Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Retinere din salariu la demisie

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Lucrez de cateva luni la o firma, contract pe durata nedeterminata.
In luna august firma a decis sa ma trimita la un curs (gratuit) in strainatate - asa ca a achizitionat bilet de avion in acest scop(150 eur).Cursul e la sfarsitul lunii octombrie.
Din cauza unor motive personale, care nu au nimic de-a face cu activitatea mea in acea firma - am inaintat demisia cu cateva zile in urma si mi s-a solicitat preavizul maxim legal.
La acel curs va merge un alt coleg.

Acum firma vrea sa ma "arda" la bani - in sensul ca vor sa imi retina din salariu contravaloarea celui mai scump bilet de avion(~500 eur).
Nu exista nici un contract de scolarizare sau alt document care sa specifice rambursarea vreunei sume in cazul demisiei.

Sunt constient de faptul ca situatia (nemaiintalnita de mine pana acum la alti angajatori) e practic doar un soi de rafuiala personala a conducerii cu mine - fiind unul dintre putinii care au "indraznit" sa demisioneze , fara a ceda la insistentele de-a ramane.

Sunt curios daca au vreo baza, acoperire legala pentru aceasta retinere?

#2
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Clar nu, daca nu ai semnat vreun act aditional in acest sens.

#3
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 03.04.2013
Daca au avocat bun, platesti.

#4
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
"Bai, de ce nu apreciati ca n-am fost la curs pe banii vostri pentru a demisiona dupa aia?"
Unde e cursul?
Cauta pe net cat e un bilet de avion acolo

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Codul muncii prevede suportarea cheltuielilor din buzunarul tau daca efectuai cursul si plecai mai devreme decat durata stabilitata. Dar tu nu ai efectuat acel curs.

#6
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Am mai rasfoit internetul intre timp. Se pare ca, legal, atata timp cat nu exista un act aditional la contract  - nu pot sa ceara nici un ban.
Cursul e intr-o tara germanica, destul de aproape de Romania, dar nu asta e important.

Situatia e ciudata pentru mine, pentru ca am ramas in relatii foarte ok cu fostii angajatori - nu am mai intalnit astfel de situatii; iar la actualul loc de munca(ca si la celelalte de altfel) mi-am facut treaba exemplar - lucru afirmat chiar de conducere la momentul demisiei si tentativelor de convingere sa raman. Tot ciudat si oarecum bulversant e faptul ca la momentul demisiei am discutat acesta problema si mi s-a spus ca "nici nu se pune problema sa platesti" -  iar la 2 zile distanta sa aflu ca vor bani si nu costul biletului ci costul celui mai scump bilet posibil catre acea destinatie.

Asa cum spune si Tsunnami - eu am incercat sa fiu corect, preferand sa demisionez inainte de curs, nu sa profit si apoi sa plec, de aceea atitudinea mi se pare rau voitoare din partea conducerii.

#7
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 03.04.2013
Daca au avocat bun, platesti.

Eu am platit 1300 intr-o chestie asemanatoare.

View Postflorinel, on 13 octombrie 2015 - 06:06, said:

......Tot ciudat si oarecum bulversant e faptul ca la momentul demisiei am discutat acesta problema si mi s-a spus ca "nici nu se pune problema sa platesti" -  iar la 2 zile distanta sa aflu ca vor bani si nu costul biletului ci costul celui mai scump bilet posibil catre acea destinatie.
Nestiute sint caile Domnului....

View Postflorinel, on 13 octombrie 2015 - 06:06, said:

vor bani si nu costul biletului ci costul celui mai scump bilet posibil catre acea destinatie.
Cancelarea costa....
Iarasi, intr-o chestie asemanatoare - weekend extins la Roma, gasca mare, 25 de insi. A trebuit sa cancelez cu vreo 3 luni inainte. A plecat fiica-mea in locul meu. De la 30 e s-a dus la 180, la low cost.

Deci, daca au avocat bun, platesti.

Edited by viotl, 13 October 2015 - 06:17.


#8
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Nu stiu, pe mine nu m-ar interesa biletele lor de avion, tren sau camion.

Mie sa-mi dea banii pentru munca prestata, conform contractului, ca daca nu fac plangere la ITM, ba ii mai dau si in judecata.

#9
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Deobicei la chestii de specializare te pun sa semnezi un act aditional de fidelitate. In contractul de munca scrie ceva? Cine are de plecat pleaca pina la urma dar te pot sicana cu perioada de preaviz, probleme cu lichidarea etc, etc. Judecat la rece in lipsa unor clauze de fidelitate nu prea ar avea ce-ti face. Orice rezervare la avion se poate anula. Ei spera ca te poti razgindi. De cind lucrezi la ei?

Edited by misu183, 13 October 2015 - 06:40.


#10
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 03.04.2013
Simplist si prea rapid gindit.... Poate sa ai dreptate.
Dar, daca au un commitment unde esti implicat si se poate demonstra, esti..."liable". (scuze, chiar nu mai stiu cum dreq ii zice in ro...)

Daca biletul de avion a fost rezervat de ei pe numele tau...

Edited by viotl, 13 October 2015 - 06:42.


#11
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

View Postviotl, on 13 octombrie 2015 - 06:41, said:

esti..."liable". (scuze, chiar nu mai stiu cum dreq ii zice in ro...)
ii zice "bun de plata"
cu placere
daca dupa zeci de ani de trait in Romania nu ai invatat expresiile atunci e grav, mai bine te abtii de la comentarii pt. ca te faci de ras precum capsunarii care vin cu impresii ca nu mai stiu cum se zice la lavatrice in romana

Edited by Kroghy, 13 October 2015 - 07:20.


#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postviotl, on 13 octombrie 2015 - 06:41, said:

Dar, daca au un commitment unde esti implicat si se poate demonstra, esti..."liable". (scuze, chiar nu mai stiu cum dreq ii zice in ro...)

Daca biletul de avion a fost rezervat de ei pe numele tau...

Nu ai ce "liable" pentru ce planuri si-a facut firma. Singura situatie e daca ti-ai platit tu rezervarea, posibil sa nu ti-o mai deconteze intr-adevar si sa trebuiasca sa te judeci cu ei dar daca ei au dat banul e adios. Salariul tau e salariu, ce a cumparat firma pentru tine e riscul lor. Putea sa fie un birou custom ca nu incapi sub unul normal, putea sa fie o masina in leasing modelul si culoarea si tot ce vroiai tu, putea sa fie un costum spatial facut exact dupa corpul tau, putea sa fie absolut orice. Daca iti dai demisia in termen n-ai nici o treaba.

Iar in cazul asta cu biletele de avion e clar ca au mers pe cea mai ieftina oferta, au riscat au pierdut. Citat din conditiile de la Tarom, ca-s in romana dar toate companiile au similar:

în cazul în care optați pentru "Lowest fare", biletul este supus, de regulă, unor restricții (impunerea unei durate maxime/ minime a călătoriei, plata unei taxe în cazul în care doriți anularea sau modificarea biletului etc.

#13
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Vorbeste cu cel sau cei ce au afirmat "nici nu se pune problema sa platesti", spune-le ce se intampla acum si poate te ajuta. Poate este vreun fost coleg bineviotor care vrea sa iti faca probleme.

#14
Cuto

Cuto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.06.2004
Art 169 din codul muncii, alineatul 2, spune tot:

(2) Reţinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă şi exigibilă şi a fost constatată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă.

Deci, numai prin actiune judecatoreasca poate sa-ti retina din salariu

#15
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012
SPunele ca ai fost pe la ITM sa discuti cu ei despre aceasta problema si ei sunt de alta parere decat angajatorul tau. Sa vezi ce zic dupa aceea. Multe actiuni se iau asa la intimidare si daca nu iei atitudine, pici de fraier.

#16
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Multumesc pentru raspunsuri.
Persoana care mi-a spus ca nu se pune problema de plata este chiar persoana care cere sa mi se impute costul maxim al unui bilet.
Pentru bilet inca nu a fost facuta plata - am aflat astazi.

Nu exista nici un contract aditional legat de aceasta problema si nici vreo prevedere in acest sens in contractul de munca.

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Direct sesizare la ITM si transmiti o copie la firma. Nu te complica cu legislatie etc scrii clar si concis exact ce s-a intamplat si dai si mentionezi ca nu ai semnat nici un angajament etc
Nu au nici un drept, e un abuz.

#18
Cuto

Cuto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.06.2004
sfatul meu este sa nu te angajezi in discutii prea ascutite care pot genera certuri, amenintari, pot atata orgolii.

Daca, dupa lichidare nu au intrat in cont toti banii, si nu numai, poate ai de luat si bonuri, prime, bonusuri etc., te duci la itm, acolo de obicei e o doamna draguta, nu stiu cum e la voi, ti se da un formular pe care scrii pur si simplu ca nu ai primit "toate drepturile salariale care deriva din contractul individual de munca" la incetarea raporturilor de munca cu actualul angajator. Mai dai detalii doar despre cand ai incetat raportul de munca, prin demisie, etc. Nimic altceva. A, vezi ca ai de luat bani si pe concediul neefectuat, daca ai efectuat tot concediul, atunci ti se opreste suma aferenta timpului ramas pana la sfarsitul anului.
In termen de 30 de zile, itm e obligat sa-ti dea raspuns, care nu poate fi altul decat ca s-a rezolvat, firma e obligata ca in termen de...sa-ti intre in cont suma de...
In caz contrar firma e pasibila de amenda

Succes

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate