Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Ubuntu 14.04 LTS - cum sa schimbi individual o iconita!

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Ca multumesc pt ajutorul (mult) dat de aceasta comunitate, am zis sa postez si eu un mic si scurt tutorial de customizare in Ubuntu 14.04 LTS.

Mai precis, uneori dorim sa schimb DOAR o singura iconita de la vreo aplicatie favorita, si nu intreaga tema a sistemului de operare.

Asta e dificil aparent, datorita unity - aici nu merge cu simplul click dreapta, si click pe iconita etc.

Totusi, e usor si nu ia nici 2 minute!  ca model, am folosit schimbarea iconitei pt Firefox.

urmati pasii numerotati

In schimb, se face astfel:
0) treci pe root:

Quote

  sudo -s

1) deschide un LibreOffice Writer gol  (pt a te misca mult mai repede in terminal apoi, de asta...evident, sari acest pas daca vrei)

2) fiecare aplicatie (cu iconita ei) sunt in /usr/share/applications, deci acolo trebuie sa modificam fisierul fiecarei aplicatii cu gedit, deci in acel office writer gol, scrii:

Quote

cd /usr/share/applications

Quote

gedit firefox.desktop
   (aici, evident, vei scrie numele iconitei de inlocuit)

Quote

/home/pinguinul/Pictures/Centos backup/RedHat Icons/<nume exact.png>

3) apoi evident, intri in terminal (unde deja esti root) si repeti prin copy/paste, comenzile din acel office
(eu am preferat asa, decat sa tot caut cu ls prin foldere....fiecare cu preferintele sale)

4) in gedit-ul respectivei aplicatii, dai Find (dreapta sus, arata ca o lupa) pt campul ,,Icon="   (fara ghilimele).
Acolo, stergi ce scrie dupa =, si inserezi campul de adresa al iconitei tale preferate din office, tot cu copy/paste.

5) dai SAVE si inchizi gedit. asta a fost!
Apoi dai save la gedit si asta a fost...se va actualiza in timp real.


Si da, aici, se permit spatiile intre cuvinte fara probleme  (in caz ca cineva se intreaba daca poate avea spatii libere in aceasta sintaxa)

#2
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
După ce ai dat
cd /usr/share/applications

dai și un
ls

să vezi care sunt numele fișierelor .desktop că altfel s-ar putea să nu nimerești numele aplicației și gedit să îți deschidă un fișier gol, necreat încă.

De menționat că astea sunt aplicațiile instalate system-wide, dar vei găsi fișiere .desktop pentru aplicațiile instalate local în
~/.local/share/applications


De exemplu Wine face aici scurtături pentru aplicații Windows.

P.S. De ce deschizi LibreOffice?

Edited by 0x0c, 10 October 2015 - 12:05.


#3
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
fiindca eu mi-am pregatit in avans, atat adresa iconitei dorite, cat si a aplicatiei a carei iconita urmeaza sa se schimbe

ma misc mult mai repede cu un copy/paste din office in terminal, decat sa dau ls si sa caut manual apoi.

adica fac intai munca "grea" si apoi simplu copy/paste

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate