Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ciudatenie Pay Point

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Am achitat vineri la ora 14 07 o factura de gaz la  magazinul care are si acest punct de incasare a facturilor , acolo platesc lunar toate . Avand facut recent cont  on line   vad ca la aceasta  ora  inca nu apare a fi achitata .Cam in cat timp  intra la ei platile , asa de mult dureaza ? Sau pentru ca a fost week end , sau care o fi explicatia ?

Edited by gingisKHAN2015, 12 October 2015 - 10:05.


#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Si eu obisnuiesc sa achit facturile la Pay Point.
Si din cate stiu, platile la beneficiar sunt imediate, la cateva secunde-minute banii sunt deja in contul lor.

Singura explicatie este ca beneficiarul banilor (cei de la gaz) a avut probleme cu internetul/baza de date si nu au intrat banii la ei in cont.
Nu pentru ca a fost week end.

#3
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Corect , restul apar achitate , facand acum recent cont la ei le si vad , inainte nu stiam cand intra si nu ma   gandeam la asta .Poate fi si faptul ca am dat mai mult ? Era mica , de 16.70 si am achitat  50 de lei .In fine ma mai uit din cand in cand .La posta stiu ca dura mai mult , doua trei zile spuneau fetele .

#4
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Stiu sigur ca banii ajung cel mai repede in contul beneficiarilor achitand:
doar la furnizor, direct;
prin cont bancar;
si Pay Point.

Poate si alte servicii asemanatoare cu Pay Point-ul  Posted Image

#5
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
De ce va mai deplasati pana la pay point? de acasa nu va place?

#6
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Am facut recent contul , de pe 15 intru la on line si cu autocitire si cu plata .E ultima data la Pay point  !  Si e langa bloc magazinul . Dar  de acum inainte , gata !

#7
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Se pare ca dureaza pana la 4 zile lucratoare , gasit pe portalul Eon My line   acum , si la plata online asta . Deci e clar , daca si la ei dureaza 4 zile , la terti e  la fel sau mai mult .

#8
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011

 gingisKHAN2015, on 12 octombrie 2015 - 10:00, said:

Am achitat vineri la ora 14 07 o factura de gaz la  magazinul care are si acest punct de incasare a facturilor , acolo platesc lunar toate . Avand facut recent cont  on line   vad ca la aceasta  ora  inca nu apare a fi achitata .Cam in cat timp  intra la ei platile , asa de mult dureaza ? Sau pentru ca a fost week end , sau care o fi explicatia ?

la mine, prin pay point, s-a intamplat sa intre plata si dupa 10 zile

ai putea sa platesti direct pe site cu cardul

Edited by Danubian, 12 October 2015 - 10:56.


#9
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Asta fac de acum , am si spus , de pe 15 octombrie incep cu autocitire si plata on line pe E-on My -line direct . Posted Image

#10
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

 alex1912, on 12 octombrie 2015 - 10:34, said:

De ce va mai deplasati pana la pay point? de acasa nu va place?
Pentru cei carora nu le place sau n-au cum de acasa sau de pe telefon puteti folosi si robotelul din orice sediu al BRD. Lucreaza numai cu cod de bare si n-are cum sa se inregistreze aiurea. La Paypoint stiu ca trebuie sa bata un nr de referinta. Posibil sa fi gresit acel nr?

Edited by misu183, 12 October 2015 - 11:12.


#11
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 misu183, on 12 octombrie 2015 - 11:11, said:

La Paypoint stiu ca trebuie sa bata un nr de referinta. Posibil sa fi gresit acel nr?
Daca s-a gresit numarul ala, plata s-a facut pentru altcineva.
Deci da, e si asta o posibilitate.

Insa cel mai bine e sa platesti cu cardul direct la furnizor.
Fie la ATM/bancomat, fie de acasa, online.

Insa se pune problema cine are card ?
De exemplu eu n-am card.

#12
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Cam toata lumea are acum .Fie ca a vrut fie ca nu , s-au facut . Doar la privat , si numai la unii mai mici nu au dat la salariati carduri .Nu  -mi fac probleme de plata , suma va intra pana la urma, nu-i bai . Curios doar ca eu traiam cu impresia ca intra instant avand in vedere ca scrie "tranzactie reusita "  pe chitanta .

#13
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 09.01.2015
Acolo unde platesc eu, tot paypoint, imi scaneaza codul de bare de pe factura.
Deci, nu cred ca se poate plati pentru altcineva.

Edited by ph13xlv, 12 October 2015 - 12:15.


#14
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Se poate plati pentru altcineva doar daca se introduc datele manual.
Daca se scaneaza codul de bare, atunci nu va fi nicio eroare.

Eu platesc tot timpul la Pay Point, si am vazut ca imi scaneaza codul de bare, insa alteori introduce datele manual;
si nu ma refer la suma achitata.

Desigur, lucrul asta cu scanarea codului de bara si introducerea manuala a datelor e de cum are chef vanzatoarea;
alteori nu merge sa scaneze si trebuie sa introduca manual datele.

#15
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,760
  • Înscris: 16.07.2007

 gingisKHAN2015, on 12 octombrie 2015 - 12:08, said:

Curios doar ca eu traiam cu impresia ca intra instant avand in vedere ca scrie "tranzactie reusita "  pe chitanta .
Niciodata nu intra instant. Sunt smecherii ale bancilor, care tin citeva zile banii blocati si se folosesc de ei. Tu daca ai platit si ai chitanta nu mai ai nicio treaba. Ai sa vezi ca si la online banking va fi la fel. Banii dispar imediat din contul tau, insa la beneficiar apar dupa 2-3 zile. In aceste zile banca face ce vrea cu suma aceea. Poate ti se pare putin, dar gindeste-te ca zilnic se fac mii de tranzactii.

#16
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Asta  asa e .  Am auzit ca asta se intampla  si eu , banca  doar castiga in orice situatie ar fi .  La un banal dosar de credit , doar analiza lui au taxe de ma minunez .La BCR ajunge 1600 de lei , la BRD 1000 . Si nu te asigura nimeni ca e si aprobat dand banii aia , sunt si dosare respinse de centrala de la Bucuresti .Dar banii ti-i iau , fara mila .

#17
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
Din cate stiu eu, paypoint nu e online, deci nu are legatura cu externul. Mie mi-a zis vanzatoarea de la magazin ca in fiecare zi la ora 3 vine sa depuna banii la banca.
De aici eu deduc ca se pun banii in contul lor si li se transmit datele inregistrate de aparat. Suma totala coincide si se proceseaza automat.

De exemplu, daca platesti la banca factura, ar trebui sa dureze de ordinul orelor sa se inregistreze.

#18
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Pai, asta e diferenta intre banci si serviciile precum Pay Point.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate