Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 

Cum pot "curata" androidul?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
Am o pocnitoare de Orange Zilo (512 mb ram) si prima data imi mergea brici, apoi a inceput sa mearga asa de greu incat stau 10 secunde sa-mi execute o actiune. Am facut root, am sters toate jegurile lor de la orange care consuma ram din greu, iar acum merge mai usurel. Exista vreo cale prin care pot optimiza un astfel de telefon? Ma gandeam sa caut alt ROM, am gasit pe google, insa nu stiu cat de sigure sunt.

#2
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
Pocnitoarea ramane pocnitoare!

#3
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
cauta mai degraba pe xda developers alt rom. instaleaza clean master si mai curata si cu el.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbobo323, on 10 octombrie 2015 - 14:30, said:

Am o pocnitoare de Orange Zilo (512 mb ram) si prima data imi mergea brici
Mi se pare e Gigabyte. E un aparat oki dar daca instalezi prostii incepe sa se incurce. E posibil si sa crape fizic storage-ul, de ex sa nu mai mearga scris/citit repede sau cardul extern.

#5
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 08.01.2007
AMC Security
Poti sa dezactivezi orice aplicatie din telefon.

#6
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,588
  • Înscris: 01.03.2015
Pai nu mai tine poze si muzica in telefon si sterge tot ce nu folosesti. Sunt o gramada de aplicatii preistalate venite de la cei de Google care nu ai ce face cu ele pe un asa jav. Jos cu ele!Sunt aplicatii de sincronizare si altele care trebuies eliminate. Banuiesc ca nu folosesti hartile si aplicatiile asociate,pe un asa JAF! Eu am un jav de olviu care nu e rutat[dar urmeaza] si merge aproape bine. Am jucat jocuri cu masinute chiar fara lag si tot 512 are. Deci se poate.

#7
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015

View Posteu-DECEBAL, on 10 octombrie 2015 - 15:14, said:

Pai nu mai tine poze si muzica in telefon si sterge tot ce nu folosesti. Sunt o gramada de aplicatii preistalate venite de la cei de Google care nu ai ce face cu ele pe un asa jav. Jos cu ele!Sunt aplicatii de sincronizare si altele care trebuies eliminate. Banuiesc ca nu folosesti hartile si aplicatiile asociate,pe un asa JAF! Eu am un jav de olviu care nu e rutat[dar urmeaza] si merge aproape bine. Am jucat jocuri cu masinute chiar fara lag si tot 512 are. Deci se poate.
Pai odata ce i-am facut root, logic ca am sters toate cacaturile lor de la orange (orange cloud, antivirus si ce mai aveau ei). As vrea sa sterg si chrome insa e aplicatie de sistem cica :|

#8
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Cyanogenmod fără gapps face minuni.

#9
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,588
  • Înscris: 01.03.2015
E doar un browser. Nu ai browser-ul telefonului? Nu folosii aplicatia facebook. Maninca mult ram. E mai buna facebok lite. Eu toate le fac pe Opera beta care e foarte buna. Oricat ai degand sa tragi de petarda aia,la un moment dat trebuie sa o inlocuiesti cu alta. Baietii de la Olviu debea asteapta. :-)

#10
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Pt net incearca dolphin ... chrome, daca nu-l poti dezinstala, dezactiveaza-l (din manager aplicatii; daca ai root il poti dezinstala).
Daca inca ai root, poti folosi "Elimina Programe Nedorite".

Edited by shymano, 10 October 2015 - 16:38.


#11
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
Pt. net folosesc opera mini, merge super bine. Pot dezinstala chrome din super user, insa imi zice ca e posibil sa primesc crash-uri uneori daca o dezinstalez. Am dezinstalat google drive si in magazin play nu puteam instala nimic, numai crash-uri. Am dat factory reset.. Sa incerc pe chrome? :)) Sa dezactivez chrome mai bine? Sau sa-l dezinstalez din SU?

#12
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Deazactiveaza update-urile automate si notificarile de la aplicatiile care nu te intereseaza.
Am un LG L5 II care merge brici asa.

Edited by underb, 10 October 2015 - 18:03.


#13
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
Am dezactivat. Apropo, are ceva daca dezactivez si servicii google play? Am auzit ca e inutila :-?

#14
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,588
  • Înscris: 01.03.2015
Cum sa fie inutila? Daca descarci aplicatii din Google Play e utila. Daca folosesti G mail e utila. Daca descarci applicatii din surse necunoscute si vrei sa fii in siguranta Servicii Google sunt foarte utile. E drept ca Servicii Google consuma mult ram si net dar nici nu poti avea pretentia sa-ti mearga porcaria aia.

#15
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015

View Posteu-DECEBAL, on 10 octombrie 2015 - 18:27, said:

Cum sa fie inutila? Daca descarci aplicatii din Google Play e utila. Daca folosesti G mail e utila. Daca descarci applicatii din surse necunoscute si vrei sa fii in siguranta Servicii Google sunt foarte utile. E drept ca Servicii Google consuma mult ram si net dar nici nu poti avea pretentia sa-ti mearga porcaria aia.
Ok atunci. Stiu si eu ca e porcarie, mai stau pana in Ianuarie cu aceasta pocnitoare si trec pe ace 4 Posted Image
Edit. Gmail e dezactivat. Aplicatii doar din magazin play descarc. Pentru ram as vrea mai mult. Sa incerc?

Edited by bobo323, 10 October 2015 - 18:29.


#16
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,588
  • Înscris: 01.03.2015
Nu ai ce sa ai mai faci! Da-i pace. Nu mereu sunt probleme din cauza ramului. Vezi ce sufoca procesoarele si vezi ce aplicatii poti inchide. Nu recomand Anti visusuri consuma mult. Daca descarci doar din Play nu ai de ce te teme. Eu nu am antivirus. Daca poti pune o poza cu ce ruleaza in fundal.  Mai sterge cache de la setari memorie.

#17
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012

View Postbobo323, on 10 octombrie 2015 - 18:28, said:

Ok atunci. Stiu si eu ca e porcarie, mai stau pana in Ianuarie cu aceasta pocnitoare si trec pe ace 4 Posted Image
Adica mai stai pana in ianuarie cu pocnitoarea aia si treci pe alta petarda. Buna alegere.

#18
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015

View Postalin62, on 10 octombrie 2015 - 18:42, said:

Adica mai stai pana in ianuarie cu pocnitoarea aia si treci pe alta petarda. Buna alegere.
Am un buget de 600 ron. Unii imi recomanda xiaomi redmi 2 sau allview v1 viper e. Voi ce parere aveti?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate