Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Rola Stantare Lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
floareastefan

floareastefan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.11.2014
Salutare tuturor !

Am o mica problema, am nevoie de o rola pentru stantare din metal, o folosesc pentru stantarea lemnului de esenta moale.
Peste tot gasesc doar role pentru hartie .
Ma pate ajuta cineva cu o idee sau un sfat despre cum as putea procura o astfel de rola? Sau daca are cineva cunostinte de vreo turnatorie metal...oriunde in tara. va atasez cateva imagini sa vedeti despre ce este vorba. Ca si latime imi trebuie de 2-3cm sau 8-10 cm.

Attached Files



#2
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Cred ca sunt similare asa cum nu face nimeni burghie de lemn sau de metal.
Nu gasesti pe nimeni sa-ti faca pt ca e tehnologie de la mama ei nu jucarii.

Ceea ce vrei sa faci tu se cheama gravura iar rola se numeste matrita.Stanta este scula de taiere/ decupare.
Si acum se foloseste laserul.Role e posibil sa gasesti la Chicago.

Edited by unucelalalt, 12 October 2015 - 03:10.


#3
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
Cum adica nu exista burghie diferite pentru lemn si pentru metal?

Burghiu lemn:
Attached File  burghiu_pentru_lemn__46275.jpg   7.71K   1 downloads

Burghiu metal:
Attached File  burghiu-metal-cobalt-3x33x61.jpg   6.19K   0 downloads

#4
960616

960616

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.12.2012
Cauta atelierele specializate CNC 3d.

#5
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
De fapt se numeste amprentare sau ambutisare.
Incearca la atelierele de gravura, poate reusesc sa realizeze un cilindru din ala.

O simpla cautare pe gogu dupa "rola amprentare" m-a dus la
http://www.prestcon....at-la-rece.html
Sunt pentru amprentat metal, dar ia legatura cu cei de-acolo si vezi ce mai ofera.

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
@"unucelalalt"

 unucelalalt, on 12 octombrie 2015 - 02:52, said:

Ceea ce vrei sa faci tu se cheama gravura iar rola se numeste matrita.Stanta este scula de taiere/ decupare.

ȘTANȚÁ, ștanțez, vb. I. Tranz. 1. A fasona sau a tăia obiecte de metal sau de mase plastice, în curs de prelucrare, cu ajutorul unei ștanțe (1); a ștănțui. 2. A grava prin presiune un model, o cifră etc. cu ajutorul unei ștanțe (2). [Var.: stanțá vb. I] – Din germ. stanzen.
Sursa: DEX '09 (2009) | Adăugată de blaurb. | Semnalează o greșeală | Permalink
Cred ca  va trebui sa iei legatura cu cei recomandat de userul "claz"

Edited by myshyk, 12 October 2015 - 09:00.


#7
floareastefan

floareastefan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.11.2014
Am discutat cu cei din linkul de mai sus dar si ei importa din china. Problema este ca rolele lor sunt doar pentru platbanda (fier forjat) , si au santuri laterale pentru a intra platbanda.

#8
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007
Rola dina asta am proiectat eu in studentie pe calculator pentru unul care face sicrie. Ce a facut cu proiectul nu stiu, cind i-am dat modelul a disparut ca magarul in ceata, probabil se temea ca nu cumva sa-i cer bani...

#9
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 myshyk, on 12 octombrie 2015 - 08:58, said:

@"unucelalalt"


ȘTANȚÁ, ștanțez, vb. I. Tranz. 1. A fasona sau a tăia obiecte de metal sau de mase plastice, în curs de prelucrare, cu ajutorul unei ștanțe (1); a ștănțui. 2. A grava prin presiune un model, o cifră etc. cu ajutorul unei ștanțe (2). [Var.: stanțá vb. I] – Din germ. stanzen.
Sursa: DEX '09 (2009) | Adăugată de blaurb. | Semnalează o greșeală | Permalink
Cred ca  va trebui sa iei legatura cu cei recomandat de userul "claz"
Cand vei lucra intr-o sectie de sculeri matriteri vei afla sensurile folosite acolo.
Aia nu lucreaza cu dictionare .

 ashtefan, on 12 octombrie 2015 - 06:07, said:

Cum adica nu exista burghie diferite pentru lemn si pentru metal?

Burghiu lemn:
burghiu_pentru_lemn__46275.jpg

Burghiu metal:
burghiu-metal-cobalt-3x33x61.jpg
Asa e.Unu se face din malai cu apa si se caleste iar altul din otel.Stii de care otel?

#10
loveandpeace

loveandpeace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 14.02.2015
Am citit inrolare in armata lui Lenin...

#11
floareastefan

floareastefan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.11.2014

 fezo, on 12 octombrie 2015 - 11:57, said:

Rola dina asta am proiectat eu in studentie pe calculator pentru unul care face sicrie. Ce a facut cu proiectul nu stiu, cind i-am dat modelul a disparut ca magarul in ceata, probabil se temea ca nu cumva sa-i cer bani...
Si nu vrei sa mai faci unu` ? :))

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Mai, nenea "sculer matriter", fara sa intru in amanunte, uita-te cu ochi de "meserias", nu de "dorel", la unghiurile de taiere si de degajare a fiecarui burghiu in parte. Daca nu vezi nici o diferenta,........  Sau si mai simplu, (in ideea ca cele doua notiuni iti sunt straine), ia compara cele doua canale elicoidale, sa vezi daca sunt identice
On: Si nu ai psibilitatea de a rectifica acele margini, la o masina de rectificat, intr-un atelier mecanic? Pentru ca exista si aceasta posibilitate, daca gasesti un model corespunzator scopului tau.

Edited by myshyk, 12 October 2015 - 13:21.


#13
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007

 floareastefan, on 12 octombrie 2015 - 13:02, said:

Si nu vrei sa mai faci unu` ? Posted Image)
As putea sa incerc, dar asa la ochi e cam greu. Daca as avea o piesa pe care sa mai pot masura una-alta, cred ca as putea livra un model, dupa care sa se apuce cineva sa frezeze piesa. Gindeste-te insa ca o piesa finita se poate ridica la citeva mii de euro, daca nu zeci de mii in functie de complexitate. Avind in vedere ca e piesa cilindrica ai nevoie de o freza in 5 axe, masina care nu se gaseste la fiecare colt de strada (probabil cei care produc astfel de piese s-au dotat cu freze speciale pentru productia de serie). Ca si material ai nevoie de otel de scula, care trebuie tratat termic, rectificat, ajustat manual, etc... Nu e floare la ureche, treaba se poate face intr-un atelier dotat de scularie, insa cum ti-am spus pretul ajunge foarte piperat.

#14
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 myshyk, on 12 octombrie 2015 - 13:19, said:

Mai, nenea "sculer matriter", fara sa intru in amanunte, uita-te cu ochi de "meserias", nu de "dorel", la unghiurile de taiere si de degajare a fiecarui burghiu in parte. Daca nu vezi nici o diferenta,........  Sau si mai simplu, (in ideea ca cele doua notiuni iti sunt straine), ia compara cele doua canale elicoidale, sa vezi daca sunt identice
On: Si nu ai psibilitatea de a rectifica acele margini, la o masina de rectificat, intr-un atelier mecanic? Pentru ca exista si aceasta posibilitate, daca gasesti un model corespunzator scopului tau.
Referinta mea era la materialul din care sunt facute dar nu ai inteles.Asta era problema la role nu forma.Multi fac confuzia ca sunt din materiale diferite ceea ce nu corespunde cu ce am invatat eu.
Am facut Studiul Materialelor in '80 si tot de atunci ascut burghie si trebuie sa recunosc ca mi-a luat ceva timp sa invat.
Conform tehnologiei se ascut numai pe masini speciale si sunt modest dar vreau sa se stie-nu toata lumea stie sa ascuta la mana si mai ales tre sa ai cu ce.

Nu sunt sculer matriter , e prea complicata meseria. Le-am facut doar parti din prelucrari prin aschiere.

Edited by unucelalalt, 12 October 2015 - 15:23.


#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca ai studiat prin ´80, stii foarte bine ca pe vremea aceea, nici la scoala nu se invata despre utilaje de ascutit burghie, dara sa le mai si ai. Poate un Electro-Timis, Timisoara sa fi avut asa ceva la atelierul de scularie, care avea vreo200  de sculeri. Sau, IAEM Timisoara. Ai avut ghinionul sa dai peste un maistru prelucrari mecanice prin aschiere,....Posted Image
On:
Nu cred ca fabricarea unor asemenea role e la indemana multor ateliere din tara. Se prefera aducerea lor de dincolo, mai ales din cauza pretului prohibitiv al fabricarii lor. Iar cand e vorba si de unicate sau serii scurte, pretul creste vertiginos, incepand cu proiectarea. Prelucrarea se poate face pe un CNC cu 4 axe, axa a 4-a fiind rotativa.
Ramane alternativa pe care ti-am recomandat-o, sa adaptezi rolele existente pentru fier, mai usor gasesti un atelier care poate executa rectificari axiale.

Edited by myshyk, 12 October 2015 - 17:08.


#16
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Mai omule prin '80 nu puteai invata sa belesti un fier inainte de ascutirea sculei care se facea dupa tehnologie ,ce crezi tu poate crede un asistent medical care a vazut un timisorean ca da o gaura si crede ca numai in TM se stie a ascuti o scula.Pe unde am fost eu Combinatul avea 150 de Ha si 12 000 de angajati si ascuteam burghiele la TM multumesc ca mi-ai spus ca nu stiam.Am mai avut de a face cu Combinatul de fibre sintetice, de Tehnoton , IMAMUS,IUPSR,Penicilina,Metalurgica ai auzit?

Scuze,nu sunt eu beneficiarul , eu i-am recomandat cam ce zici si tu.Eu zic ca cele folosite la hartie au duritate similara sau sa caute afara.

#17
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007

 floareastefan, on 12 octombrie 2015 - 13:02, said:

Si nu vrei sa mai faci unu` ? Posted Image)
Uite, azi m-am plictisit si m-am jucat o ora:

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate