Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Recomandare hdd

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Am un hdd Samsung Spinpoint F3 de 1TB care a început să facă figuri. Se aude un cling și în acel moment are freeze, de exemplu în jocuri când trebuie să apară un eveniment. Face același cling urmat de un mic freeze și când deschizi un folder. Apoi merge bine dar dacă îl lași un pic nefolosit iar face același lucru. L-am formatat, am schimbat și cablul sata și mufa în care este băgat, degeaba. HD Tune de asemenea raportează o eroare
(bad-uri nu are deci mă gândesc că are ceva la capul de citire). Interface CRC error count attention.

Deci mă văd nevoit să cumpăr altul nou. Nu am mai luat demult un hdd și nu prea mai știu ce să aleg. Văd de exemplu la WD fel și fel de modele, albastre, verzi, move, roșii etc. Doresc și eu o recomandare dacă știți un hdd bun (mă refer la o recomandare precisă asupra unui model, nu la modul general că toate mărcile au modele cu probleme și modele bune), fiabil, rapid și dacă se poate mai puțin zgomotos dar nu e neapărat. Mai bine să facă zgomot dar să meargă ca uns decât invers. Precizez că am și ssd, deci nu voi pune windows pe el. Doresc pt jocuri și restul. Ca buget nu știu ce să zic, cât se poate de ieftin iar capacitatea cel puțin 1TB. Mulțumesc.

Edited by gerbil, 10 October 2015 - 11:18.


#2
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
HDD-urile sunt sensibile la șocuri, deci ... Modelele de la Samsung sunt bune de obicei, păcat că nu  se mai produc.
Ca recomandare, ar fi un Seagate care ajunge pe la ~240 RON. Mai sunt Toshiba, de obicei mai scumpe. WD nu-mi inspiră încredere. Poate modelele Black și Red.

LE: Mă găndesc la posibilitatea ca problema să provină de la altă componentă. Ai încercat să deconectezi HDD-ul și să vezi dacă se manifestă acele simptome?

Edited by 10nut, 10 October 2015 - 11:33.


#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
WD Red iti recomand, asa ca unui prieten :)
Nu are cele mai mari viteze dar e cel mai silentions HDD vazut de mine, si deocamdata pare fiabil, am versiunea de 2TB de vreo doi ani.

#4
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
WD Blue, ieftin si bun.
http://www.emag.ro/h...x/pd/E8G7KBBBM/

#5
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Un WD Blue de 1Tb mi-a crapat saptamâna trecuta, dupa exact 33 zile de functionare. Acum este trimis la service însa tipul de la Altex mi-a spus ca cel mai probabil voi primi unul nou dupa cele 15 zile clasice de stat în service. Si a mai adaugat: "astea de la WD facute în Thailanda crapa în nestire de vreun an încoace..."

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Toate HDD-urile ori crapa la inceput ori nu. Asa ca-i loterie.

#7
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 20.09.2010
Aceeasi problema cu freeze,  deschidere foldere si copiere de date  am avut-o si eu cu un hdd vechi de 6 ani. Ieri am cumparat un hdd Western Digital Black Western Digital1003FZEX HDD, 1 TB.
Am dat 80 euro, nu este zgomotos si se misca bine.
http://www.wdc.com/e...spx?id=760#Tab3

#8
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006

View Postflorinbad, on 10 octombrie 2015 - 11:37, said:

Un WD Blue de 1Tb mi-a crapat saptamâna trecuta, dupa exact 33 zile de functionare. Acum este trimis la service însa tipul de la Altex mi-a spus ca cel mai probabil voi primi unul nou dupa cele 15 zile clasice de stat în service. Si a mai adaugat: "astea de la WD facute în Thailanda crapa în nestire de vreun an încoace..."

Se pare că încetul cu încetul se va sfârși era HDD-urilor. Ar fi și păcat, totuși.

#9
Mobster33

Mobster33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 23.09.2015
http://www.yoda.ro/h...-incredere.html
Citeste aici, sa fi sigur de ceea ce cumperi.

#10
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005

View Post10nut, on 10 octombrie 2015 - 11:30, said:

LE: Mă găndesc la posibilitatea ca problema să provină de la altă componentă. Ai încercat să deconectezi HDD-ul și să vezi dacă se manifestă acele simptome?

Da, am mutat de exemplu jocurile pe SSD și nu mai face problema. Clar e hardul mai ales că se aude și acel zgomot exact când dă freeze. Mai făcusem un topic cu acest hdd când îmi dădea freeze de 1 sec și la half life 1.

De acesta ce părere aveți? http://www.emag.ro/h...3/pd/EV0QDBBBM/

Attached Files


Edited by gerbil, 10 October 2015 - 11:53.


#11
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Ti-ai si gasit de unde sa te informezi, Yoda.ro...

View PostMobster33, on 10 octombrie 2015 - 11:42, said:

http://www.yoda.ro/h...-incredere.html
Citeste aici, sa fi sigur de ceea ce cumperi.

@gerbil, am acel model de Seagate de peste un an si nu mi-a facut probleme.

Attached Files



#12
Mobster33

Mobster33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 23.09.2015

View Postjegmihai, on 10 octombrie 2015 - 11:43, said:

Ti-ai si gasit de unde sa te informezi, Yoda.ro...
ba, cam au dreptate, am avut seagate si a crapat dupa doi ani, am hitachi din 2008 si functioneaza si acum.

#13
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
Cum a spus și colegul de mai sus, loterie. Normal că Hitachi sunt mai renumite, totuși prețurile și disponibilitatea lor nu sunt la îndemâna oricui.

#14
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Postgerbil, on 10 octombrie 2015 - 11:15, said:

Recomandare hdd !
Mă văd nevoit să cumpăr altul nou. Nu am mai luat demult un hdd și nu prea mai știu ce să aleg.

Doresc și eu o recomandare dacă știți un hdd bun, fiabil, rapid și dacă se poate mai puțin zgomotos dar nu e neapărat. Mai bine să facă zgomot dar să meargă ca uns decât invers.
Precizez că am și ssd, deci nu voi pune windows pe el. Doresc pt jocuri și restul. Ca buget nu știu ce să zic, cât se poate de ieftin iar capacitatea cel puțin 1TB.
Mulțumesc.
WD VelociRaptor 500GB SATA-III==>https://www.price.ro...id=547671&asc=1
sau
WD VelociRaptor 1TB SATA-III==>https://www.price.ro...id=547672&asc=1


PRO:
foarte fiabil, rapid si silentios.

Contra:
pretul.

#15
Mobster33

Mobster33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 23.09.2015

View Postgerbil, on 10 octombrie 2015 - 11:43, said:

Da, am mutat de exemplu jocurile pe SSD și nu mai face problema. Clar e hardul mai ales că se aude și acel zgomot exact când dă freeze. Mai făcusem un topic cu acest hdd când îmi dădea freeze de 1 sec și la half life 1.

De acesta ce părere aveți? http://www.emag.ro/h...3/pd/EV0QDBBBM/
NU cumpara Seagate, sunt cele mai proaste, iti iei teapa ca mine, treaba ta...

View Postjegmihai, on 10 octombrie 2015 - 11:48, said:

Ti-ai si gasit de unde sa te informezi, Yoda.ro...



@gerbil, am acel model de Seagate de peste un an si nu mi-a facut probleme.
mai asteapta un an.

#16
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Mai am un Seagate de 120 gb de peste 9 ani si inca functioneaza decent.
E o loterie cu HDD-urile.

#17
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Din cele actuale, Seagate dupa care restul. As pune WD pe ultimul loc.

Din ce mi-a trecut prin mana, si sunt cateva zeci, din cele ramase in posesie am 3 ( trei ) WD picate la scut timp dupa terminarea perioadei de garantie si un Maxtor dupa cativa ani. Unul dintre cele cateva de la Seagate inca trag de el in sistemul principal aproape nonstop.

#18
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Se pare că modelul pus de mine Seagate are probleme din comentariile cumpărătorilor. Nu îl vede pc-ul și trebuie făcut un update de firmware iar a doua la mână parchează capetele, face clang și sacadează jocul, exact ce pățesc eu acum cu hdd actual.

Edited by gerbil, 10 October 2015 - 12:13.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate