Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

problema la cablu de 25m

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
danootsmee

danootsmee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 29.01.2010
Salut!
Mi-am facut abonament la rds la netul ala de 1gbps si am urmatoarea problema:
Am facut un speed test la pc folosind un cablu mic de 1,5 m galben care vine la toate routerele si mi-a iesit 700 mbps si ceva. Mi-am tras cablu in camera de 25m si acum imi iese 94mbps la teste. Am zis ca e prost cablul si am fost la domo unde un reprezentant de la raion mi-a zis ca orice cablu mi-as lua, tot o sa am pierderi mari la 25m. i-am spus de teste si a zis ca daca imi iau cablu cat6 o sa ajung pe la 150mbps. Exista vreo solutie? A gresit reprezentantul? cablul pe care il acum de 25m nu stiu ce categorie e. am dat 18 lei pe el parca. gata mufat. vreun link cu vreun cablu de 25 m care sa imi aduca inapoi acei 700mbps?
Merci!

#2
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 danootsmee, on 12 octombrie 2015 - 23:13, said:

Salut!
Mi-am facut abonament la rds la netul ala de 1gbps si am urmatoarea problema:
Am facut un speed test la pc folosind un cablu mic de 1,5 m galben care vine la toate routerele si mi-a iesit 700 mbps si ceva. Mi-am tras cablu in camera de 25m si acum imi iese 94mbps la teste. Am zis ca e prost cablul si am fost la domo unde un reprezentant de la raion mi-a zis ca orice cablu mi-as lua, tot o sa am pierderi mari la 25m. i-am spus de teste si a zis ca daca imi iau cablu cat6 o sa ajung pe la 150mbps. Exista vreo solutie? A gresit reprezentantul? cablul pe care il acum de 25m nu stiu ce categorie e. am dat 18 lei pe el parca. gata mufat. vreun link cu vreun cablu de 25 m care sa imi aduca inapoi acei 700mbps?
Merci!

Ala de la Domo fiind el de meserie....brutar...

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pai uita-te si tu pe cablu ce scrie
cate fire are mufate?

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
cablu este CAT5.E ?

#5
danootsmee

danootsmee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 29.01.2010
sunt toate mufate, cel putin asa se vede. nu stiu ce categorie e, cea mai proasta probabil. 25m la 18 lei...
L.E scrie 5 E pe cablu

Edited by danootsmee, 12 October 2015 - 23:25.


#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
toate cate , boss, 4 sau 8?

nu scrie nimic pe cablu?

#7
danootsmee

danootsmee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 29.01.2010
uite ce scrie pe cablu :PATCN CABLE 5E 4PR-ETI TIA/EIA.568B
la mufa par toate 8 mufate. dar probabil 4PR vine de la asta si celelalte 4 sunt de forma. nu stiu

Edited by danootsmee, 12 October 2015 - 23:35.


#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
daca am numarat eu bine, are doar 4 fire, deci 100 mbps e viteza maxima

#9
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Cat5e ar trebui să meargă pe GbEthernet până la 100m, dacă e într-adevăr clasa aia, nu doar vopsea pe manta. Routerul face la conectarea cablului o "negociere", se trimit semnale în ambele direcţii şi se măsoară calitatea transmisiei, dacă depăşeşte un prag se setează 1000BaseT, altfel rămâne la 100BaseT.

4PR vine de la 4 pairs.

Edited by mihaicozac, 12 October 2015 - 23:37.


#10
danootsmee

danootsmee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 29.01.2010
ok, si solutie? de unde sa iau si de care?
LE: ok, zici ca e de la router. dar de ce prima data a mers cu 700mbps? am folosit acelasi pc, acelasi router de la rds

Edited by danootsmee, 12 October 2015 - 23:37.


#11
danootsmee

danootsmee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 29.01.2010

 mihaicozac, on 12 octombrie 2015 - 23:35, said:

Cat5e ar trebui să meargă pe GbEthernet până la 100m, dacă e într-adevăr clasa aia, nu doar vopsea pe manta. Routerul face la conectarea cablului o "negociere", se trimit semnale în ambele direcţii şi se măsoară calitatea transmisiei, dacă depăşeşte un prag se setează 1000BaseT, altfel rămâne la 100BaseT.

4PR vine de la 4 pairs.
cred ca an gasit ceva legat de asta. placa de retea era setata pe automat, probabil "negocia" viteza dar acum am dat-o pe 1gbps dar la status tot banda de 100mbps scrie... am dat restart si la pc si la router dar degeaba

#12
aschiuta

aschiuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 959
  • Înscris: 24.06.2004
Cauta un prieten cu un tester de lan și verifica cablul. Dacă nu este în parametrii atunci tai mufele și faci altele, sau cablul este prost nu are torsadarea firelor cum trebuie și nu duce viteză de 1 Gbps.

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 danootsmee, on 12 octombrie 2015 - 23:13, said:

Salut!
Mi-am facut abonament la rds la netul ala de 1gbps si am urmatoarea problema:


Ia legatura cu cei de la RDS sa-ti aduca ei cablul compatibil.Asa nu-ti mai bati capul cu nimic.Ei aduc cablul,ei masoara,ei fixeaza in parametri, tu doar stai si te uiti si la sfarsit platesti,fara sa faci experiente inutile cu tot felul de cabluri.

#14
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 danootsmee, on 13 octombrie 2015 - 01:00, said:

cred ca an gasit ceva legat de asta. placa de retea era setata pe automat, probabil "negocia" viteza dar acum am dat-o pe 1gbps dar la status tot banda de 100mbps scrie... am dat restart si la pc si la router dar degeaba
Ce placa de retea ai in PC? Majoritatea placilor Gigabit au pe langa driver utilitar de testare a calitatii cablului in care poti vedea daca ai toate perechile active si si lungimea echivalenta a fiecarei perechi. La Realtek ii folosit asta si la Intel ii integrat in setarile driverului  la Linkspeed>Diagnostics.

Edited by gabyxm, 13 October 2015 - 07:44.


#15
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
banuiesc ca atunci cand il testezi la tine nu il tii colac .... nu ??!?!?
daca il tii colac se face ca o spira acolo si poate influenta protocolul de link care initializeaza cardul.

Desigur ca cele doua capete trebuie sa suporte GBit.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 danootsmee, on 12 octombrie 2015 - 23:13, said:

Salut!
Mi-am facut abonament la rds la netul ala de 1gbps si am urmatoarea problema:
Am facut un speed test la pc folosind un cablu mic de 1,5 m galben care vine la toate routerele si mi-a iesit 700 mbps si ceva. Mi-am tras cablu in camera de 25m si acum imi iese 94mbps la teste. Am zis ca e prost cablul si am fost la domo unde un reprezentant de la raion mi-a zis ca orice cablu mi-as lua, tot o sa am pierderi mari la 25m. i-am spus de teste si a zis ca daca imi iau cablu cat6 o sa ajung pe la 150mbps. Exista vreo solutie? A gresit reprezentantul? cablul pe care il acum de 25m nu stiu ce categorie e. am dat 18 lei pe el parca. gata mufat. vreun link cu vreun cablu de 25 m care sa imi aduca inapoi acei 700mbps?
Merci!

Eu folosesc cablu ordinar cat 5E. Si merge fara probleme in Gb pana la 100m . Probabil ca nu sunt legate toate firele sau nu s-a respectat ordinea conform standardului

 gumball3000, on 12 octombrie 2015 - 23:33, said:

daca am numarat eu bine, are doar 4 fire, deci 100 mbps e viteza maxima

Din sute de patch corduri cumparate nici unul nu avea doar 4 fire... Dar am intalnit destule cu fire intrerupte..

PATCN CABLE 5E - e standard Gb...

Edited by bumpocbum, 13 October 2015 - 09:48.


#17
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Poate fi şi problemă de router...  ca să se compenseze pierderea pe cablu e nevoie să se injecteze semnal mai puternic la ieşire, şi probabil modelul ăla nu poate trece de un anumit nivel de semnal. De aceea la cablu scurt funcţionează la 1000Mb, însă cu cel lung nu.
Ar trebui încercat cu un switch Gigabit legat cu cablul scurt la router, şi cablul lung la switch.

Edited by mihaicozac, 13 October 2015 - 09:54.


#18
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu inteleg cine are nevoie de 1Gbps la o distanta de 25 de metri.
     Daca ti-ai facut televiziune privata si emiti de acasa, fa bine si muta SERVER-ul de streaming mai aproape de router.
     Oamenii obisnuiti care au o conexiune decenta la internet nu au nevoie de mai mult de 100mbps.

     Lasand gluma la o parte, daca ai nevoie de viteze asa mari, cea mai simpla si mai ieftina solutie e fibra optica.
     Nu poti avea pretentia de la un cablu de cupru de 0.5 lei/metru sa suporte asa viteze decat pe distante scurte.
     Fibra optica, nu e tot asa de ieftina, dar trebuie sa intelegi ca pretentiile costa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate