by andrei_1234567890, 13 October 2015 - 15:40.


#2
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
il decodezi programatic dupa ce extragi datele

#3
andrei_1234567890

andrei_1234567890

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.08.2015

View Postyonut_a, on 13 octombrie 2015 - 15:39, said:

il decodezi programatic dupa ce extragi datele
M-am gândit şi eu la asta. Ar însemna s-o lungesc cu cod aiurea, dar dacă n-am altă variantă....

Mulţumesc.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Varianta ar fi sa iti faci propriul host. Un laptop de 10" care sa consume putin, un ISP cu ip fix ... Depinde cat platesti hostingul...

#5
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Sau iti iei ceva de la digitalocean :)

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,380
  • Înscris: 08.02.2011
Eu nu am auzit pana acum ca MySQL ar suporta codare/decodare base64. Chiar ai nevoie de asa ceva ? IN php exista base64_encode() si base64_decode() foarte simplu de folosit.

In alta ordine de idei, hosting "platit" nu inseamna ca poti face tot ce vrei daca e unul de tip "shared", impartit cu alti utilizatori. Daca vrei acces nelimitat ia-ti un server dedicat sau macar un VPS si poti instala ce vrei, chiar sa si distrugi sistemul de operare, nu se va supara nimeni datorita faptului ca esti singurul utilizator. Evident preturile sunt altele.

#7
andrei_1234567890

andrei_1234567890

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.08.2015

View Postmodoran, on 13 octombrie 2015 - 17:31, said:

Eu nu am auzit pana acum ca MySQL ar suporta codare/decodare base64. Chiar ai nevoie de asa ceva ? IN php exista base64_encode() si base64_decode() foarte simplu de folosit.
Asta am făcut într-un final.

Query-ul e ceva mai complex. Practic căutam în baza de date folosindu-ma de query şi scoteam ce aveam nevoie. Aşa, sunt obligat sa scot mai tot şi să fac decodarea.

În fine, e ok acum.

Mulţumesc pentru răspunsuri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate