Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Harman Kardon HK 670, HK 675

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
liviulevant

liviulevant

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.01.2015
Am aflat, in sfarsit, ce este cu amplificatoarele astea, ca eram cam nedumerit, ca am luat unul si suna foarte prost. Harmanul, ca mai toti producatorii de scule audio, au dat la chinezi sa faca amplifuri ca HK 970 si 980. Prin ce e mare o firma? Ca-si testeaza toate componentele puse intr-un aparat, le pune la teste de anduranta. Piesele proste, care nu sunt in parametri, le arunca. Dar chinezii ce-au facut. Au zis: de ce sa le aruncam? Ca doar functioneaza. Si-au pus rebuturile in HK670 si apoi in 675 (acelasi drac cu alt nume). Numele l-au ales asa. Care e cel mai notoriu amplificator de la Harman? HK680. Si-au spus: hai sa facem cu o cifra apropiata, sa creada lumea ca sunt o varianta la 680. Cam asa stau lucrurile si uite ca m-am fript. Ampliful merge, suna - dar daca ai urechea exersata, iti dai seama imediat ca nu suna cum trebuie. Il recomand la cei fara ureche.

#2
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Si noi cu ce te putem ajuta ?
Sau ai vrut doar sa-ti versi supararea ?!

PS: la ce sursa ai legat acel amplificator si, mai departe, ce boxe ai legate de el ?

#3
liviulevant

liviulevant

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.01.2015

 Protopopeus, on 13 octombrie 2015 - 14:21, said:

Si noi cu ce te putem ajuta ?
Sau ai vrut doar sa-ti versi supararea ?!

PS: la ce sursa ai legat acel amplificator si, mai departe, ce boxe ai legate de el ?

Am pus niste Focal Chorus 726 V, pe care le tin de obicei pe un HK 870 (cu preu 825). L-am incercat si pe alte boxe, ieftine, adica sub 1000 lei. Canton Karat 940, niste JBL, Onkyo sc 770 - dar degeaba. Am vreo 8 amplifuri, dar mi-au trecut prin mana f multe, sunt mereu curios cum suna unul si altul. Le vand si iau altele. Singurul pastrat ca moastele sfinte este HK870. Sunt si altele de la Harman care suna superb, dar nu ca 870.

#4
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Pai acum, evident ca nu pot suna toate la fel (de bine), ca altfel n-ar mai scoate producatorul o gramada de modele ci ar scoate numai unul singur.
Bineinteles ca si celelalte marci produc dupa acelasi calapod, niste prostioare prin gamele entry apoi, treptat, crestem si calitatea parametrilor.
In plus, HK n-au stralucit niciodata la capitolul detalii si microdetalii, fineturi si alte chestii dupa care se uita audiofilii, insa au si ele partile lor bune, ofera un sunet echilibrat pe intreg spectrul de frecvente, de-a lungul volumului, nu duc lipsa de basi, nici la volum mic, ma rog, se pot gasi si puncte bune.

Sunt curios daca ai ascultat si 6650R, dar si 990. Mai ales comparativ cu combo-ul 825 + 870...

Edited by Protopopeus, 13 October 2015 - 14:59.


#5
liviulevant

liviulevant

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.01.2015

 Protopopeus, on 13 octombrie 2015 - 14:50, said:

Pai acum, evident ca nu pot suna toate la fel (de bine), ca altfel n-ar mai scoate producatorul o gramada de modele ci ar scoate numai unul singur.
Bineinteles ca si celelalte marci produc dupa acelasi calapod, niste prostioare prin gamele entry apoi, treptat, crestem si calitatea parametrilor.
In plus, HK n-au stralucit niciodata la capitolul detalii si microdetalii, fineturi si alte chestii dupa care se uita audiofilii, insa au si ele partile lor bune, ofera un sunet echilibrat pe intreg spectrul de frecvente, de-a lungul volumului, nu duc lipsa de basi, nici la volum mic, ma rog, se pot gasi si puncte bune.

Sunt curios daca ai ascultat si 6650R, dar si 990. Mai ales comparativ cu combo-ul 825 + 870...

6650R am avut 2 in ultimii ani, suna superb pe "orchestre". Disco, rock, clasica... Am gasit si un khit de boxe ieftine cu care se auzea minunat: Quadral si Technics (stiti ca la boxe pot fi unele despre care se spune ca sunt proste, dar pe unele amplifuri sa se auda grozav!). 990 n-am avut ocazia sa ascult, dar cred ca sunt unele asemanari cu 870 (pe 870 l-am ascultat si pe alte preuri, dar tot cu 825 are ceva aparte, desi la prima vedere, daca as comuta de pe unul pe altul pare sa sune la fel... nu e acelasi lucru... e ceva dincolo de ureche).

#6
catalinbunea

catalinbunea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.10.2015
despre hk 610 ce puteti sa spuneti este ok ??

#7
liviulevant

liviulevant

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.01.2015

 Protopopeus, on 13 octombrie 2015 - 14:50, said:

Pai acum, evident ca nu pot suna toate la fel (de bine), ca altfel n-ar mai scoate producatorul o gramada de modele ci ar scoate numai unul singur.
Bineinteles ca si celelalte marci produc dupa acelasi calapod, niste prostioare prin gamele entry apoi, treptat, crestem si calitatea parametrilor.
In plus, HK n-au stralucit niciodata la capitolul detalii si microdetalii, fineturi si alte chestii dupa care se uita audiofilii, insa au si ele partile lor bune, ofera un sunet echilibrat pe intreg spectrul de frecvente, de-a lungul volumului, nu duc lipsa de basi, nici la volum mic, ma rog, se pot gasi si puncte bune.

Sunt curios daca ai ascultat si 6650R, dar si 990. Mai ales comparativ cu combo-ul 825 + 870...

Multumesc, puteti recomanda cateva amplificatoare cu sunt "audiofil". Cand asculti o voce cu 2-3 instrumente, sa se auda totul clar, curat (sa nu transforme nici un sunet intr-un "zgomot"). Multumesc

#8
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015

 liviulevant, on 26 octombrie 2015 - 20:13, said:


Multumesc, puteti recomanda cateva amplificatoare cu sunt "audiofil". Cand asculti o voce cu 2-3 instrumente, sa se auda totul clar, curat (sa nu transforme nici un sunet intr-un "zgomot"). Multumesc

Intrebarea ta este asa in general, sau cam la ce nivel de pret te referi? Atentie la cuvantul "audiophil". Un asa amplificator poate ajunge repede la pretul unei masini mici sh.

Un amplificator foarte bun este Pioneer A-70. Si asta face inca parte de amplificatoarele cat de cat "pamantesti", adica sub 1000 euro (momentan ceva sub 800 euro).

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Passenger001, on 26 octombrie 2015 - 20:38, said:

Intrebarea ta este asa in general, sau cam la ce nivel de pret te referi? Atentie la cuvantul "audiophil". Un asa amplificator poate ajunge repede la pretul unei masini mici sh.

La "adevaratii" audiofili ajunge la pretul unei masini mari noi. La ei, un cablu RCA e 30 mii euro.

Edited by Ion_de_la_Raion, 27 October 2015 - 02:04.


#10
liviulevant

liviulevant

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.01.2015

 Passenger001, on 26 octombrie 2015 - 20:38, said:


Intrebarea ta este asa in general, sau cam la ce nivel de pret te referi? Atentie la cuvantul "audiophil". Un asa amplificator poate ajunge repede la pretul unei masini mici sh.

Un amplificator foarte bun este Pioneer A-70. Si asta face inca parte de amplificatoarele cat de cat "pamantesti", adica sub 1000 euro (momentan ceva sub 800 euro).

Multumesc, da, sigur, la calitate se cere pret. Ma gandeam ca poate sunt si amplifuri care sa fie la pretul Harmanurilor, pana in 1000 lei care sa sune destul de bine... Ca daca s fi Ion Tiriac, as comanda la kenrick niste boxe... si le-as pune pe un McIntosh... sau cine stie ce amplif.

#11
liviulevant

liviulevant

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.01.2015

 liviulevant, on 27 octombrie 2015 - 19:25, said:


Multumesc, da, sigur, la calitate se cere pret. Ma gandeam ca poate sunt si amplifuri care sa fie la pretul Harmanurilor, pana in 1000 lei care sa sune destul de bine... Ca daca s fi Ion Tiriac, as comanda la kenrick niste boxe... si le-as pune pe un McIntosh... sau cine stie ce amplif.

Eu am gasit cateva astfel de amplifuri, la preturi derizorii (pana in 300 lei) si spun trei dintre ele, de la Grundig. R25, un amplituner vechi cu sunet extraordinar (suna bine si R35 si R45 - sunt insa f vechi si risti sa te lase dupa 3 ore de auditie). V20 (micut si cu sunet curat, minunat - sa nu credeti acum ca un V35 de pilda ar suna la fel, nici vorba, asta e un shtift). Si cel mai tare, V1000 cu sunet de catifea si clar, care-ti face fluturi in stomac (la fel, sa nu credeti ca se aude la fel de bine V2000 si urmatoarele din serie!).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate