Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Laptop sau altceva? Buget 2500.

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Salut,

A reaparut in mine dorinta de a juca ceva si m-am gandit sa imi inlocuiesc laptopul cu unul mai orientat catre asa ceva. laptopul meu e cam obosit (7 ani de utilizare intensiva)

De obicei joc ocazional shootere simple, care nu au cerinte de gaming laptop, dar mi-e pofta de ceva gen mortal combat, world of tanks/wow.
Mortal combat ar avea nevoie si de gamepaduri.
La ce mai folosesc laptopul: filme prin hdmi pe tv + alte chestii banale care oricum le face un laptop care ar putea si ceva jocuri,

Buget: 2500 max

Nu mi-e clar daca sa merg spre un desktop sau consola pt jocuri, mai ales ca unele jocuri sunt de strategie. In plus jocurile la ps4 sunt mai scumpe decat la pc.
Consola desi are gamepaduri nu prea se preteaza la jocuri de strategie, dar e destul de distractiva uneori joaca cu prietenii la mortal combat.
As lua un PS4 daca ar fi consola.
Un desktop ar fi problematic pt ocupa mai mult spatiu si ar trebui sa iau si monitor. Am periferice pt asa ceva si un dvd writer extern + o carcasa mai veche, metalica. Destul de putin pt ceva la care ar trebui sa iau si un monitor. Aici ar fi problematic pt ca nu am mai incercat sa fac unul de f mult timp, cam pe vremea cand era la moda palomino.
Laptopul pare solutia pt ca il pot folosi pt toate Ma gandesc ca ar si merge sa iau 2 gamepaduri si sa leg laptopul la tv pt vizitele prietenilor, in rest imi fac eu mendrele cu el. Are ca dezavantaj durata de viata si lipsa posibilitatii de upgrade. Ca laptop ma gandesc sa gasesc ceva la oferta cu un gtx, din seria mai veche, de gen X550JK


Apreciez orice sugestie.

#2
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
E simplu. Daca vrei mobilitate iei un laptop. Daca vrei ceva performanta mai mare in jocuri iei desktop.

#3
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View Postjegmihai, on 10 octombrie 2015 - 18:02, said:

E simplu. Daca vrei mobilitate iei un laptop. Daca vrei ceva performanta mai mare in jocuri iei desktop.
Da, dar tinand cont de faptul ca desktopul l-as face de la 0 si ar trebui sa iau un monitor nu imi dau seama daca merita. M-am cam lamurit doar ca o consola nu ar fi ok de fapt,

Ca laptop ma gandeam la asa ceva: http://www.altex.ro/...0m-2gb-free-dos

#4
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Eu as lua asa ceva + http://www.evomag.ro...ent=price-promo si http://www.evomag.ro...ent=price-promo

Ai un monitor cu panou mult mai bun decat cel al laptop-ului. Performanta e cu destul peste, insa am sarit putin peste buget. Mai ieftin de atat nu se poate.

Laptopul ales de tine e ok.  Ramane alegerea ta.

Attached Files



#5
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Daca iei o consola, ai nevoie de un TV de minim 32 inch. Daca ai deja acel TV, poti sa-l folosesti pe post de monitor la un desktop, iar ulterior (daca mai este cazul), o sa-ti cumperi si un monitor. Laptopurile pentru jocuri incep de la 3.500 lei in sus. La 2500 lei iti configurezi un desktop cu care poti sa joci cam orice titlu de pe piata.

#6
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View PostDeuxEx, on 10 octombrie 2015 - 19:03, said:

Daca iei o consola, ai nevoie de un TV de minim 32 inch. Daca ai deja acel TV, poti sa-l folosesti pe post de monitor la un desktop, iar ulterior (daca mai este cazul), o sa-ti cumperi si un monitor. Laptopurile pentru jocuri incep de la 3.500 lei in sus. La 2500 lei iti configurezi un desktop cu care poti sa joci cam orice titlu de pe piata.
Daca stateam singur suna excelent. Consola pica.
Desktopul trebuie sa vina cu monitor, ceea ce face lucrurile dificile.
Ma gandeam chiar la un laptop mai ieftin, pt ca ma gandesc ca wot, cs, mortal combat merg oricum si pe un laptop cu placa video gt 820m sau gt 940m.

#7
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
Dorinta ta "de a juca ceva" unde se opreste? Black Ops? Black Ops II? Tetris?

Toti prietenii mei pasionati de hardware si-au facut PC-ul pe bucati , cumparat procesor dintr-un loc ,placa din altu etc si s-au scos bine la bani - performanta . Din diferenta aia eu zici ca iti poti permite monitor , tastatura. Diferenta dintre desktop si laptop e ca in timp poti sa inlocuiesti piesele . La bugetul tau iti iei un laptop cu placa la limita sa zicem , si in 5 ani tot la jocurile astea ramai .

#8
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View PostVladBtz, on 10 octombrie 2015 - 19:41, said:

Dorinta ta "de a juca ceva" unde se opreste? Black Ops? Black Ops II? Tetris?

Toti prietenii mei pasionati de hardware si-au facut PC-ul pe bucati , cumparat procesor dintr-un loc ,placa din altu etc si s-au scos bine la bani - performanta . Din diferenta aia eu zici ca iti poti permite monitor , tastatura. Diferenta dintre desktop si laptop e ca in timp poti sa inlocuiesti piesele . La bugetul tau iti iei un laptop cu placa la limita sa zicem , si in 5 ani tot la jocurile astea ramai .
Faceam asta prin 2001. Nu prea cred ca voi face un upgrade ulterior semnificativ, poate cel mult sa adaug o placa de ram, daca gafaie. Laptopul pare o idee mai buna din ce in ce mai mult.

#9
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012

View PostLL13G, on 10 octombrie 2015 - 19:19, said:

Ma gandeam chiar la un laptop mai ieftin, pt ca ma gandesc ca wot, cs, mortal combat merg oricum si pe un laptop cu placa video gt 820m sau gt 940m.
Nu compara 820 cu 940.
820 este cam inexistenta, este aproape de o placa integrata.

#10
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View Postalin62, on 10 octombrie 2015 - 20:46, said:

Nu compara 820 cu 940.
820 este cam inexistenta, este aproape de o placa integrata.
Mda, laptopul cu gt 940m la care am gandeam e asta:http://www.altex.ro/laptop-hp-pavilion-15-ab008nq-intelr-coretm-i5-5200u-pana-la-2-7ghz-15-6-500gb-4gb-nvidia-geforce-gt-940m-2gb-ddr3-free-dos

Stiu ca gtx-ul e peste, dar nu stiu daca merita.
Oricum va trebui sa dau niste bani pe licenta de windows, daca nu gasesc pe la vre-un prieten un cd cu unul, la alti bani ma arde mai mult decat as vrea. :/

#11
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Nu lua HP Pavilion. Au constructie proasta, racire proasta etc.

Daca vrei ceva cu 940M ia-l pe asta : http://www.pcgarage....gb-linux-black/

#12
st_ri06

st_ri06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 29.03.2006
Si eu sunt intr-o dilema oarecum asemanatoare, desktop sau laptop este o decizie grea.
Pe langa periferice trebuie sa ai si spatiu pentru el cam greu daca ti-ai mobilat camera in asa fel incat nu mai ai loc pentru un eventual birou sa nu mai zic de costurile achizitiei unui scaun decent si un birou simplu mai trebuie sa suplimentezi bugetul insa nu stiu cum este in cazul tau.
Insa raportul pret performanta fara indoiala este in favoarea desktopului dar pierzi mobilitate si comfort (diferenta este uriasa la ultima parte).
Consola nu merita in cazul tau oricum trebuie sa faci un upgrade de la notebook-ul actual plus este destul de neplacut daca incerci sa faci ceva multitasking adica instant messaging pe laptop si jucat pe consola chiar este neplacuta treaba asa la un pc/laptop este mai simplu cu un alt/tab si nu iti schimbi privirea de la monitor la tv tot timpul sau nu poti juca online cu prietenii tai daca nu au si ei console iar majoritatea au doar pc-uri(nu uita de cate jocuri multiplayer gratuite sunt fata de consola) desii sunt caz-uri si caz-uri cel putin asa este la mine.
Apropo la unele joc-uri gen fps-urile iti vine sa arunci cu controller-ul pe geam daca ai fost obisnuit doar cu tastatura si mouse-ul.
Televizorul folosit pe post de monitor nici in gluma sa nu mai spuneti poate doar daca folositi pc-ul exclusiv pentru filme si joc-uri in rest la ceva text/web sau daca lucrezi intr-un program este foarte dificil (tv de 32 inchi fhd la 4k nu am idee dar pentru asta iti trebuie un/doua titan-uri si niste costuri total diferite fata de 2500 lei).
Eu unul tot nehotarat sunt mai astept pana de bf dar mi-e ca fac o greseala nu am ideea cum a fost la componente anii trecuti in cazul achizitiei unui desktop plus intarzierea livrarilor.
PS: diferenta de pret nu este asa mare intre ala cu 940 vs 950 daca tot ai 2500 macar sa storci cat poti la specificatii oricum placa video la un laptop va fi depasita foarte repede.

Edited by st_ri06, 11 October 2015 - 09:28.


#13
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View Postst_ri06, on 11 octombrie 2015 - 09:20, said:

Si eu sunt intr-o dilema oarecum asemanatoare, desktop sau laptop este o decizie grea.
Pe langa periferice trebuie sa ai si spatiu pentru el cam greu daca ti-ai mobilat camera in asa fel incat nu mai ai loc pentru un eventual birou sa nu mai zic de costurile achizitiei unui scaun decent si un birou simplu mai trebuie sa suplimentezi bugetul insa nu stiu cum este in cazul tau.
Insa raportul pret performanta fara indoiala este in favoarea desktopului dar pierzi mobilitate si comfort (diferenta este uriasa la ultima parte).
Consola nu merita in cazul tau oricum trebuie sa faci un upgrade de la notebook-ul actual plus este destul de neplacut daca incerci sa faci ceva multitasking adica instant messaging pe laptop si jucat pe consola chiar este neplacuta treaba asa la un pc/laptop este mai simplu cu un alt/tab si nu iti schimbi privirea de la monitor la tv tot timpul sau nu poti juca online cu prietenii tai daca nu au si ei console iar majoritatea au doar pc-uri(nu uita de cate jocuri multiplayer gratuite sunt fata de consola) desii sunt caz-uri si caz-uri cel putin asa este la mine.
Apropo la unele joc-uri gen fps-urile iti vine sa arunci cu controller-ul pe geam daca ai fost obisnuit doar cu tastatura si mouse-ul.
Televizorul folosit pe post de monitor nici in gluma sa nu mai spuneti poate doar daca folositi pc-ul exclusiv pentru filme si joc-uri in rest la ceva text/web sau daca lucrezi intr-un program este foarte dificil (tv de 32 inchi fhd la 4k nu am idee dar pentru asta iti trebuie un/doua titan-uri si niste costuri total diferite fata de 2500 lei).
Eu unul tot nehotarat sunt mai astept pana de bf dar mi-e ca fac o greseala nu am ideea cum a fost la componente anii trecuti in cazul achizitiei unui desktop plus intarzierea livrarilor.
PS: diferenta de pret nu este asa mare intre ala cu 940 vs 950 daca tot ai 2500 macar sa storci cat poti la specificatii oricum placa video la un laptop va fi depasita foarte repede.
Da, cam asa gandesc si eu.

La laptop/desktop mai trebuie windows & antivirus, ceea ce face ca suma sa creasca. Nu stiu de ce am tendinta sa ma enervez usor cand ma gandesc ca acum 7 ani cand am luat ultimul laptop a venit cam in aceeasi suma cu antivirus si windows incluse in pret si jucam pe el orice era aparut in acel moment. Sunt constient de evolutia economiilor romanesti si americane & dif valutara.

Edited by LL13G, 11 October 2015 - 10:25.


#14
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Am gasit ce imi place in UK, la un pret insa mai mare (~4200 lei): http://www.currys.co...132608-pdt.html

Processor - Intel® Core™ i5-4200H Processor
- Dual-core
- 2.8 GHz / 3.4 GHz with Turbo Boost
- 3 MB cache
Memory: 8 GB
Graphics: NVIDIA GeForce GTX 950M
Hard drive: 1 TB & 128 GB SSD
Operating system - Windows 8.1
- Free Windows 10 download

& Keyboard Illuminated Chiclet keyboard

#15
st_ri06

st_ri06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 29.03.2006
Daca esti dispus sa dai atati bani mai sunt si alte variante poti cumpara separat ssd si windows 10 am vazut modelul asta http://www.altex.ro/...0m-2gb-free-dos la o 'reducere' daca mai astepti sau cauti mai bine este posibil sa il gasesti din nou la 3500 lei.
Aproape sigur vei primi o recomandare mai buna de la altcineva cu asemenea suma nu are rost sa te complici cu achizitia din afara.

Edited by st_ri06, 11 October 2015 - 15:25.


#16
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View PostLL13G, on 11 octombrie 2015 - 14:33, said:

Am gasit ce imi place in UK, la un pret insa mai mare (~4200 lei): http://www.currys.co...132608-pdt.html

Processor - Intel® Core™ i5-4200H Processor
- Dual-core
- 2.8 GHz / 3.4 GHz with Turbo Boost
- 3 MB cache
Memory: 8 GB
Graphics: NVIDIA GeForce GTX 950M
Hard drive: 1 TB & 128 GB SSD
Operating system - Windows 8.1
- Free Windows 10 download

& Keyboard Illuminated Chiclet keyboard
Eu zic ca asta-i mai bun cu i7 si 4 nuclee la 3697 lei  la taranoaia de Romania-Ploiesti:  http://www.baset.ro/...w-free-dos-grey

Descrierea produsului Notebook ASUS N551JK, Intel Core i7-4710HQ, 2.5GHz Haswell, 15.6'' FHD IPS, 8GB, 1TB + 24GB SSD, Nvidia GeForce GTX 850M 4GB, DVD-RW, Free DOS, Grey:

Attached Files


Edited by sandy76, 11 October 2015 - 17:04.


#17
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View Postst_ri06, on 11 octombrie 2015 - 15:22, said:

Daca esti dispus sa dai atati bani mai sunt si alte variante poti cumpara separat ssd si windows 10 am vazut modelul asta http://www.altex.ro/...0m-2gb-free-dos la o 'reducere' daca mai astepti sau cauti mai bine este posibil sa il gasesti din nou la 3500 lei.
Aproape sigur vei primi o recomandare mai buna de la altcineva cu asemenea suma nu are rost sa te complici cu achizitia din afara.
Da, ma gandeam sa stau sa vanaz o oferta.

Am momente insa in care ma gandesc ca un desktop ofera mult mai mult.

Edited by LL13G, 11 October 2015 - 18:29.


#18
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Scurt pe doi: vrei sa te joci, iei desktop.
Un laptop la banii astia in 2 ani si-a trait viata si zici papa la jocuri noi. Am comis-o si eu, m-am lecuit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate