Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Latire jante tabla

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
jaklynez

jaklynez

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.09.2015
Salut! Stie cineva unde se pot lati jante de tabla cu buza lata?

#2
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008
Vezi ca, daca le latesti, se micsoreaza in diametru.   Mai bine mai sudezi niste jante, alaturi.

#3
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
ce vremuri traim, unii vor sa-si lungeasca _beep_ si altii sa-si lateasca jantele
jantele nu se pot lati, nu se pot ingusta, nu se pot largi, nu se pot micsora

#4
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 14.03.2006
Se poate daca se doreste. Inca nu stiu pe nimeni la noi in tara sa faca asa ceva, dar se poate.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nk4v6b5rrts?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
janta din filmul de mai sus nu are nici o sansa sa iasa centrata dupa cum aseaza marginea cu mana si cu ciocanul
pt. caruta e buna sau pt. o remorca la tractor de mers pe camp dar pe sosea accident cu victime scrie pe ea

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Eu n-as umbla cu jantele alea decat cum zice colegul mai sus, la straf.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
E mai ieftin să faci operațiunea asta decât diferența până la un alt set de jante la lățimea dorită?

#8
jaklynez

jaklynez

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.09.2015
Aveti dreptate. In Romania nu se fac, nu e de mirare. Nimic nu se mai face la noi in tara. Am nevoie pentru masina mea, smart roadster, pentru jantele de iarna de tabla. Sunt multe videocipuri pe youtube cu aceeasi masina aceleasi jante latite. Daca altii pot noi de ce nu?
Link cu videoclipul:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iuNUgFEnqHM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tine si de partea estetica pentru ca roadsterul are aripile foarte eevazate iar jantele de 5 respectiv 6j sunt foarte inguste. Pentru estetica masinii e nevoie de jante cu latimea 8-8,5j. Dar cum masina are si tractiune spate si vine iarna, sunt mult mai bune jante mai late.
Iar ingrijorarea referitoare la siguranta masinii e fix pix. Sa sudezi fier pe fier e mult mai sigur decat sa sudezi o janta de aliaj.
Daca ar fi sa cautam videoclipuri, in USA sunt oameni care fac procesul de latire al jantelor la ei in garaj pe un ministrung. Noi suntem mai cu mot si orice am vrea sa facem ne sar toti in cap ca nu putem. Daca tot muncim pe bani, cel putin sa ii putem sparge pe ce vrem.

#9
AlinAraboaie

AlinAraboaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 25.09.2015

 jaklynez, on 12 octombrie 2015 - 11:31, said:



vine iarna, sunt mult mai bune jante mai late.

Tu nu esti sofer....

#10
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
tu ai vazut cum sta cauciucul pe spate la acel smart?
marginea laterala a cauciucul trebuie sa fie perpendiculara pe sosea nu la unghi de 45 de grade
iarna se merge cu cauciucuri mai inguste nu mai late

#11
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008

 jaklynez, on 12 octombrie 2015 - 11:31, said:

Sunt multe videocipuri pe youtube cu aceeasi masina aceleasi jante latite.
As zice ca aia au jante schimbate, nu latite.
Iar de iarna, cum ti-au spus si colegii, sa pun jante mai inguste.

P.S.  N-am avut rabdare decat cateva secunde, la inceput, da' io, la masinile din clip, as cauta sub capota sa vad unde-s ascunsi sobolanii aia care se-aud la ralanti.

#12
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 16.02.2013
Scrie pe forumul dedicat smart si poate gasesti jante asa cum vrei, desi mai bune pe zapada ar fi inguste.
PS ca sa nu ai probleme cu politia ( care poate se uita daca ai pneuri de iarna ) vezi sa fie cele trecute in talon

#13
jaklynez

jaklynez

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.09.2015
jantele din videoclip sunt latite cum a scris in descrierea lui pe youtube proprietarul. anvelopele alea sunt stretch. 185 sunt pentru 6j. la 8j cat are el le-a facut stretch. eu nu am nevoie pentru zapada, am alta amsina pentru vremea rea. pe asfalt umed nu sunt mai bune anvelope ami late, jante mai late?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate