Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

insumare semnal sat si catv

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
littlefish

littlefish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.09.2006
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: in curte am doua case, in prima locuiesc parintii, in a doua eu. Am o antena Telekom cu LNB quad-situata langa casa parintilor, de unde imi pleaca cele 4 cabluri catre casa mea (aproximativ 30 m lnb-tv).In casa parintilor am catv de la RDS: din ONT imi pleaca UTP la mine, pentru internet; tot din aceast ONT iesirea duce la un splitter, care alimenteaza 3 Tv la parinti si un cablu lung catre casa mea pentru TV1(care are si semnal SAT separat de la antena-1 din cele 4 iesiri). Vreau sa mai plec din splitter cu 1 iesire care sa o leg la un sumator (diplexer), impreuna cu 3 iesiri din LNB, astfel incat pentru celalalte 3 Tv de la mine, sa primesc semnalul combinat pe firele existente de la LNB (fara a mai trage alt cablu suplimentar pentru CATV intre cele 2 case). Ce recomandati pentru prima casa splitter sau TAP cu 6 iesiri? Mufe RG6 vreau sa pun cu autocompresie. Trebuie si amplificator semnal CATV? eventual amplificatoare inline pentru satelit avand in vedere distanta? sau alte tipuri de filtre? Ce tip de lnb quad s-ar preta pentru Telekom (cel primit cu kit-ul de instalare mi se pare cam pocnitoare si are si vreo 8 ani vechime). M-as orienta catre asa ceva.
Am atasat o schita, unde cu rosu este configuratia pe care o doresc.

Attached Files


Edited by littlefish, 13 October 2015 - 11:53.


#2
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013
Ai nevoie de asa ceva si eventual un amplificator catv de 25 lei inainte de sumator.
Nu-i nevoie sa cumperi tu un LNB nou, doar da-le telefon lor si spunele ca nu mai vezi toate canalale de satelit si-ti vor schimba e gratis LNB-ul cu unul foarte bun.

#3
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,625
  • Înscris: 28.11.2001
Am aceeași problemă și m-am gândit la o cablare conform schemei. Este viabilă?

Attached Files



#4
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,625
  • Înscris: 28.11.2001
Am verificat. Este.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate