Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Achiziție Ford Focus

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008
Salutare. De câteva săptămâni mi-am propus să imi schimb Ka-ul din 97 ( o mașină la care am avut un noroc foarte bun - o am de aproape doi ani și am schimbat doar consumabilele la ea; am făcut peste 40.000 Km cu ea și după calculele mele ar fi avut peste 300.000 de km când am luat-o...acum vreo două săptămâni s-a dat din nou kilometrajul peste cap, având "fabuloasa" distanță de 1800 de km în bord) cu o altă mașină - ceva cu mai puțini km și ani. După ce am citit câteva nopți la rand, mi s-a confirmat ceea ce bănuiam deja: ca mașina potrivită pentru mine e un Ford focus 1.6 hatchback pe benzină ( orașele în care o să conduc mai mult sunt mici - Botoșani și Suceava, din această cauza am preferat benzina contra diesel-ului. Prefer să dau mai mult pe combustibil decât să dau pe piese prin service-uri). După ce m-am decis asupra mașinii, am început să mă documentez despre țepele pe care le pot lua când o cumpăr. Cu fiecare topic citit de pe forumuri, eram tot mai descurajat, încât am ajuns să imi fie frică să mă duc să o iau din Germania căci am citit cazuri în care km au fost dați înapoi inclusiv la proprietar acasă...Insa, am citit multe posturi scrise de oameni pățiți sau care au trecut prin multe tranzacții de genul acesta care sfătuiau ca cel mai bine e să iei o mașină la mâna a două cu un istoric cunoscut, sau de la o persoană de încredere...  Așa ca, am căutat prin orașele din apropiere și am găsit câteva anunțuri cât de cât decente. Cel care mi-a atras cel mai mult atenția a fost acesta :

http://olx.ro/i2/ofe...tml#:f13f58fbc6

După ce am văzut si revăzut acest anunț câteva zile la rand, am decis să încerc să caut detalii despre persoana care vinde mașina. Vânzătorul e un doctor cât de cât cunoscut din Botosani ( un avantaj ar fi ca locuim în același oraș) care si-a luat un Nissan gen Juke( nu știu exact modelul însă se vede ca e de prin 2013-2015 - adică mult mai nou decât fordul din 2008) - aceste informații le-am adunat la o simplă căutare pe Facebook și Google. De unde știu ca e aceeași persoană și nu e o coincidență de nume? - omul are postat anunț si pe Facebook cu masina.

Ce părere aveți de acel anunț? Ce întrebări i-as putea pune omului prin telefon la prima conversație? Să mă duc la o reprezentanță Ford să verific mașina sau la un service bun la mecanici cunoscuti de mine care știu sigur ca își fac treaba?
Mulțumesc anticipat!

#2
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 19.04.2012
Salut,

Anuntul pare ok (nu e pe template de anunt de samsar) si daca stii ca a avut un singur proprietar, mergi si vezi masina.
Daca iti place, ii faci un test la Ford si daca iese fara erori pe partea de soft si e in stare buna dpdv tehnic, ii faci o oferta decenta, gen 5000 euro si aia e....te-ai facut cu masina noua.

Te poti astepta sa ai cate ceva de schimbat pe la ea in prima faza, gen discuri de frana, placute, revizia completa neaparat si daca mai are ceva probleme pe la articulatii, stergatoare...chestii marunte.
Sfat de baza: daca are probleme la motor, cauta alta.

In prima conversatie, valideaza ceea ce e scris in anunt si daca ti se pare ok programeaza o vizionare.

Spor!

#3
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008
Dacă are probleme la motor, nici nu mă gândesc să o iau. Prefer să mai aștept jumătate de an decât să fac o alegere greșită...
Ok, am înțeles. Azi il sun. Mulțumesc mult de sfat!

#4
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
Mi se pare un pic cam scumpa pentru o benzina...
Intreaba daca e prim proprietar adica daca el a cumparat masina de noua si daca iti poate demonstra cumva km afisati in bord.

#5
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008
Din anunț, am înțeles ca e primul proprietar. Doar așa negociez pentru 5000 cu el. Daca e deja al doilea proprietar, mă întorc la căutări. Și da, asta mă interesează foarte mult, să văd dacă poate demonstra km din bord...

#6
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 19.04.2012
Mie mi se pare ca masina face 5000 euro daca e in stare buna si are istoric ok.
E adevarat ca poti gasi un Focus cu aceleasi caracteristici mai ieftin, dar in general e vorba de masini uzate sau aduse de samsari din strainatate, la care nu ai niciun istoric si care au fost cosmetizate cat sa te impresioneze pe moment.
Daca iti place modelul si motorizarea, sincer merita banii.

#7
b0stan

b0stan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 29.03.2015
La masina asta ultima piesa care ar trebui sa pice e motorul..

#8
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015

View PostFlorinMihai, on 12 octombrie 2015 - 12:22, said:

te-ai facut cu masina noua.
Masina noua? Hahahahaaa

View PostFlorinMihai, on 12 octombrie 2015 - 12:22, said:

Te poti astepta sa ai cate ceva de schimbat pe la ea in prima faza, gen discuri de frana, placute,
Recent mi-am cumparat si eu fix acelas model cu aprox aceeasi km si placutele inca sunt foarte ok si sunt originale, sa nu mai vorbesc de discuri, nu va mai apucati sa dati toti inaptii sfaturi.

@initiator: Modelul este foarte ok, doar pretul mi se pare cam mare, un 4.500-4.800 ar fi extra suficient pt acest model, nu merita mai mult.

Edited by calinkgb, 13 October 2015 - 15:23.
Limbaj execrabil. Nu esti pe stadion!


#9
andreitdi

andreitdi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 27.01.2007
@Wess...sezi bland.
Eu am schimbat placutele la fiecare 60k km si discurile la 120k km.
Stiu insa persoane care schimba placutele la 30-45k km iar discurile chiar si la 75k km.

#10
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015

View PostWess, on 12 octombrie 2015 - 13:48, said:

....

Pentru ce mortii ei sa-i schimbe discurile la 128k km? ..

A dat exemplu de consumabile ce ar putea necesita schimbarea. Si sunt si discuri si placute de frana schimbate si la 70.000 km. Nu e nevoie sa jignesti pe cineva care avertizeaza asupra unor posibile cheltuieli suplimentare dar care nu sunt un impediment major.

#11
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015

View Postandreitdi, on 12 octombrie 2015 - 14:23, said:

@Wess...sezi bland.
Eu am schimbat placutele la fiecare 60k km si discurile la 120k km.
Esti tu ceva Rossi poate, eu i-am facut testul in reprezentanta si de acolo am informatiile care le-am prezentat aici, din partea mea schimba tu discurile odata cu uleiul daca esti atat de destept Posted Image

Am si un Fiat Punto cu 180.000km si are inca discurile originale futa-l ma-sa si sunt inca foarte bune, daca era dupa mintea ta trebuiau schimbate de vreo 3 ori pana acum...

View PostBogdansv1, on 12 octombrie 2015 - 14:26, said:

A dat exemplu de consumabile ce ar putea necesita schimbarea. Si sunt si discuri si placute de frana schimbate si la 70.000 km. Nu e nevoie sa jignesti pe cineva care avertizeaza asupra unor posibile cheltuieli suplimentare dar care nu sunt un impediment major.
Pai normal ca ma atac cand vad asemenea "sfaturi" de oameni luminati ....

Edited by Wess, 12 October 2015 - 14:33.


#12
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostWess, on 12 octombrie 2015 - 14:29, said:

Pai normal ca ma atac ...

Pai eu vad ca-l ataci pe el..
Depinde de multi factori schimbarea discurilor si placutelor

#13
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015
Ca sa fiu on-topic. Masina se verifica la un atelier auto si acesta poate spune cum se prezinta si placutele, discurile, suspensia, etc. Daca sunt de schimbat, nu ar trebui sa fie o problema, tot consumabile sunt. Si exemplu personal: eu am schimbat placutele pe spate cand am luat masina, service-ul m-a anuntat ca am uzura pe discuri dar nu prezinta probleme.

Anuntul imi inspira incredere. De verificat si anvelopele cum se prezinta.

#14
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,942
  • Înscris: 02.09.2005
placute schimbate la 40-50k km e ceva absolut normal, mai ales daca sunt rulate in orase precum bucuresti.

#15
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostBogdansv1, on 12 octombrie 2015 - 14:44, said:

Anuntul imi inspira incredere. De verificat si anvelopele cum se prezinta.

Si mie, d-aia cred ca e chiar vanzatorul care-si face reclama, :lol:

#16
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 19.04.2012

View PostWess, on 12 octombrie 2015 - 13:48, said:

Masina noua? Hahahahaaa

Pentru ce mortii ei sa-i schimbe discurile la 128k km? Mare mecanic de rabe esti si tu, la km aia poate nici placutele nu trebuiesc schimbate.
Recent mi-am cumparat si eu fix acelas model cu aprox aceeasi km si placutele inca sunt foarte ok si sunt originale, sa nu mai vorbesc de discuri, nu va mai apucati sa dati toti inaptii sfaturi.

@initiator: Modelul este foarte ok, doar pretul mi se pare cam mare, un 4.500-4.800 ar fi extra suficient pt acest model, nu merita mai mult.


Masina noua pentru el...

Am dat exemplu de consumabile care ar putea necesita schimbate, in cazul in care sunt uzate. Singurele consumabile care stiu sigur ca vor trebui schimbate sunt cele pentru revizie (ulei, filtre).
Evident, dupa cum am observat ca vorbesti, esti cam aiurit si nu iti voi mai raspunde la alte intrebari sau afirmatii jignitoare.

Tu poti sa schimbi discurile de frana la Fiatul tau la 300 de mii de kilometri daca vrei, e problema ta. O masina care merge in parametri ar trebui sa aiba aceste parti componente intr-o stare cat mai buna.

Sanatate!

#17
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008
Va mulțumesc mult pentru sfaturi! Nu va mai certați, omul a vândut mașina; a uitat să dezactiveze anunțul...L-am întrebat dacă a fost primul proprietar și mi-a spus ca da (de curiozitate). E foarte greu să găsești o mașină cu istoric bun în ziua de astăzi....

#18
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008
Am mai găsit un anunț, ce-i drept, nu așa bine închegat ca celălalt... Cei care își pun numele întreg îmi dau o senzație de siguranță ( intr-un procentaj mic) - l-am verificat pe fb și tipul e sportiv, practică sporturi extreme - ceva cu biciclete/motociclete - nu am dat prea multă importanță. Dacă veți vedea imaginile, veți observa ca pe portbagaj are niște denumiri. După ce i-am văzut facebook-ul mi-am dat seama ca sunt numele sponsorilor. - de ce fac remarca asta - am crezut ca a fost o mașină de firmă și avea numele firmei acolo...
Ok, toate bune și frumoase, însă există câteva impedimente - mașina e diesel și are 90 cp. Să spunem ca mă risc și iau diesel ( dacă mașina are km reali), însă nu știu ce să spun de aia 90 cp - nu știu câtă putere îmi vor da și dacă vor fi destui. În afară de vreo 40-50 km în afară orașelor pe care s-ar putea să îi fac de doua-trei ori pe săptămâna, voi ieși din oraș pentru distanțe mai mari cel mult o dată pe lună. Voi ce spuneți? E ok acel motor?

http://olx.ro/i2/ofe...ro-ID4LmAq.html

@pentru cârcotași : am vândut mașina din Botoșani și acum fac reclama la alta din Miercurea Ciuc? Sunt doctor în Botoșani și practic sporturi extreme în Miercurea Ciuc? Lăsați prostiile, chiar vreau să îmi iau un Focus și chiar îmi doresc să dau peste unul bun!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate