Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Desktop to laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
DanielK9D

DanielK9D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 22.11.2014
Salutare tuturor.
Am si eu o intrebare si e urmatoarea: pot pune un procesor de desktop la un laptop?
Restul stiu ca trebuie sa fie compatibil procesorul cu motherboardul si asa mai departe, dar vreau sa stiu doar atat daca se poate folosi de exemplu am vazut un procesor de i5 sau i7 de +3ghz si as dori sa upgradez procesorul de pe laptop care e un core duo 2ghz.

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Nu poti face upgrade cu procesor de desktop pe laptop. Inafara de Rami si HDD/SSD nu prea ai ce schimba la laptop. Se poate pune alt procesor, dar trebuie sa fii sigur ca placa de baza il suporta si ca acel laptop a venit in alta versiune cu procesorul respectiv. Investitia nu are rost.

#3
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
În mod evident, nu. Pentru că sunt modele cu parametri foarte diferiți.
Poate că ar avea un sens întrebarea dacă s-ar putea înlocui un I3/I5 de laptop, cu unul de desktop. Lăsând la o parte problemele de compatibilitate a socketului, cred că și asta e o idee greșită, fiindcă un laptop nu va putea disipa în veci căldura unui CPU pentru desktop.

Edited by NelsonMandela, 12 October 2015 - 23:56.


#4
DanielK9D

DanielK9D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 22.11.2014

 Serafim606, on 12 octombrie 2015 - 23:52, said:

Nu poti face upgrade cu procesor de desktop pe laptop. Inafara de Rami si HDD/SSD nu prea ai ce schimba la laptop. Se poate pune alt procesor, dar trebuie sa fii sigur ca placa de baza il suporta si ca acel laptop a venit in alta versiune cu procesorul respectiv. Investitia nu are rost.
Sau ma gandeam sa cumpar unul la mana a 2a, nu neaparat nou ca ar costa in jur de 200 euro. Am cautat pe net daca se poate instala procesor de desktop pe laptop si nu prea am gasit mai nimic si de aia... Oricum multumesc pentru raspuns.

 NelsonMandela, on 12 octombrie 2015 - 23:54, said:

În mod evident, nu. Pentru că sunt modele cu parametri foarte diferiți.
Poate că ar avea un sens întrebarea dacă s-ar putea înlocui un I3/I5 de laptop, cu unul de desktop. Lăsând la o parte problemele de compatibilitate a socketului, cred că și asta e o idee greșită, fiindcă un laptop nu va putea disipa în veci căldura unui CPU pentru desktop.
Ok, am inteles. Mersi de raspuns.

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Exista laptopuri cu procesoare de desktop montate pe socket,vezi platformele de la Clevo,oricum asa de dragul discutiei,Intel nu s-a mai concentrat de mult pe desktop,variantele desktop sunt pur si simplu procesoare mobile overclockate,iar mentinerea unui cpu cu tdp de 60w intr-un laptop nu e mare brânză,am in lada de la pat un laptop cu procesor de desktop si ram de desktop.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate