Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Despre invatamantul romanesc.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
220 replies to this topic

#1
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
Stela Popescu a livrat, în episodul de joi seară al serialului „Las Fierbinți“, un monolog de excepție cu privire la situația tragică a învățământului românesc.

"De unde să găsim noi cadre calificate de valoare care să primească un post la țară? Nimeni nu mai vrea. Toți profesorii pleacă la București, pleacă în orașele mari, nimeni nu mai vrea să predea aici. Am scris la Minister, am fost la Inspectorat, am vorbit cu toți colegii mei...nu sunt soluții. De parcă aici nu ar fi copii de valoare.... Pe una dintre profesoare abia am convins-o anul trecut să nu plece în Italia, ca menajeră. E foarte bună profesoară. Dar uneori mă gândesc de ce să stea aici să-și piardă viața, când se poate duce în Italia să îngrijească pe cineva. De ce să rămână aici, pe o corabie care se scufundă? Despre învățământul românesc vorbesc. Dacă nu s-a și scufundat...Sunt încă mulți copii buni aici. Mulți copii foarte buni, nu buni“, spune Stela Popescu în începutul monologului din „Las Fierbinți“.

"Lucrurile în țara asta au luat-o pe drum greșit, copiii se strică repede, se repara greu, nu știu ce să zic, nu sunt bani, nu sunt bani, peste tot mi se apune așa, se fac trotuare, coșuri de gunoi, dar bani pentru acoperiș la școală nu se găsesc. Nicăieri în Europa nu mai există să încălzești clasele cu lemne, copiii mă întreabă de ce e frig. Dumneata ai veni la școală dacă ți-ar îngheța picioarele?", a mai adaugat Stela Popescu.

Filmuletul a devenit rapid viral pe Internet deoarece cuprinde in el toate problemele grave cu care se confrunta învățământul românesc.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-Z1b4fdyjwE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Ce a spus Stela sunt truisme. Ești sigur că Stela era? Mie îmi par spuse de colegul galeo. :)

#3
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 02.12.2007
Las Fierbinti e sursa voastra de informare?

#4
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Ne-am obisnuit prea mult cu mizeria morala si fizica in care traim, si am ajuns sa le consideram banale, sau truisme....

#5
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014

View PostTipiric, on 10 octombrie 2015 - 19:44, said:

Las Fierbinti e sursa voastra de informare?

Ai vazut clipul? Situatia din clip e prezenta in multe scoli de la tara. Nu e nimic de ras. E chiar de plans.

#6
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Las Fierbinti si invatamantu'...
Faina combinatie !

Ne mai miram ca nici dracu' nu mai invata in tara asta !...

Steluta sa ne lase si sa isi plimbe nepotii.

Edited by sylvius, 10 October 2015 - 20:15.


#7
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
Pai nu vad ce motivatie ar putea avea cineva sa se faca profesor in ziua de azi, mai ales la tara. Mi se pare ca in unele zone trebuie sa-si mai plateasca si naveta tot din banii lor.

#8
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
da' ce ochi migdalati a facut Stela! o fi de la orez.

#9
loveandpeace

loveandpeace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 14.02.2015
O sa se termine tot cacatul doar daca ne anexeaza Rusia, daca nu in 50 de ani Romania va fi ca si Sudanul sau Etiopia.

#10
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Las Fierbinți este de departe cel mai bun produs media românesc. Scoate în evidență intr-un mod finuț, românul genuine, miezul românismului. Plus că este incredibil de comic. Nu există niciun alt produs media atât de comic, poate divertis pe digi...poate.

#11
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008

View Postparadigmatic, on 10 octombrie 2015 - 20:29, said:

Las Fierbinți este de departe cel mai bun produs media românesc. Scoate în evidență intr-un mod finuț, românul genuine, miezul românismului. Plus că este incredibil de comic. Nu există niciun alt produs media atât de comic, poate divertis pe digi...poate.
Hai ma, ce poate fi comic? personajul 'ala care simuleaza tot timpul beat? obositor

Invatamantul la tara o sa fie intodeauna pe pwla..de ce? pt ca oportunitati, la oras e una la tara e altceva. Afara de mate si romana nu o sa ai profesori calificati...daca ai talent muzical poti face ceva pe el, muzica o preda profesorul de sport.

#12
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postparadigmatic, on 10 octombrie 2015 - 20:29, said:

Las Fierbinți este de departe cel mai bun produs media românesc.
Total de acord; un fel de simbol national; trebuie protejat de legea aia contra defaimarii; pare a fi insusi esenta romanismului, un fel de identitate nationala

#13
all_or_nothing

all_or_nothing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 08.04.2015

View Postloveandpeace, on 10 octombrie 2015 - 20:24, said:

O sa se termine tot cacatul doar daca ne anexeaza Rusia, daca nu in 50 de ani Romania va fi ca si Sudanul sau Etiopia.
Da ce e in Rusia, umbla cainii cu colaci in coada?

#14
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,108
  • Înscris: 03.07.2008
Numai intr-o tara in care invatamantul este de cacao o asemenea porcarie ca Las Fierbinti poate avea un asa succes!

Edited by Imperathor, 10 October 2015 - 21:28.


#15
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Dap, taman porcărie-i.
Până cobori din turnul de fildeș și realizezi că porcăria-i coșmarul din jur.

#16
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
1. Renuntare la modulul pedagogic. Nu-l fac decat cei ce vor sa "profesoreze", ceilalti, ce au idealuri mai inalte, nu au nevoie de gargara aia, si nu au acces in invatamant.
Modulul pedagogic sa ramana doar pt invatatoare si educatoare.
2. Renuntarea la titularizare
3. Desfintarea Ministerului Educatiei si a inspectoratelor scolare.
4. Privatizarea totala a invatamantului preuniversitar. Intocmirea unor competente standard la nivel national ce vor fi atestate printr-un examen echivalent cu BACul si Capacitatea.
Sa dea privatul bani
______________
Cat despre treaba cu lemne, e ce-i lipseste chelului. Sobele trebuie sa dispara, sa devina centrale pe lemne.

#17
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View PostHedonist, on 10 octombrie 2015 - 22:04, said:


4. Privatizarea totala a invatamantului preuniversitar.

Cam ca la Spiru Haret?

#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Mai există un subiect pe tema asta: http://forum.softped...
A fost unul şi mai mare şi mai interesant înaintea lui (II), dar nu ştiu cine l-a făcut dispărut, deşi nu se băteau câmpii pe acolo!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate