Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Recomandare sursa pentru un Dell XPS 420

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Wobbe

Wobbe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 12.01.2015
Salut.
Vreau sa-mi cumpar o sursa noua dar am o problema.
Am un Dell XPS 420 si din cateva cautari pe interent am aflat ca imi trebuie o sursa cu 5 cabluri SATA ca sa mearga.. este adevarat?
Unii spun ca numai sursele Dell pot merge pe acest sistem, dar momentam am o sursa care are mufa care intra in placa de baza cu 24 de pini (din cate am inteles asta inseamna ca este universala)

Nu am un buget asa mare.. maxim 150 RON. Se poate gasi ceva care sa se mearga cu sistemul meu?
GTS 240
4 GB RAM
Q9300 Quad Core

#2
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
sirtec 400w, daca ai mufe universale cum zici nu ar trebui sa fie probleme... doar daca e vre-o carcasa imensa e posibil sa fie vre-un cablu cam scurt

#3
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
De câți W era originala? Nu de alta, dar e una pe okazii de 230 cu 75 de lei.

Ideea e că fiind sistem brand, altele nu se potrivesc de obicei fizic. Asta înseamnă să-ți comanzi frumos una compatibilă sau originală. Pe ebay văd că-i plin de ele între 20 și 30$ cu transport de încă vreo 10-15, deci în buget.

#4
Wobbe

Wobbe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 12.01.2015
http://www.ebay.com/...4-/141632546955

Asta este..
Eu acum am comandat sursa asta:
http://www.emag.ro/s...0/pd/EXFS2BBBM/

Sper sa mearga, daca nu o returnez si cumpar alta.
Daca imi mai trebuie iesiri SATA pot sa cumpar o chestie de genul?:
http://www.emag.ro/c...5/pd/D0R4YMBBM/

// ok, scuze

Edited by Wobbe, 10 October 2015 - 16:10.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,539
  • Înscris: 15.06.2004
Ti-am unit cele 2 subiecte deschise ca aveai raspunsuri in ambele.
Fi mai atent, ca regulamentul nu permite asa ceva !

#6
Wobbe

Wobbe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 12.01.2015
Revin cu o cerere.
Am cumparat o sursa dar din pacate nu s-a potrivit pentru sistemul meu.
Asta este carcasa (arata la fel):
http://i53.photobuck...-420-INSIDE.jpg

Sursa cumparata (care nu se potrivea) avea 3 conectori SATA care nu puteau sa ajunga si la hard disk si la cele doua drive-uri (dupa cum vedeti, sunt in parit opuse).

Aici este placa de baza:
http://www.netbook-b...548150TP406.jpg

Am nevoie de o sursa care sa aiba suficiente cabluri sa ajunga in toate componentele necesare.
Aveti vreo propunere?

PS: Sa fie in stoc la Emag, de la ei cumpar.

Edited by Wobbe, 11 October 2015 - 15:19.


#7
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Mai merita sa bagi bani in PC-ul ala? Daca tu crezi ca da, transfera componentele standard intr-un sistem standard ATX (alta carcasa, alta sursa si poate alta placa de baza).

Edited by Seb, 11 October 2015 - 15:38.


#8
Wobbe

Wobbe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 12.01.2015
Eu vreau doar a alta sursa :|
Nu ma intereseaza alte schimbari.

#9
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Daca am inteles bine, o sursa obisnuita nu s-a potrivit in carcasa aia. Asa ca nu e prea simplu ce vrei tu. Sau e simplu, dar nu e ieftin. Cauta un distribuitor Dell si comanda alta sursa.

#10
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostWobbe, on 11 octombrie 2015 - 15:16, said:

Sursa cumparata (care nu se potrivea) avea 3 conectori SATA care nu puteau sa ajunga si la hard disk si la cele doua drive-uri (dupa cum vedeti, sunt in parit opuse).
pffff... si daca iti iei un adaptor dinasta iti merge ORICE SURSA... ai de unde alege
[ http://static.scan.co.uk/images/products/53673-a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by shmu, 11 October 2015 - 23:40.


#11
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Din ce a scris, eu am inteles ca sursa noua avea doua probleme: nu se potrivea (adica nu incapea in carcasa) si nu ajungea cablul de alimentare SATA simultan la cele 3 unitati (probabil e o sursa cu cele 3 mufe SATA pe acelasi cablu/ramura). A doua problema e rezolvabila. Prima nu (decat inlocuind si carcasa).

#12
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostWobbe, on 11 octombrie 2015 - 15:16, said:

Am cumparat o sursa dar din pacate nu s-a potrivit pentru sistemul meu.
Sursa cumparata (care nu se potrivea) avea 3 conectori SATA care nu puteau sa ajunga si la hard disk si la cele doua drive-uri (dupa cum vedeti, sunt in parit opuse).
Am nevoie de o sursa care sa aiba suficiente cabluri sa ajunga in toate componentele necesare.
din cate zice el, vrea o sursa la care alimentarile sata sa ajunga peste tot. daca e doar asta, se rezolva cu adaptoarele.

@Wobbe - spui ca sursa nu s-a potrivit doar din cauza ca nu aveai destule alimentari sau nu ai reusit sa o montezi in carcasa?

si apropo... ti s-a recomandat SIRTEC, nu intertech... aia o iei si in ceva vreme (dupa cum ti-e norocu) o sa o tot duci prin service. si cum ai antecedente iti recomand sa mergi pe sirtec - ai reusit sa bulesti o sursa Dell - care e cu mult peste intertecu ala.

#13
Wobbe

Wobbe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 12.01.2015
Am dus inapoi sursa le emag.
Singura problema care o aveam era ca nu ajungeau cablurile sata peste tot (mai exact in pareta de sus a unitatii pentru Hard disk si in partea de jos pentru SSD-uri)
Sunteti siguri ca aceasta problema se poate rezolva doar cu un adaptor?

Mi-a fost recomandata sursa asta.
http://www.emag.ro/s...b/pd/DQFC6BBBM/

e ok?

Edited by Wobbe, 12 October 2015 - 17:09.


#14
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Inseamna ca nu stii sa te exprimi. Sursa se potrivea in carcasa, dar nu ajungeau cablurile la cele 3 unitati simultan. Rezolvarea corecta e o sursa ce are conectori SATA pe cel putin doua ramuri diferite. Si sursa sa fie cat de cat de calitate.

#15
Wobbe

Wobbe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 12.01.2015
Sursa specificata mai sus cred ca ar fi ok din cate vad in imaginea asta

http://91.216.156.24...0wgx-450w-3.jpg

din ce ati vazut pe imaginile cu carcasa respectiv placa de baza ce credeti?

Sunt | | cu partea hardware.. si nu mai vreau iar sa iau o sursa care nu e ok.

Mersi pentru ajutor :D

#16
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Cablurile ar trebui sa ajunga, avand doua ramuri diferite cu cate doi conectori SATA pe fiecare ramura. Cu o ramura alimentezi cele 2 SSD-uri, cu cealalta alimentezi HDD-ul.

Calitatea sursei insa nu stiu cat de ridicata e. Pe de alta parte, nici prea multi bani nu cred ca merita bagati in sistemul actual. Eu insa nici nu as lua in calcul o sursa care nu e macar 80+ Bronze (certificarea asta in general indica o calitate macar acceptabila a sursei). Nu prea vad de ce ai da 150 lei pe asa ceva (nu cred ca sunt mari diferente fata de o sursa de 60 lei).

Edited by Seb, 12 October 2015 - 17:41.


#17
Wobbe

Wobbe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 12.01.2015
Deci alta cam la acelasi pret (150 lei, 160) imi poti recomanda?
Please :D

#18
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
la emag cea mai ieftina sursa ok ar fi asta + 2 adaptoare. si DA, sigur se rezolva cu alea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate