Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

O imagine actualizată a celor hipersensibili fizic și emoțional. Adevărata putere a acestora

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
HSP

HSP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.10.2014
Salut,bine aţi venit la postarea eseului meu.Acest text este creat prin efort voluntar şi destinat unei audienţe generale.El se referă la cei mai sensibili, emoţionali şi în multe feluri, fragili ai condiţiei umane.Literatura, filozofia şi chiar psihologia populară au avut intuiţia existenţei acestui subset de oameni de secole.Hiperensibilii sunt printre cei mai grijulii şi compatimitori oameni. Ei sunt prin caracter orientaţi spre empatie şi au capacitatea de a primi cu uşurinţă perspectiva celorlalţi. Aceştia pot sa intuiască de multe ori nevoile fizice şi emoţionale ale altora.Preocupările lor gravitează spre contribuţia la condiţia umană, căutând să îi ajute pe dezavantajaţi cu noi unelte,să ofere sprijin emoţional celor în dificultate sau să ia in calcul starea mediului de care depindem. Deseori duc vieţi în care respectul pentru valorile umane ocupă un loc central Ei sunt artiştii, activiştii, istoricii, teologii, profesorii.Printre cei hipersensibili şi celebri sunt oameni ca Mahatma Ghandi, Mozart, Eminescu, Einstein, Martha Graham, Eleanor Rossevelt, Abraham Lincoln, Marcel Proust, Viktor Frankl.
Cercetările asupra sensibilităţii crescute ne spun acum că hipersensibilii tind sa fie între 15-20 la sută indivizi de ambele sexe din populaţie.Aceşti oameni moştenesc un sistem nervos hiper-senzitiv.Din acest motiv ei simt emoţii mai puternic şi mai mult timp.Ei se ţin deoparte de certuri,conflicte,confruntări, fiind afectaţi mult de emoţiile şi dispoziţiile celorlalţi.Aceştia sunt în mod natural precauţi la locul/situaţia în care se află şi atenţi la subtilităţile acestora.
De asemnea, fizic, hipersensibilii preferă nivele mai reduse de stimulaţie decât majoritatea oamenilor, fiind epuizaţi şi simţind uzură mai repede în mediile cu zgomote repetitive, lumini puternice, căldură, frig sau umezeală. Mulţi dintre ei au un fel de a fi retras, încercând să reducă din suprastimularea din viaţa lor.Asta este de multe ori în antiteză cu ce se caută sau se preţuieşte în mediile suprastimulante şi bazate pe competiţie din prezent, ca anturajul, şcolile, locurile de muncă.
În societatea noastră daca eşti sensibil ai dificultăţi în a prospera şi a menţine un standard de viaţă sănătos. Aceşti oameni tind să fie marginalizaţi socioeconomic, datorită orientării lor non-competitive şi inadaptării la mentalităţile de auto-prezervare care se ajunge într-o poziţie materială bună.
Stilul lor de gândire şi felul în care se poartă sunt descurajate de normele şi obiceiurile culturale actuale, întărite de emisiuni, filme, cărţi, reviste, reprezentări sociale, astfel că rămân puţine medii în care sinele lor autentic este onorat.Download text aici :Attached File  Eseu hipersensibili 10 octombrie2015.pdf   651.36K   27 downloads

Edited by HSP, 10 October 2015 - 14:49.


#2
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013
Aiureala completa, fara nici o baza stiintifica. Mai bine faci un eseu despre influenta zodiilor asupra persoanelor hipersensibile.

#3
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Sigur, e ușor să dai cu pietre de pe margine, mult mai greu e să dai un răspuns pertinent.
Într-adevăr este destul de obișnuit să vezi oameni extrem de talentați care își găsesc cu greu un loc în societate.

#4
HSP

HSP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.10.2014

View Postmanoman, on 11 octombrie 2015 - 09:32, said:

Aiureala completa, fara nici o baza stiintifica. Mai bine faci un eseu despre influenta zodiilor asupra persoanelor hipersensibile.

Mersi de mesaj."Fara nicio o baza stiintifica"?Te referi la alea 12 carti scrise de autori cu doctorate in psihologie clinica pe care le-am folosit ca surse?Sa zici ca concluziile lor sunt aiureala..ai nevoie  de zeci de ani de studiu clinic si pe teren in domeniu.As fi curios cam care e experienta ta in studiul sensibilitatii? Nu mai trimite mesaje ca astea daca vrei sa fi luat in serios.Bafta

#5
Victor2311

Victor2311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.07.2014

View PostHSP, on 11 octombrie 2015 - 12:58, said:

Mersi de mesaj."Fara nicio o baza stiintifica"?Te referi la alea 12 carti scrise de autori cu doctorate in psihologie clinica pe care le-am folosit ca surse?
Mi se pare interesant ce zici. Autorii au publicatii in jurnale internationale peer-reviewed, cum ar fi cele de aici?

#6
HSP

HSP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.10.2014

View PostVictor2311, on 11 octombrie 2015 - 15:19, said:

Mi se pare interesant ce zici. Autorii au publicatii in jurnale internationale peer-reviewed, cum ar fi cele de aici?

Buna intrebarea.Uite-o aici pe Elaine Aron publicata in Journal of Personality and Social Psychology de exemplu :https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0CCgQFjABahUKEwjE9by-wrrIAhUD3SwKHQlWB30&url=http%3A%2F%2Fhsperson.com%2Fpdf%2FJPSP_Aron_and_Aron_97_Sensitivity_vs_I_and_N.pdf&usg=AFQjCNEptcq7wKvXW4nIbQw2xdR1ynRTzQ&sig2=G74LcARZh_y5TrlQeVfujQ

Sau in Psychological Buletin http://hsperson.com/... Influences.pdf

Aici este o lista cu articole publicate de Elaine Aron si colaboratorii ei in jurnale peer-reviewed :http://hsperson.com/research/published-articles/

Bafta

#7
Victor2311

Victor2311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.07.2014
Nice! Mersi! Se intampla prea rar ca utilizatorii sa ofere surse relevante... ma bucur sa vad articole in jurnale de specialitate, nu doar impresii si pareri deghizate drept cunoastere.

#8
ddanielle

ddanielle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.11.2016
Remarc ca multe dintre trasaturile persoanelor hipersensibile sunt caracteristice introvertitilor, iar intr-o societate care valorizeaza mult abilitatile sociale (caracteristice, de obieci, extravertitilor) e de asteptat ca introvertitii (si, implicit, HSP) sa se faca remarcati mai greu. Totusi, nu este imposibil, si tocmai internetul faciliteaza acest lucru. Din moment ce HSP se exprima mai bine in scris, e logic ca ei pot domina forumurile si blogurile, nu?

Pe de alta parte, personalitatile narcisice manifesta, de asemenea, hipersensibilitate la critica, ceea ce inseamna ca unii HSP pot foarte bine fi narcisici.

#9
p_nicoleta

p_nicoleta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.10.2007

View Postddanielle, on 13 noiembrie 2016 - 21:18, said:

Remarc ca multe dintre trasaturile persoanelor hipersensibile sunt caracteristice introvertitilor, iar intr-o societate care valorizeaza mult abilitatile sociale (caracteristice, de obieci, extravertitilor) e de asteptat ca introvertitii (si, implicit, HSP) sa se faca remarcati mai greu. Totusi, nu este imposibil, si tocmai internetul faciliteaza acest lucru. Din moment ce HSP se exprima mai bine in scris, e logic ca ei pot domina forumurile si blogurile, nu?

Pe de alta parte, personalitatile narcisice manifesta, de asemenea, hipersensibilitate la critica, ceea ce inseamna ca unii HSP pot foarte bine fi narcisici.

Hipersensibilitate la critica este o caracteristica generala pt multe boli psihice. Narcisismul este o boala psihica de personalitate iar principala caracteristica a acesteia fiind LIPSA EMPATIEI (o poate juca foarte bine dar nu o simte), printre multe altele.. ceea ce nu se aplica persoanelor HSP. Iar Hipersensibilitatea NU ESTE O BOALA PSIHICA ci o trasatura biologica data de un sistem nervos mult mai sensibil decat normal.
Dupa un burnout din care nu mi-am mai revenit, am primit in 6 ani 3 diagnostice psihiatrice cu 3 tratamente diferite(Ssri, antipsihotice, etc), care m-au transformat intr-o leguma lobotomizata si din cauza carora am avut efecte adverse care nu existau in prospecte si pt care dr nu aveau nici o explicatie ci chiar le paream suspicioasa. Niciodata, in 6 ani de consultatii, terapii si tratamente nu mi-a pomenit nici un psiholog sau un psihiatru (si am fost la 2 de renume, in Ro)ca poate am aceasta trasatura. Am gasit singura informatia, am facut testul iar rezultatul a avut punctaj maxim.  Ma intreb de ce nu se vorbeste despre asta in Ro avand in vedere ca 1 din 5 persoane este HSP si avand in vedere ca in jur de 60% dintre cei ce apeleaza la psiholog sau psihiatru sunt HSP (fara sa stie)...


View PostHSP, on 11 octombrie 2015 - 15:40, said:



Buna intrebarea.Uite-o aici pe Elaine Aron publicata in Journal of Personality and Social Psychology de exemplu :https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0CCgQFjABahUKEwjE9by-wrrIAhUD3SwKHQlWB30&url=http%3A%2F%2Fhsperson.com%2Fpdf%2FJPSP_Aron_and_Aron_97_Sensitivity_vs_I_and_N.pdf&usg=AFQjCNEptcq7wKvXW4nIbQw2xdR1ynRTzQ&sig2=G74LcARZh_y5TrlQeVfujQ

Sau in Psychological Buletin http://hsperson.com/... Influences.pdf

Aici este o lista cu articole publicate de Elaine Aron si colaboratorii ei in jurnale peer-reviewed :http://hsperson.com/research/published-articles/

Bafta

HSP, este foarte informativ eseul tau! Multumesc pt efort��
Elaine Aron mi-a schimbat viata, cu adevarat!

#10
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Am vazut o lista cu nume de succes si dupa aia am citit ca sint marginalizati si vai de mama lor.
Care este adevarul ?

#11
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostHSP, on 11 octombrie 2015 - 12:58, said:

(si am fost la 2 de renume, in Ro)ca poate am aceasta trasatura. Am gasit singura informatia, am facut testul iar rezultatul a avut punctaj maxim.  Ma intreb de ce nu se vorbeste despre asta in Ro avand in vedere ca 1 din 5 persoane este HSP si avand in vedere ca in jur de 60% dintre cei ce apeleaza la psiholog sau psihiatru sunt HSP (fara sa stie)

HSP, este foarte informativ eseul tau! Multumesc pt efort��
Elaine Aron mi-a schimbat viata, cu adevarat!
In Romania este o mare greseala, a multora, sa caute persoane cu renume. Daca oamenii ar citi istorie (a Romaniei) nu ar mai proceda asa.
Cum se numeste testul pe care l-ai dat? poate ar fi bine sa postezi un link aici.

View Postddanielle, on 13 noiembrie 2016 - 21:18, said:

Remarc ca multe dintre trasaturile persoanelor hipersensibile sunt caracteristice introvertitilor, iar intr-o societate care valorizeaza mult abilitatile sociale (caracteristice, de obieci, extravertitilor) e de asteptat ca introvertitii (si, implicit, HSP) sa se faca remarcati mai greu. Totusi, nu este imposibil, si tocmai internetul faciliteaza acest lucru. Din moment ce HSP se exprima mai bine in scris, e logic ca ei pot domina forumurile si blogurile, nu?

Pe de alta parte, personalitatile narcisice manifesta, de asemenea, hipersensibilitate la critica, ceea ce inseamna ca unii HSP pot foarte bine fi narcisici.
Nu se pot confunda, ptr ca narcisisti nu sunt persoane retrase, ci persoane dornice de atentie si importanta. Deci HSP nu pot include narcisisti. Plus alte considerente, cum ar fi empatia si grija ptr bunastarea celor din jur.

Edited by Cr1spy, 28 October 2023 - 16:07.


#12
p_nicoleta

p_nicoleta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.10.2007

View PostCr1spy, on 28 octombrie 2023 - 15:59, said:


In Romania este o mare greseala, a multora, sa caute persoane cu renume. Daca oamenii ar citi istorie (a Romaniei) nu ar mai proceda asa.

O mare greseala este, de asemenea sa facem presupuneri sau sa tragem concluzii eronate din 2 propozitii...si ador istoria ;)
Nu am mentionat asta ca pe o lauda si nu i-am cautat eu pe cei "renumiti"...
La primul dr psihiatru la care am fost din propie initiativa(la 2 ani dupa burnout) si care nu este "renumit", mi-a pus diagnosticul de depresie majora cu axietate severa insotita de atacuri de panica (cu care am rezonat total), am primit tratament cu Xanax si Zoloft si a urmat "o joaca" continua cu schimbarea dozelor timp de 9 luni(mi-a rezolvat anxietatea si atacurile nu si depresia) urmata de tentativa de suicid...

La primul dr psihiatru "renumit", am nimerit in spital, in urma tentativei, diagnosticul pus a fost tulburare bipolara (cu care nu am rezonat deloc dar l-am acceptat pentru ca aveam inca incredere in dr), tratament cu Quetiapina si Velafaxina...
La al doilea "dr renumit" am ajuns in urma recomandarii primului "renumit", care in final a spus ca poate am alta boala si sa merg acolo.
Si asa am aflat de la al doilea "dr psihiatru renumit" ca primul "renumit"... era inscris in studiul Quetiapinei cu care ma indopa de 1 an si imi marea sau micsora dozele in fiecare luna fara sa il intereseze cum ma simt eu ci cum functioneaza medicamentul!!!! Practic, am fost un cobai fara acord si am suferit efecte oribile, in special fizice!!!
Al doilea a pus diagnosticul de tulburare de personalitate borderline,a schimbat doar numele medicamentelor,catogoriile erau aceleasi,(Olanzapina si Cymbalta) la fel si efectele adverse dar macar nu a insistat sa-l mai iau si m-a ghidat, dupa 3 luni cum sa micsorez dozele pt a-l inceta si a declarat ca este posibil ca tratamentele psihiatrice nu sunt o solutie in cazul meu. Si mentionez, ca in toate perioadele de tratament faceam si psihoterapie de grup si individuala... De asemenea, in plan personal aveam o situatie materiala peste medie, un sot foarte iubitor si disperat sa ma ajute si copii sanatosi (adica, in realitate nu aveam nici un alt motiv real grav,in afara oboselii cronice, pentru care sa fiu in depresie severa si anxietate cu atacuri de panica declansate chiar si de un apel telefonic oarecare si totusi eram scufundata in ea cu toata fiinta mea, de parca viata sculptase cu multa migala o gaura imensa in sufletul meu, pe care o resimteam si fizic, in piept).

Inca mai am 3-4 perioade pe an in care sunt in depresie, la pat 1-2-3 saptamani, dar pt ca am acceptat-o sa fie, sa se desfasoare cat e necesar(adica nu ma mai lupt cu ea si nu ma mai invinovatesc pt ca sunt asa) si am constientizat ca sunt trecatoare si sunt o forma a creierului si psihicului meu de a neutraliza stresului emotional, mental si psihic acumulat, trec mult mai usor si mai repede.
Singurul lucru care ma doare constant este ca nu mai am energia pe care o aveam inainte de acel burnout si am incercat cate'n luna si'n stele si nimic nu a functionat. Sunt intr-o perpetua stare de oboseala cu analize perfecte...
Ce ma ajuta in prezent sa traiesc o viata cat de cat normala sunt o igiena stricta de somn, hrana cat pot de echilibrata, mindfulnesul(ma tine ancorata in prezent) si il practic zilnic, iau pauze dese si stau afara, beau ceaiuri multe(pentru ca nu prea beau apa),fac respiratia Box Breathing atunci cand simt ca sunt panicata de vreo emotie, gand sau situatie sau toate deodata(inspir 4 sec, tin aerul 4 sec, expir 4 sec,fac pauza 4 sec si reiau, de obicei de 2-3 ori si fuctioneaza mereu!), meditatiile ghidate, plimbari prin natura, multa "munca interioara" pentru a-mi mentine o stare pozitiva, activitati casnice usoare si, in primul rand, iubirea si sprijinul ce le primesc constant din partea sotului, a copiilor si a mamei mele.
  Pentru normele societatii, poate parea o nimica toata tot ceea ce fac acum ca sa traiesc.
Sunt foarte recunoscatoare pentru cum sunt acum si pentru drumul pe care l-am parcurs si singura si cu ajutorul celor ce ma iubesc, dupa ce nu am mai luat tratamente psi si nu incetez niciodata sa ma documentez ca sa descopar si sa invat metode noi pe care le pot adauga la cele care functioneaza deja pentru mine.

Aceste marturisiri personale se regasesc si in randul persoanelor hipersensibile care sunt, EXTREM DE DES, diagnosticate gresit si tratate la fel de gresit!

Dar NU sunt o declaratie antitratamente psihiatrice la modul general!!! Sunt sigura ca ele functioneaza de minune pentru oamenii cu afectiuni psihiatrice diagnosticate corect!

Pentru cei ce doresc sa afle mai multe despre HSP si de ce primesc diagnostice gresite:

https://youtu.be/TgL...JwXDOG-4GORQBPB


View PostCr1spy, on 28 octombrie 2023 - 15:59, said:

Cum se numeste testul pe care l-ai dat? poate ar fi bine sa postezi un link aici.

https://hsperson.com...sensitive-test/


Cei interesati de aceasta trasatura pot gasi foarte multe informatii pe YT dar in lb engleza

#13
p_nicoleta

p_nicoleta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.10.2007

View Postlil debul, on 28 octombrie 2023 - 15:40, said:

Am vazut o lista cu nume de succes si dupa aia am citit ca sint marginalizati si vai de mama lor.
Care este adevarul ?

Ambele situatii!!
Daca un HSP(o persoana hipersensibila) si-a trait copilaria intr-un mediu normal/sanatos, din care si-a insusit increderea, stima de sine, limite sanatoase si capacitatile de a vietui in societate, atunci va fi ok sau de succes.
Insa daca un HSP a trait intr-un mediu deviant, violent, toxic si care i-a creat traume, una dupa alta, atunci el va  fi un adult HS cu un posibil PTSD sau C-PTSD (in romana sindrom de stres post traumatic complex) si/sau altele, pentru care viata e o continua si foarte dureroasa lupta...
Iar o trauma este traita si simtita mult mai puternic de un copil HS decat de un copil fara aceasta trasatura.. de aceea 2 fratii care au trait in celasi mediu, se pot dezvolta diferit chiar daca au suferit aceleasi traume(unul e HSP unul nu este HSP)
DAR de obicei, un adult HS va cauta cauzele, ajutorul si vindecarea de care are nevoie intr-o perioada din viata lui si are capacitatea de vindecare mai mare decat un nonHS tocmai pentru ca este capabil de o empatie extraordinara ce ii ofera capacitatea de a se pune cu usurinta in postura celor/celui ce i-a cauzat traumele si poate vedea/simti cum si acela, la randul lui a fost traumatizat si din lipsa ajutorului a ajuns sa faca acele fapte si, automat, iertarea, acceptarea si vindecarea traumelor unui HS sunt mult mai usoare si permanente daca gaseste ghidarea corecta! Altfel ramane blocat acolo, pentru totdeauna...

Edited by p_nicoleta, 15 November 2023 - 17:07.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate