Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Bateria de la laptop se formateaza?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011
Salut,
Am tot gasit pareri pro si contra despre formatarea bateriei la laptop. Cum este corect? Se formateaza sau nu? Daca se formateaza cum se procedeaza? Bateria vine incarcata 60-70%, mai intai o incarc si dupa o descarc complet urmand procesul de trei ori?
Multumesc anticipat!

#2
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
generatiile actuale de baterii vin gata formatate, valabil si la smartphone.

#3
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
La laptopurile noi nu mai trebuie sa fie formatate bateriile.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Formatarea era specifica acumulatorilor vechi (Ni-Mh), acestia noi (litiu-ion) n-au nevoie.

Edited by neagu_laurentiu, 10 October 2015 - 14:34.


#5
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011
Multumesc de raspunsuri.
Gasisem multe pe net precum ca formatarea ajuta sa ajunga bateria la capacitate maxima de functionare, de aici si nedumerirea mea....

#6
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

View Postmaladetz, on 10 octombrie 2015 - 14:22, said:

Salut,
Am tot gasit pareri pro si contra despre formatarea bateriei la laptop. Cum este corect? Se formateaza sau nu? Daca se formateaza cum se procedeaza? Bateria vine incarcata 60-70%, mai intai o incarc si dupa o descarc complet urmand procesul de trei ori?
Multumesc anticipat!

Pentru a functiona la capacitate maxima, este recomandat ca bateriile noi (moderne, cu litiu) sa urmeze cateva (3-5) cicluri de incarcare-descarcare. Aceste cicluri nu se numesc formatare. Se face confuzie cu termenul folosit la incarcarea vechilor baterii (NiMh etc).

Deci nu este nevoie de formatare. Si da, se incarca si se descarca bateria de cca 3 ori.

PS Ma rog, cand ma refer la vechile baterii, ma gandesc la vechile bateriii pentru telefoane mobile.

Edited by constant7, 10 October 2015 - 16:59.


#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Si dupa cele 3 ori cand se incarca si se descarca, ce se face cu bateria? Se arunca?

Sunt cicluri normale de folosire, deci se foloseste normal o baterie de laptop. Nu 3 cicluri, nu 5 cicluri, doar se foloseste.

#8
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

View Postdorin_2k, on 10 octombrie 2015 - 17:53, said:

Si dupa cele 3 ori cand se incarca si se descarca, ce se face cu bateria? Se arunca?

Sunt cicluri normale de folosire, deci se foloseste normal o baterie de laptop. Nu 3 cicluri, nu 5 cicluri, doar se foloseste.

Man, tu stii sa citesti? Sau citesti, dar nu intelegi. Omul daca isi cumpara laptop nou si-l foloseste pe baterie, la o prima utilizare (cu bateria incarcata, scriu asta asa, pentru boy) i se poate parea ca bateria nu tine. Atunci se recomanda cateva cicluri de incarcare-descarcare pentru ca bateria sa functioneze la capacitate maxima. Sau sa aiba rabdare sa foloseasca laptopul normal, pe baterie (cateva incarcari-descarcari complete), pana cand bateria uziteaza capacitatea ei maxima. Cam asta era ideea.

Pentru tine, boy, era greu de inteles.

Edited by constant7, 11 October 2015 - 13:15.


#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Cum ai zis:"i se poate parea", deci o parere doar.
Insa neadevarat.
Nu trebuie nicio formatare sau 3 cicluri. De ce 3 si nu 4?
Toate incarcarile/descarcarile inseamna o folosire normala a bateriei.

#10
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

View Postdorin_2k, on 11 octombrie 2015 - 15:05, said:

Cum ai zis:"i se poate parea", deci o parere doar.
Insa neadevarat.
Nu trebuie nicio formatare sau 3 cicluri. De ce 3 si nu 4?
Toate incarcarile/descarcarile inseamna o folosire normala a bateriei.

Si eu am zis la fel, ca nu trebuie nici o formatare. Daca ai sa citesti instructiuni ale producatorilor, ai sa vezi ca scrie acolo ca recomanda cateva cicluri de incarcare-descarcare sau o folosire normala cu incarcari-descarcari complete ale bateriei pentru a beneficia de capacitatea maxima a bateriei.

Observ ca persisti cu incapatanare in, sa-i spun pe nume, prostie.

Edited by constant7, 11 October 2015 - 20:29.


#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
La postul #6 ai zis ca se incarca si descarca de 3 ori.
Te-am intrebat ce faci dupa cele 3 incarcari descarcari? O arunci?

Eu am zis ca se foloseste NORMAL.
Cine persista?

#12
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

View Postconstant7, on 11 octombrie 2015 - 13:01, said:

Man, tu stii sa citesti? Sau citesti, dar nu intelegi. Omul daca isi cumpara laptop nou si-l foloseste pe baterie, la o prima utilizare (cu bateria incarcata, scriu asta asa, pentru boy) i se poate parea ca bateria nu tine. Atunci se recomanda cateva cicluri de incarcare-descarcare pentru ca bateria sa functioneze la capacitate maxima. Sau sa aiba rabdare sa foloseasca laptopul normal, pe baterie (cateva incarcari-descarcari complete), pana cand bateria uziteaza capacitatea ei maxima. Cam asta era ideea.

@dorin_2k Reciteste (si postarile ulterioare). Leaga-te acum si de "a parea" (din nou).

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

View Postconstant7, on 10 octombrie 2015 - 16:54, said:

Si da, se incarca si se descarca bateria de cca 3 ori.
Raspunde scurt doar la intrebarea: ce se face dupa cele "cca 3 ori"?

#14
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postdorin_2k, on 12 octombrie 2015 - 15:43, said:

Raspunde scurt doar la intrebarea: ce se face dupa cele "cca 3 ori"?
eu zic sa te opresti daca nu mai vrei si alte puncte.  a explicat foarte clar, dar se pare ca esti ori prea ****** ori prea *****. am presupus varianta 2 si ti-am dat 1 punct.

View Postmaladetz, on 10 octombrie 2015 - 14:53, said:

Gasisem multe pe net ....
invata sa folosesti si functia de cautare "recente" - adica atunci cand mai cauti pareri, cauta-le pentru ultimii 1-2-3 ani, nu toate.
si depinde si cum cauti. normal ca daca tu cauti dupa "formatare baterie" iti vor veni in special discutii in care se recomanda.

Edited by shmu, 12 October 2015 - 18:19.
ai prins idea nu?


#15
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postdorin_2k, on 11 octombrie 2015 - 15:05, said:

Toate incarcarile/descarcarile inseamna o folosire normala a bateriei.
si daca omu il ia si il foloseste pe post de desktop 1 an ce mai face? cum foloseste el normal bateria daca laptopul sta numai in priza?

e absolut normal ca macar odata la 2-3 saptamani sa-i faca un "ciclu" de descarcare incarcare.

si ca orice alt acumulator, isi va arata potentialul abia dupa cateva cicluri.

ti-am zis sa te opresti pentru ca ai inceput cu flame.

#16
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 14.10.2010
Cred ca se produce confuzie din cauza unor aparate (telefoane mobile, tablete) la care la o descarcare de cca 10% se solicita incarcarea. Este o EROARE!!!. Respectand zisele indicatii am constatat ca bateriile au inceput sa se descarce mai repede. Dupa ce am lasat bateriile sa se descarce COMPLET, timpul de durata a bateriei a crescut semnificativ.
Deci, cand vorbim de descarcare trebuie sa intelegem o descarcare TOTALA / COMPLETA. Este bine sa se faca acest lucru dupa cateva descarcari incomplete/partiale.

De fapt ceea ce se (re)incarca nu sunt baterii ci acumulatoare. Procesele fizico-chimice ce se petrec in acestea cer/necesita o descarcare totala pentru a avea o durata/viata cat mai indelungata a acumulatoarelor (bateriilor...).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate