Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Desenator tehnic - conditii specifice

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Calvin-M

Calvin-M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 15.02.2012
Buna ziua. In primul rand imi cer scuze daca nu am postat subiectul in aria adecvata. Nelamurirea mea este urmatoarea: zilele urmatoare urmeaza sa fiu angajat si as vrea sa fiu incadrat conform COR ca desenator tehnic, insa nu am decat studii medii, cele superioare nu sunt finalizate inca. La fel cum pentru inginer este necesara diploma de inginer, pentru medic diploma de medic samd , pentru functia de desenator tehnic ce conditii minime sunt necesare ( atestate etc) ? Multumesc!

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Sigurele profesii reglementate sunt urmatoarele: http://cnred.edu.ro/...ii-reglementate
Restul cum vrea angajatorul.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Calvin-M, on 13 octombrie 2015 - 10:36, said:

Buna ziua. In primul rand imi cer scuze daca nu am postat subiectul in aria adecvata. Nelamurirea mea este urmatoarea: zilele urmatoare urmeaza sa fiu angajat si as vrea sa fiu incadrat conform COR ca desenator tehnic, insa nu am decat studii medii, cele superioare nu sunt finalizate inca. La fel cum pentru inginer este necesara diploma de inginer, pentru medic diploma de medic samd , pentru functia de desenator tehnic ce conditii minime sunt necesare ( atestate etc) ? Multumesc!

Incadrare ca tehnician. Conditii minime liceul si cunoasterea programului cu care desenezi, Autocad in principiu sau Microstation. De ce vrei neaparat incadrare specifica ? Conteaza atat de mult incadrarea sau salariul care il primesti ?
Poti sa te angajezi si cu facultate ca desenator/tehnician fara nici un fel de probleme... Eu am o gramada de colegi licentiati care deseneaza... si sunt incadrati ca tehnicieni...

Edited by bumpocbum, 13 October 2015 - 11:16.


#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
dar unde este acel job de care intrebi?

#5
Calvin-M

Calvin-M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 15.02.2012

 bumpocbum, on 13 octombrie 2015 - 11:12, said:

Incadrare ca tehnician. Conditii minime liceul si cunoasterea programului cu care desenezi, Autocad in principiu sau Microstation. De ce vrei neaparat incadrare specifica ? Conteaza atat de mult incadrarea sau salariul care il primesti ?
Poti sa te angajezi si cu facultate ca desenator/tehnician fara nici un fel de probleme... Eu am o gramada de colegi licentiati care deseneaza... si sunt incadrati ca tehnicieni...

Nu conteaza atat de mult incadrarea , doar ca am cautat in COR ceva care sa reflecteze cat mai bine activitatea pe care o voi desfasura. Care e diferenta dintre un tehnician si un desenator , dpdv al conditiilor si atributiunilor? Mersi pt raspuns.

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
fisa postului

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nici una. Cand te angajezi si iti face fisa postului se stabilesc de comun acord atributiile si obligatiile partilor, limite de competenta, etc . La mine in fisa postului numai depanare sateliti pe orbita nu scrie...ca erau in stare...

Edited by bumpocbum, 13 October 2015 - 13:56.


#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
firmele au deja fisa postului creata pt fiecare post in parte. nu se negociaza de comun acord. nu ai ce sa negociezi. ti se pune in fata. accepti, mergi mai departe, nu accepti, mergi mai departe.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu e chiar asa, am angajat un baiat de curand si s-au negociat la sange toate detaliile, salariu, competente, obligatii.  Bineinteles daca nu se ajungea la un acord respectivul era liber sa caute in alta parte. Daca esti bun in domeniu ai ce sa negociezi, daca esti incepator...inghiti ce ti se ofera...

Edited by bumpocbum, 13 October 2015 - 14:13.


#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
depinde de domeniul de activitate, de firma, de renumele firmei, etc.

la corporatii nu ai ce sa negociezi, totul s-a standardizat deja. situatia e clara acolo, intri pe fagas si te potrivesti, mergi mai departe, nu te potrivesti, astunci ... mergi mai departe.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate