Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Achizitie componente pentru sistem grafica

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
indianuiute

indianuiute

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 10.02.2005
Salutare,
doresc achizitionarea unor noi componente pentru sistem, nu prea mai sunt la curent cu noile aparatii si am nevoie de ajutorul vostru.

Sistemul este folosit pentru grafica, editare foto (foarte mult Photoshop si Lightroom).

Sistemul actual este: Intel Core2 Duo E4400, Abit IP35 pro, 4 GB ram Mushkin XP2-6400, Nvidia Geforce  GTS 450, Samsung 971 P ( rez folosita 1280x1024), SSD Samsung 840 EVO 120 GB + 6 HDD, sursa Sirtec 500 W.

As vrea sa schimb in principiu CPU+MOBO+RAM

Buget: 3000-3500 lei

Pentru procesor ma gandeam la un I7, dar nu stiu pe care sa le aleg dintre cele doua:  i7-6700K, Skylake, Socket 1151 sau i7-4790K, Haswell, Socket 1150. Placa de baza daca puteti sa imi recomandati voi si 16 GB ram.

Pot sa pastrez placa video pentru aceasta configuratie? Va fi echilibrat sistemul?


Va multumesc anticipat si astept sugestii.

#2
sergiussx

sergiussx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 24.08.2008
Vinde cpu,mobo,ram, gpu + monitor iar cu banii obtinuti suplimentezi bugetul, in programele mentionate de tine ai nevoie neaparat si de un monitor full hd.
Iti atasez un minim necesar prin acest wishlist cu procesor i7, 16gb mem RAM, placa video dotata in memorie vRAM foarte utila la texturare si monitor full hd 23'' cu panel PLS.
http://www.pcgarage....shlist/1379353/

Edited by sergiussx, 10 October 2015 - 10:57.


#3
Choozy

Choozy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 05.08.2015

View Postsergiussx, on 10 octombrie 2015 - 10:56, said:

Vinde cpu,mobo,ram, gpu + monitor iar cu banii obtinuti suplimentezi bugetul, in programele mentionate de tine ai nevoie neaparat si de un monitor full hd.
Iti atasez un minim necesar prin acest wishlist cu procesor i7, 16gb mem RAM, placa video dotata in memorie vRAM foarte utila la texturare si monitor full hd 23'' cu panel PLS.
http://www.pcgarage....shlist/1379353/
Marmota inveleste ciocolata in alta parte. Numai fete noi pe aici, eu stiu ca rusii au dat drumul la postaci (ca mine) da ai gresit categoria.

Initiator:

Procesoare cu K in coada nu iti trebuiesc decat daca vrei sa faci overclocking, iar daca vrei sa faci asa ceva ai nevoie de racire mai buna care sare de 200 de lei, o placa de baza cu chipset sanatos si o sursa decenta. Nu cred ca in bugetul asta iti permiti asa ceva. In plus, daca ceea ce faci este important si nu este la nivel de hobby, stabilitatea este foarte importanta. Daca vrei sa schimbi monitorul este decizia ta, nu stiu ce faci deci nu ma bag. Pentru editare foto nu iti trebuie placa video performanta decat daca vrei sa te joci. Eu unul iti indic sa iti faci acum un sistem sanatos, stabil, pe DDR4 cu care sa nu mai ai probleme in urmatorii ani dupa care sa mai adaugi o placa video cand o lansa nvidiA noua arhitectura.

Sistemul este scump insa este vorba de performanta si stabilitate. Nu este un sistem pe care sa te joci. Daca vrei ceva de joaca si editare la nivel hobby iti iei un I5, un GTX 960 si 8GB de RAM, mai mult nu ai nevoie.

http://www.pcgarage....shlist/1379618/

Memoria RAM este scumpa insa este de viitor. 8GB deja incepe sa fie insuficient. Este DDR4 deci pana cand se va trece la DDR5 o vei putea folosi in orice sistem pentru ca nu este o memorie low end.

#4
sergiussx

sergiussx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 24.08.2008
Amice, de unde se trage opareala asta pe tine?


#5
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
@initiator, cat de avansat lucrezi ?

#6
indianuiute

indianuiute

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 10.02.2005

View Postjegmihai, on 10 octombrie 2015 - 16:03, said:

@initiator, cat de avansat lucrezi ?

Destul de avansat, am nevoie sa se miste destul de repede, sunt fotograf si am in jur de 30 de evenimente pe an plus alte sedinte foto iar sistemul actual nu mai face fata cerintelor. Lucrez in Photoshop cu fisiere destul de mari care pot sa ajunga si la 100 de Mb iar in lightroom incarc pana la 2000 de cadre. De lightroom 5 nici nu pot sa ma apropii, lucrez in 3 care e cat de cat ok.

#7
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Ar cam trebui sa-ti schimbi si monitorul. De asemenea, cred ca ar fi buna pentru tine o configuratie OC-Ready.

#8
indianuiute

indianuiute

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 10.02.2005
Stiu ca ar cam trebui sa imi schimb si monitorul, dar momentan raman la planul initial :). In urma raspunsurilor voastre, ma gandeam la urmatoarele componente: http://www.pcgarage....shlist/1382423/ .

E ok?

#9
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
As lua un procesor deblocat si un cooler aftermarket.

#10
indianuiute

indianuiute

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 10.02.2005
Ok, o sa iau 6700K. Poti sa imi recomanzi un cooler silentios si care sa nu aiba 2 kg? Posted Image

#11
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Ce carcasa ai?

#12
indianuiute

indianuiute

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 10.02.2005
Am un Lian Li PC-A16b: http://www.techpower.../PC-A16B/1.html

#13
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Masoara cat e inaltimea maxima a cooler-ului ce ar incape in carcasa aia (nu vad data cota asta la specificatii).

#14
indianuiute

indianuiute

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 10.02.2005
440mm x 215mm x 490mm (H x W x L)

#15
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Am vazut si eu cotele alea. Latimea carcasei e relativ mare, dar nu am de unde sa stiu exact cat spatiu e pentru cooler-ul procesorului. Eu am intrebat care e inaltimea maxima a cooler-ului, care e diferita de latimea carcasei.

#16
indianuiute

indianuiute

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 10.02.2005
Ok, nu am inteles ce ai vrut sa zici :). Inaltimea maxima a coolerului ar undeva pe la 180 mm.

#17
indianuiute

indianuiute

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 10.02.2005
*ar fi undeva

#18
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Scythe Kotetsu ar fi o varianta cu raport bun pret/performanta. Nici nu e prea inalt (160mm).

Pentru overclock mai agresiv, un cooler cu lichid ar fi mai bun, dar astea sunt mai scumpe si nu stiu daca merita cheltuiala.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate