Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Scheme tip "boiler room" in Romania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
38 replies to this topic

#1
codz

codz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 07.02.2006
De cativa ani au aparut si in Romania scheme de tipul celor ecranizate in filme, cel pe care probabil l-au vazut toti fiind "The Wolf of Wall Street".

Schema la care ma refer este cea de tip "boiler room", practic un call center de unde se suna persoane pentru a propune "investitii" tentante.

Baietii si fetele de acolo au script-uri (materiale scrise care spun ce trebuie spus in timpul discutiei) si au training-uri de specialitate pentru a parea credibili. Se aude clar in fundal ca toti suna si incearca sa atraga cat mai multa plevusca cu textele lor pregatite.

Se leaga de evenimente financiare reale, cum a fost anul trecut listarea Alibabasau in prezent IPO-ul Ferrari (IPO = listare initiala la bursa). Acesta este momeala cu care cel sunat este atras sa creada ca poate participa la aceste listari (care sunt cu adevarat atractive insa nu pentru oricine). Odata interesul format, urmeaza imediat intrebari de genul "cum vi se pare aceasta oportunitate de a castiga din aceasta listare unica in lume?" si apoi testarea sumelor pe care le pot scoate "cati bani ati dori sa investiti?" Baietii sunt buni, nu se lasa nici daca le zici ca nu esti interesat, insista si singurul mod in care poti termina convorbirea este sa le inchizi in nas.

Despre ce este vorba de fapt. Destul de complicat. Majoritatea sunt firmulite care aduc clienti pentru platformele de trading online, platforme care sunt accesibile oricum oricui, insa daca te aduc ei iti gestioneaza contul, iti controleaza tranzactiile (n.r. te lasa la inceput sa castigi apoi pierzi). Oricum ei castiga din comisionul la tranzactiile tale, fie daca pierzi fie daca castigi.

Mai simplu, platformele de trading online sunt un gen de pariuri, cum sunt pariurile sportive pe care le practica tot romanul de rand, sansa unui castig aduce adrenalina necesara. Aici in loc de a paria pe rezultatul unui meci se pariaza pe trendul a orice se vinde pe piata financiara (perechi de valute, pretul materiilor prime, pretul actiunilor). E simplu, pariezi ca creste sau pariezi ca scade. La listarea Ferrari vor aparea si pariurile pe aceasta actiune, iar acesti "traderi" spun ca te vor consilia la momentul respectiv cum sa deschizi pozitiile pe platforma. Deocamdata insa trebuie sa deschiz cont "urgent" si sa depui o suma initiala si pentru asta te vrajesc cu tot felul de minciuni ca "banca noastra partenera din Elvetia" sau "numai daca depuneti aceasta suma puteti participa" samd.

In Romania sunt multi care au jucat pe Forex pe cont propriu, daca sunt pe forum acestia pot (daca vor) sa spuna cum functioneaza sistemul si daca au castigat/pierdut bani. Unii spun ca este o afacere si ca daca citesti carti de trading si incepi sa crezi ca poti sa ai o schema de castig in functie de analiza graficului sau urmarind stirile financiare. Altii (ca si mine) spun ca este o pierdere de bani si de timp.

Pe voi v-au sunat acesti baieti din "boiler room"?

#2
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011
Yep. A fost chiar distractiv o perioadã...  am fost chiar invitat la birou "rapid", ca se lista Google la bursa ºi " acum e moment sa investim ". I-am zis ca plec imediat, dar dureazã un pic pana ajung din judetul  Timiº pânã la Bucureºti,  pana la ce ora ii gãsesc la birou? ªi au cam încetat.....pãcat, mai aflam ºi eu noutatile.....

#3
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Si pe mine m-a sunat unul care urla la telefon, era isteric tare.
Si avea in spate un zgomot puternic, de parca ar fi fost intr-o sala de tranzactionare cu sute de oameni.

#4
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,200
  • Înscris: 01.10.2009
Da. Si eu am fost sunat. Se auzea pe fundal de ziceai ca este pe o strada agolemerata sau intr-o gara. Dubios. Tipul a insistat serios desi il amanam si nu raspundeam la telefoane. O data i-am inchis telefonul in nas si nu a mai sunat.

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
si te suna la misto sau are si datele tale?

#6
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011

 XORIAN_L, on 13 octombrie 2015 - 11:02, said:

[...] O data i-am inchis telefonul in nas si nu a mai sunat.

foarte urat din partea ta, eu asez undeva telefonul si imi vad de treaba in continuare, indiferent de ce idiot suna cu nu stiu ce oferte sau tampenii.

#7
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,662
  • Înscris: 13.10.2003
Daca pe forum nu am  avut niciodata pe nimeni pus pe ignore pe telefon am zeci de numere de genul: ,,nu forex'', ,,nu trading'', ,,nu sondaje'', ,,nu telefonie'', ,,nu banca X'', etc si le resping apelul instant. Lista e deschisa. Posted Image

Edited by radumiki, 13 October 2015 - 11:31.


#8
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Au date, pe mine m-au sunat imediat dupa o vanzare mare.

#9
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,097
  • Înscris: 03.07.2008

 XORIAN_L, on 13 octombrie 2015 - 11:02, said:

Da. Si eu am fost sunat. Se auzea pe fundal de ziceai ca este pe o strada agolemerata sau intr-o gara. Dubios. Tipul a insistat serios desi il amanam si nu raspundeam la telefoane. O data i-am inchis telefonul in nas si nu a mai sunat.

Vezi ce-ai facut? L-ai suparat! Posted Image

#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014

 XORIAN_L, on 13 octombrie 2015 - 11:02, said:

O data i-am inchis telefonul in nas si nu a mai sunat.

suna inapoi si cere-ti iertare

#11
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
M-a mai sunat nu stiu ce IFN sa ma intrebe daca nu vreau bani.
I-am intrebat de unde au numarul meu dar nu mi-au spus.
Eu banuiesc ca cei de la BRD, unde aveam contul, le-au vandut datele mele.
Am auzit ca cei din banca obisnuiesc sa mai vanda datele tale personale, desi nu stiu daca e legal.

Comica era faza ca unul dintr-un grup de prieteni, angajat la o banca, le verifica conturile prietenilor, pus de sotia lui, o fire dusmanoasa si barfitoare.

Edited by galeo, 13 October 2015 - 11:39.


#12
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,200
  • Înscris: 01.10.2009

 Dany_Darke, on 13 octombrie 2015 - 11:26, said:

si te suna la misto sau are si datele tale?
Nu cred ca avea date. Eu am ceva actiuni cumparate prin Tradeville. Acum nu stiu daca aflase el asta sau a sunat aleator la un numar de mobil.

#13
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Sa fim seriosi.
Schemele astea nu merg in tari in care, marea majoritate, traieste de azi pe maine.
Functioneaza acolo unde mostenitori imbecili observa scaderea muntelui de malai si accepta oferte...telefonice.

Aici daca ai bani insemna ca ai facut bani (inca) ...caz in care nu musti stupizenii telefonice.
..................
Discutia este o testare de piata, nu?
OK, spune arhitectilor ca 25 de ani nu sunt suficienti.

#14
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 27.09.2006
- Buna ziua, domnul X-ulescu?
- Da, cine intreaba?
- Sunt Ionescu/Popescu de la firma ABC si doresc sa va retin 5 minute... am o propunere care sigur v-ar interesa, bla, bla, bla. (aici, textul mai variaza, in functie de script).
- Vai, nici nu stiti ce tare ma bucur cand ma suna cineva, asa ca dumneavoastra... sunt somer de peste 6 luni si aproape ca nu mai am prieteni. Stiti cum e lumea, te paraseste imediat atunci cand esti cazut la pamant. Daca ma puteti scoate la un pranz, chiar as fi onorat sa ascult toate propunerile dumneavoastra de afaceri. Sper ca ma puteti imprumuta cu niste bani, nu foarte multi, doar pana ma repun pe picioare.

Garantat, ala nu te mai suna. Posted Image
In functie de dispozitia de moment, si de timpul liber pe care il ai la dispozitie (ca sa vorbesti cu ei), uneori te poti distra copios de pe urma lor.Posted Image

#15
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 codz, on 13 octombrie 2015 - 10:28, said:

In Romania sunt multi care au jucat pe Forex pe cont propriu, daca sunt pe forum acestia pot (daca vor) sa spuna cum functioneaza sistemul si daca au castigat/pierdut bani.
Am jucat. Pariezi pe o pereche oarecare de valute. Strategiile sunt multiple și nelimitate. La unele trebuie să acționezi extrem de rapid, altele sunt pe termen lung.
Eu nu mă bazam pe știri economic și interpretarea lor, pe termen scurt ar fi ajuns la mine prea târziu, iar pe termen lung nu aveam răbdare să aștept și nici încredere că pot funcționa.

Ca atare m-am bazat exclusiv pe mișcările speculative făcute de alții și pe evoluția prețului pe perioade foarte scurte de timp.

M-am documentat nițel, m-au uitat la ce fac alții și am transformat un mix de strategii într-o strategie personală, care s-a tradus în scalping.

Folosind o pârghie mare, închideam tranzacția cu un profit de 7 - 10 pips, sau dacă eram pe pierdere lăsam până la o deviație maximă de 20 de pips. Dacă începea să-și revină așteptam să trec din nou pe profit, dacă nu așteptam să se stabilizeze și dacă o luam spre pierdere închideam poziția.
M-am oprit după ce am scos un profit de 200 usd, după aproximativ o lună. Mă și plictisisem și eram și foarte solicitat, trebuia să-mi văd și de treabă pentru job și să mă uit și mai mereu la meta trader și să fac analize și să acționez. Stăteam lângp Meta Trader 15-16 ore pe zi. Cei mai mulți pierd. E posibil să și câștigi, dacă studiezi bine problema, ai răbdare foarte mare, știi să-ți stăpânești impulsurile și mai ales dacă nu te lăcomești și riști aiurea.

Pe mine nu m-a sunat nimeni, mi-a deschis cont singur acum doi ani, după ce studiasem oferta și găsisem un broker care mi se părea și avantajos și nici nu acționa pe piață împotriva clienților.

 acvaristul, on 13 octombrie 2015 - 12:19, said:

- Buna ziua, domnul X-ulescu?
-Bună ziua, aici este sediul central PSD București. De care X-ulescu întrebați, că avem mai mulți?

sau:

-Bună ziua, ați sunat la pompe funebre Anthony. Cu ce vă putem ajuta? Vă interesează doar sicriu sau tot tacâmul?

Edited by neur0, 13 October 2015 - 14:16.


#16
codz

codz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 07.02.2006
Cred ca majoritatea dintre noi cei care am incercat marea (Forex-ul) cu degetul am facut scalping (tranzactii pe perioade foarte scurte, de maxim cateva ore, cu leverage mare in speranta unui profit de 10-20 pips). E frumos sa castigi si sa te uiti pe aplicatie pe mobil cum iti merge schema cu take profit si stop loss-uri puse bine, e mai putin frumos cand ti se inchid mai multe pe pierdere sau te ia valul si astepti prea mult sau bagi leverage prea mare si pierzi tot depozitul. La unii traderi am intrebat eu si cica ramai responsabil si daca ti se depaseste suma de depozit si nu se inchide la timp pozitia esti dator, de atunci nu am mai jucat. Daca o dai in martingala inseamna ca pierzi sigur.

In fine, topicul nu e despre Forex, probabil exista unele specializate, eu vroiam sa atrag atentia asupra acestor firme de "boiler room" care dupa cum se vede lucreaza nu gluma pentru a pescui. Cred ca unul din obiectivele lor importante este sa gaseasca oameni cu bani si cu putina cultura financiara, aceia care au auzit ca nu mai e rentabil sa tii banii la banci si atunci sunt tentati sa accepte ceva care suna interesant. Cred ca cumpara listele de telefoane de la banci si de la firmele de asigurari, nu cred ca dau telefoane la intamplare. S-ar putea chiar ca telefoanele sa fie vandute contra cost in sensul ca sunt liste verificate deja ca acei oameni sa aiba un venit posibil, dupa ce asigurari/tranzactii au facut.

#17
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Pana la urma tranactionareao faci tu direct de pe telefon, calculator, sau o face broker-ul pentru tine?
Pana la urma care e treaba broker-ului in toata povestea asta?
De ce nu poti tranzactiona direct, fara intermediari, daca o faci in cunostinta de cauza ?
Broker-ul ala e util doar atunci cand tu vrei sa joci la bursa dar nu stii ce si cum, si joaca el cu banii tai.

Tin minte cand eram pustan ca aveam o gasca cu care mai jucam la pariuri.
Tin minte ca aveam un prieten care nu facea el direct bilele la casa de pariuri, ci avea un amic care se ducea si juca cu banii lui.
Explicatia era ceva de genul: daca iti joci tu banii tai esti fricos si ii pierzi, da-mi mie banii si ii joc eu, pentru ca sunt mult mai obiectiv, asa e si cu brokerii astia probabil :)

Edited by galeo, 13 October 2015 - 14:31.


#18
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 codz, on 13 octombrie 2015 - 14:24, said:

Cred ca majoritatea dintre noi cei care am incercat marea (Forex-ul) cu degetul am facut scalping (tranzactii pe perioade foarte scurte, de maxim cateva ore, cu leverage mare in speranta unui profit de 10-20 pips). E frumos sa castigi si sa te uiti pe aplicatie pe mobil cum iti merge schema cu take profit si stop loss-uri puse bine, e mai putin frumos cand ti se inchid mai multe pe pierdere sau te ia valul si astepti prea mult sau bagi leverage prea mare si pierzi tot depozitul. La unii traderi am intrebat eu si cica ramai responsabil si daca ti se depaseste suma de depozit si nu se inchide la timp pozitia esti dator, de atunci nu am mai jucat. Daca o dai in martingala inseamna ca pierzi sigur.
Nu trebuie să deschizi mai multe poziții decât poți manageria. Eu deschideam una singură. De asemenea, trebuie să stai să veghezi cursul, nu pui niște limite în soft și atâta tot. Trebuie să fii calm și lucid. Dacă nu știi ce să faci, te ții de strategia pe care ți-ai impus-o. Nici nu e bine să schimbi strategia pe moment dacă nu ai o mare experiență. Dacă „te ia valul” pierzi. Majoritatea brokerilor îți închid poziția la o anumită valoare în funcție de pârghie și de câți bani ai în cont.

 galeo, on 13 octombrie 2015 - 14:27, said:

Pana la urma tranactionareao faci tu direct de pe telefon, calculator, sau o face broker-ul pentru tine?
Normal o faci tu. Broker se numește cel care îți oferă acces la platforma de tranzacționare. În România o fi altfel, e posibil să-i lași să joace în locul tău sau să-i lași să-ți dea sfaturi idioate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate