Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Propunere cu amendă sau închisoare pt. defăimarea simbolurilor naționale

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
131 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Am văzut mai devreme la (I)Realitatea că nu ştiu care pesedişti propun pedepse ce constau în amendă şi închisoare pt. defăimarea simbolurilor naţionale sau a României.
Dacă nu aş ştii că nu-s beat, aş zice că am băut peste măsură şi că îmi închipui lucruri.

Edited by djl, 10 October 2015 - 00:24.


#2
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007
Si care ar fi o fapta, un exemplu de defaimare?

#3
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007
Doar la meciul Romania - Finlanda de alaltaieri se puteau intocmi 50 000 de procese verbale.

#4
kingsky

kingsky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,227
  • Înscris: 07.07.2015
de

 tfmercedez, on 10 octombrie 2015 - 00:24, said:

Si care ar fi o fapta, un exemplu de defaimare?

pai sistemul bancar,energia,resursele etc...

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Defăimare de simboluri = de exemplu arderea steagului României sau ciporâţirea acestuia.

#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca ma pis pe mormantu lu ceausescu si dau foc la seceri si ciocane se considera defaimare?

#7
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 10.11.2013

 djl, on 10 octombrie 2015 - 01:13, said:

Defăimare de simboluri = de exemplu arderea steagului României sau ciporâţirea acestuia.
Ar fi o idee buna, dar mi-e teama de cum va fi aplicata..

#8
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

 djl, on 10 octombrie 2015 - 01:13, said:

Defăimare de simboluri = de exemplu arderea steagului României sau ciporâţirea acestuia.
Si dumneata cam ce ai dori, de esti asa de contrariat, sa li se aduca omagii + un buchet de flori celor care ar face asa ceva?

#9
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 djl, on 10 octombrie 2015 - 00:23, said:

Am văzut mai devreme la (I)Realitatea că nu ştiu care pesedişti propun pedepse ce constau în amendă şi închisoare pt. defăimarea simbolurilor naţionale sau a României.
Dacă nu aş ştii că nu-s beat, aş zice că am băut peste măsură şi că îmi închipui lucruri.
Nasol. La noi e foarte la modă să te piși pe tot ce înseamnă România și români, deci ar trebui promovată, nu interzisă defăimarea simbolurilor naționale.

Eu nu aș băga la închisoare pe cei care defăimează România dar le-aș da cu plăcere doi pumni în față dacă mă enervează prea tare prin actele lor.

#10
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

 djl, on 10 octombrie 2015 - 01:13, said:

Defăimare de simboluri = de exemplu arderea steagului României sau ciporâţirea acestuia.

Se mai intampla: 17 oct 2013: Steagul României, incendiat la Târgu Mureş

Sunt de acord cu aceasta propunere legislativa si, in plus, cred ca trebuie sa fie inclusi pentru pedepsire si cei care batjocotesc numele tarii noastre si vorbesc la misto de ea. Sunt niste jeguri pe net care folosesc cuvantul  "romanica" cand se refera la Romania.
Altii, tot fac planuri si propaganda pentru separatism (deocamdata neteritorial).

De fapt, in Constitutia noastra, scrie asa:

ART. 30
Libertatea de exprimare
(7) Sunt interzise de lege defăimarea tării si a natiunii, indemnul ... la separatism teritorial

ART. 12
Simboluri nationale:
(1) Drapelul Romaniei este tricolor; culorile sunt asezate vertical, in ordinea următoare incepand de la lance: albastru, galben, rosu.
(2) Ziua natională a Romaniei este 1 Decembrie.
(3) Imnul national al Romaniei este "Desteaptă-te romane".
(4) Stema tării si sigiliul statului sunt stabilite prin legi organice.

Dupa Constitutie, unii trebuiau sa fi fost pedepsiti deja.

Attached Files


Edited by gabicen, 10 October 2015 - 02:08.


#11
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Excat ce  ii trebuie Romaniei e sa devina stat politienesc.
Cind de fapt normal ar fi marirea libertatii de exprimare nu limitarea ei.

#12
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Este corect, cei care incendiaza drapeluri, sau dau cu vopsea spray pe monumente/statui, etc. sa fie pedepsiti cu amenda sau inchisoare...Posted Image

Edited by xmanyacs77, 10 October 2015 - 07:34.


#13
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 gabicen, on 10 octombrie 2015 - 01:51, said:



Se mai intampla: 17 oct 2013: Steagul României, incendiat la Târgu Mureş

Sunt de acord cu aceasta propunere legislativa si, in plus, cred ca trebuie sa fie inclusi pentru pedepsire si cei care batjocotesc numele tarii noastre si vorbesc la misto de ea. Sunt niste jeguri pe net care folosesc cuvantul  "romanica" cand se refera la Romania.
Altii, tot fac planuri si propaganda pentru separatism (deocamdata neteritorial).

De fapt, in Constitutia noastra, scrie asa:

ART. 30
Libertatea de exprimare
(7) Sunt interzise de lege defăimarea tării si a natiunii, indemnul ... la separatism teritorial

ART. 12
Simboluri nationale:
(1) Drapelul Romaniei este tricolor; culorile sunt asezate vertical, in ordinea următoare incepand de la lance: albastru, galben, rosu.
(2) Ziua natională a Romaniei este 1 Decembrie.
(3) Imnul national al Romaniei este "Desteaptă-te romane".
(4) Stema tării si sigiliul statului sunt stabilite prin legi organice.

Dupa Constitutie, unii trebuiau sa fi fost pedepsiti deja.


Cei care stâlcesc in mod intenționat numele tării, sunt de cacat. Indivizi jalnici care trebuiesc izolați. Își bate joc> ignorat.

#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Asta s-a mai discutat, inclusiv pe softpedia. Atita timp cit bucata de cirpa este proprietatea ta nu inteleg care este problema. Nu cred ca exista copyright la steag (si daca exista ar fi expirat demult) ca nu poti sa faci o opera derivativa exact cum vrei tu.

In plus nu inteleg cum in particular in Romania steagul ar putea sa fie ceva super-sfint avind in istoria foarte recenta ceva de genul:

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/53/RomanianFlag-withHole.jpg/900px-RomanianFlag-withHole.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by f300, 10 October 2015 - 08:04.


#15
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Se ascunde altceva in spatele acestei legi.
Daca faci un PSDist: puturos, hot, tigan, homosexual, retardat mintal, cica primesti amenda.

Edited by anoniymus, 10 October 2015 - 08:08.


#16
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
PSD , cei care din '90 ne tot tirasc in noroiul moral in care am ajuns ??? Foarte tare , un fel de evreu neonazist sau un fel de comunist cu actiuni la bursa.
Hai sa discutam despre femei , fotbal , chiar si despre vreme , psd este ultima chestie despre care ma intereseaza ( in afara de cazul in care eu sint de partea cu tragaciul).

 f300, on 10 octombrie 2015 - 08:03, said:

Atita timp cit bucata de cirpa este proprietatea ta nu inteleg care este problema.

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/53/RomanianFlag-withHole.jpg/900px-RomanianFlag-withHole.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu am inteles faza cu "cirpa" , la ce te referi ?

#17
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 djl, on 10 octombrie 2015 - 00:23, said:

Am văzut mai devreme la (I)Realitatea că nu ştiu care pesedişti propun pedepse ce constau în amendă şi închisoare pt. defăimarea simbolurilor naţionale sau a României.
Dacă nu aş ştii că nu-s beat, aş zice că am băut peste măsură şi că îmi închipui lucruri.
Problema e, care simboluri nationale vor fi permise romanilor a se constitui efectiv in simboluri nationale intrucat, romanii nu au dreptul la orice simbol national vor ei ci, la cele agreate de catre fortele de impunere a adevarurilor nationale (mai ales cele din afara, euro-atlantico-sioniste)?

Edited by altnume, 10 October 2015 - 08:18.


#18
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011
Sa nu se spuna, ca unii parlamentari, pe parcursul mandatului lor, au trecut prin parlament ca Voda prin loboda, rasfoiesc in plictiseala lor codurile penale / constitutiile altor tari din UE, apoi, conform principiului copy paste (devenit normalitate in randul PSD ), devin mari initiatori de legi in sprijinul romanilor.

 altnume, on 10 octombrie 2015 - 08:16, said:

Problema e, care simboluri nationale vor fi permise romanilor a se constitui efectiv in simboluri nationale intrucat, romanii nu au dreptul la orice simbol national vor ei ci, la cele agreate de catre fortele de impunere a adevarurilor nationale (mai ales cele din afara, euro-atlantico-sioniste)?
Crezi ca are ceva legatura cu asa ceva?!!!
http://www.euroatlan...en/balkan-says/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate