Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Nume gresit, transfer in cont bancar

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
In cazul in care am gresit numele pentru un transfer bancar, ce se intampla cu transferul, se anuleaza?
Decat sa-l scriu gresit pot sa nu-l mai completez deloc?

Edited by gumball3000, 12 October 2015 - 15:11.


#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008
Eu cred ca e important ca IBAN-ul sa nu fie gresit... daca gresesti cateva litere la nume nu cred ca e o problema.

#3
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Nu poti sa nu-l completezi deloc.
Teoretic, se refuza incasarea la banca beneficiarului.Practic, daca greseala este una minora (de ex. X Cosmin in loc de X Cozmin), banca respectiva poate alege sa proceseze incasarea.

#4
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Se duce numai dupa IBAN, numele e la misto, asa ca stai cil :)

#5
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Patita de mine prin 2008,9.WES. uni ,date corecte expeditor-beneficiar.Marocanu a bagat la tara maroc.Nu am verificat si tara, doar numele trimis-primit.In final(dupa4 zile)rezolvata prob.

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Western Union din cate stiu nu se livreaza in cont bancar.

Edited by gumball3000, 12 October 2015 - 22:33.


#7
andrei_1234567890

andrei_1234567890

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.08.2015

View Postgumball3000, on 12 octombrie 2015 - 22:33, said:

Western Union din cate stiu nu se livreaza in cont bancar.
Era un exemplu ...pe lângă, ce-i drept.

#8
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006
La Moneygram dacă nu corespunde numele din sistem, cu numele de pe buletin, nu ți se dau banii. Cel puțin așa sunt regulile si procedurile de la ei.
Mă gândesc că așa e și la Western Union.
La transferuri în conturi bancare, e important IBAN-ul.

#9
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Transferurile rapide de bani (western/money gram, etc) funcționează diferit, nu au legătură cu transferurile efectuate dintr-un cont bancar al titularului x în contul titularului y.Pentru western nu este nevoie de cont, ridicarea banilor fiind posibila și la o simpla posta de exemplu, în baza unor elemente de siguranță (de regula mult mai stricte decât în cazul unui transfer bancar intre conturi),fiind situații în care ridicarea banilor poate fi refuzată și pentru o diferență minora intre datele comunicate de expeditor și cele reale ale beneficiarului.

#10
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Eu am patit-o saptamana trecuta, eu am creeat OP-ul corect, insa operatorul a introdus Florin in loc de Iordan... adica a gresit prenumele. Transferul nu s-a facut, iar banii s-au intors in aceeasi zi in cont. Partea nasoala este ca nu m-a sunat nimeni sa imi spuna ca exista o problema. La faza asta BT are o mare bila neagra. Nu dau vina pe consultantul de credit, pentru ca oricine poate gresi, insa sistemul trebuie sa aibe parghii, care sa incerce sa rezolve problema...

Edited by floraur, 16 October 2015 - 12:17.


#11
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostQuantum, on 12 octombrie 2015 - 15:34, said:

Se duce numai dupa IBAN, numele e la misto, asa ca stai cil Posted Image
Nu e adevarat...la platile in Romania, IBAN-ul e corelat cu numele detinatorului de cont, daca numele se pune gresit, chiar daca iban-ul e corect, banii se intorc in contul celui care a trimis . Probata de mine de vreo 4 ori pana acum, transfer din ING catre alte conturi, diferite banci din Romania.
Una din plati a fost catre Electrica (factura de utilitati), contul copiat copy-paste de pe site , dar am gresit denumirea societatii (beneficiarului). Banii s-au intors. De doua ori mi s-a intamplat la persoane fizice, si imi aduc aminte ca inca odata tot la plata catre o companie, gresisem numele companiei clar, IBAN-ul am fost sigur ca era corect.

@floraul, nici ING nu m-a sunat sa imi spuna ca banii s-au intors, am noroc ca ma uit des in IB si am vazut la timp.

Edited by cuculea, 16 October 2015 - 23:36.


#12
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Stii cum e... depinde de fiecare ce experiente a avut... Eu primesc din multe parti si mi-au fost semnalate multe greseli, important e numai IBANul (inclusiv la Transilvania, am cont si la ING dar acolo n-am auzit de greseli).

Edited by Quantum, 17 October 2015 - 08:40.


#13
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008

View Postgumball3000, on 12 octombrie 2015 - 15:11, said:

In cazul in care am gresit numele pentru un transfer bancar, ce se intampla cu transferul, se anuleaza?
Decat sa-l scriu gresit pot sa nu-l mai completez deloc?
IBAN-ul trebuie corelat cu nume si prenume, ca sa intre in cont bani, altfel se intorc acolo de unde au fost expediati. ( si daca are doua prenume destinatarul si in transfer ai doar unul, nu se proceseaza!)  

View Postfloraur, on 16 octombrie 2015 - 12:17, said:

.. Transferul nu s-a facut, iar banii s-au intors in aceeasi zi in cont. Partea nasoala este ca nu m-a sunat nimeni sa imi spuna ca exista o problema ...
Operatiunile sunt electronice, cine sa te anunte?!

View PostMikeSpike, on 12 octombrie 2015 - 22:32, said:

Patita de mine prin 2008,9.WES. uni ,date corecte expeditor-beneficiar.Marocanu a bagat la tara maroc.Nu am verificat si tara, doar numele trimis-primit.In final(dupa4 zile)rezolvata prob.
La Western Union greseala cea mai des intalnita este tara de destinatie si apare ca nefiind bun MTCN-ul, deci nu se poate efectua tranzactia decat dupa modificarea de catre expeditor la oficiul de la care s-a facut operatiunea!

#14
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

View Postfocuscsv, on 17 octombrie 2015 - 14:08, said:

Operatiunile sunt electronice, cine sa te anunte?!

:)
prietene, tu chiar vorbesti serios?!

Edited by floraur, 17 October 2015 - 18:09.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate