Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Sfat zugraveala si amenajare dormitor tineri

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
FlorinHiT

FlorinHiT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 09.03.2005
As vrea sa cer si eu un mic sfat, deoarece trec printr-o etapa delicata. Posted Image
Am trecut la renovarea dormitorului si mi-am propus sa schimb absolut totul.
Am inceput prin alegerea mobilierului si am zis ca apoi totul vine de la sine ,dar se are ca nu e asa.
Mobila am facuto la comanda (trebuie sa vina saptamana viitoare) si arata aproape la fel ca aceasta.Deosebirea este ca am ales culoarea negru in loc de acel maro si ca am fata sertarelor de la pat le-am facut tot albe ca si celelalte usi.

Momentat am dat glet pe toti peretii, urmeaza finisajul ,dupa care ma apuc sa dau un strat de sapa autonivelanta.
Sunt in dubii si nu reusesc sa ma decid asupra  culorii pentru: pereti,parchet (evident si plinta)  usa, perdea si draperie.Mentionez ca draperia o sa fie pe tot peretele cu geamul ,inclusiv partea de jos.

Multumesc.

#2
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
lasa femeia sa aleaga culoarea .... daca vrei liniste in casa Posted Image

Edited by Mihai_3, 13 October 2015 - 10:01.


#3
Ina1344

Ina1344

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.10.2015

View PostFlorinHiT, on 13 octombrie 2015 - 09:59, said:

As vrea sa cer si eu un mic sfat, deoarece trec printr-o etapa delicata. Posted Image
Am trecut la renovarea dormitorului si mi-am propus sa schimb absolut totul.
Am inceput prin alegerea mobilierului si am zis ca apoi totul vine de la sine ,dar se are ca nu e asa.
Mobila am facuto la comanda (trebuie sa vina saptamana viitoare) si arata aproape la fel ca aceasta.Deosebirea este ca am ales culoarea negru in loc de acel maro si ca am fata sertarelor de la pat le-am facut tot albe ca si celelalte usi.

Momentat am dat glet pe toti peretii, urmeaza finisajul ,dupa care ma apuc sa dau un strat de sapa autonivelanta.
Sunt in dubii si nu reusesc sa ma decid asupra  culorii pentru: pereti,parchet (evident si plinta)  usa, perdea si draperie.Mentionez ca draperia o sa fie pe tot peretele cu geamul ,inclusiv partea de jos.

Multumesc.

Eu as merge pe culori deschise, bej, alb; de exemplu perdele albe si draperii bej; si la parchet tot pe culoare deschisa as merge. Uite am gasit aici http://casoteca.ro/c...u-in-bucuresti/ cateva poze si idei interesante care se potrivesc cu mobila comandata de tine

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View PostFlorinHiT, on 13 octombrie 2015 - 09:59, said:

As vrea sa cer si eu un mic sfat, deoarece trec printr-o etapa delicata. Posted Image
Am trecut la renovarea dormitorului si mi-am propus sa schimb absolut totul.
Am inceput prin alegerea mobilierului si am zis ca apoi totul vine de la sine ,dar se are ca nu e asa.
Mobila am facuto la comanda (trebuie sa vina saptamana viitoare) si arata aproape la fel ca aceasta.Deosebirea este ca am ales culoarea negru in loc de acel maro si ca am fata sertarelor de la pat le-am facut tot albe ca si celelalte usi.

Momentat am dat glet pe toti peretii, urmeaza finisajul ,dupa care ma apuc sa dau un strat de sapa autonivelanta.
Sunt in dubii si nu reusesc sa ma decid asupra  culorii pentru: pereti,parchet (evident si plinta)  usa, perdea si draperie.Mentionez ca draperia o sa fie pe tot peretele cu geamul ,inclusiv partea de jos.

Multumesc.

peretii ii poti face albi sau cu o usoara tenta bej/galbuie.
parchetul cred ca s-ar asorta daca ar fi intr-o nuanta cat mai deschisa - bambus, pin
usa poate fi tot de culoare neagra - daca iti place
perdeaua - alb/bej cu ceva insertii/modele discrete, de aceeasi culoare
draperia - poate fi aceeasi nuanta cu parchetul sau dimpotriva, foarte inchisa la culoare.

daca nu, poti insera o a treia culoare in combinatia cromatica a camerei - rosu, mov/lila, verde sau ce alta culoare preferi - care se va regasi in nuantele / culorile perdelei, draperiilor, covorului, asternutului, perne decorative viu colorate, diverse decoratiuni.
poti face un singur perete in cea de-a treia culoare, va fi elementul de legatura. sau poti pune tapet pe acel perete, tot asa, pentru a face legatura intre alb, negru si a treia culoare aleasa de tine
te mai poti inspira pe site-urile firmelor care fac mobila pe comanda.
alte idei aici
http://construct-ame...b-si-negru.html
http://www.mobiladef...tor-modern.html

#5
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Evita culoarea inchisa!! Or sa se vada toate firicelele de praf.

#6
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Eu as face peretii un violet foarte deschis (de fapt un alb care da in violet), draperia un violet mai inchis, iar pe jos as pune un parchet alb mat, ca cel de bambus. Iti va iesi o atmosfera magica :)  

Daca alegi solutia asta si iti iese cum trebuie, adica fabulos, astept de la tine o tuica de peste 18 ani, cand e gata treaba.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View PostQuantum, on 13 octombrie 2015 - 12:50, said:

Eu as face peretii un violet foarte deschis (de fapt un alb care da in violet), draperia un violet mai inchis, iar pe jos as pune un parchet alb mat, ca cel de bambus. Iti va iesi o atmosfera magica Posted Image  

Daca alegi solutia asta si iti iese cum trebuie, adica fabulos, astept de la tine o tuica de peste 18 ani, cand e gata treaba.

ce chestie, cam asa e decorat si dormitorul meu. culorile sunt foarte relaxante, potrivite pentru un dormitor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate