Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Dungi orizontale ecran SmartTV Samsung

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 21.08.2008
Buna ziua,
Am un TV Samsung 40ES6100 din decembrie 2012.
Din vara i-au aparut pe ecran doua dungi orizontale pe toata latimea ecranului asa cum se vede in pozele atasate (acestea apar ocazional si in aceleasi locuri), plus unele mai putin evidente, care nu se vad in poze (astea sint permanente si se vad daca te uiti mai de aproape si cu atentie).
Dungile se vad indiferent de sursa semnalului.
Stie cineva ce  inseamna acest defect, se poate repara? E cumva ecranul (panelul)?
Oricum m-a dezamagit brandul Samsung cu ocazia asta. Defectul a aparut la jumatate de an de la iesirea din garantie Posted Image
Multumesc!

Attached Files


Edited by baducu, 09 October 2015 - 22:20.


#2
GeorgeGeo

GeorgeGeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 01.05.2007
Acest fenomen se intampla la Televizoarele  LCD atunci cand un buffer care comanda liniile se defecteaza. Un rand intreg de pixeli nu mai pot fi comandati . Solotia este simpla : daca apar prea multe astfel de linii se schimba tot displayul sau mai convenabil televizorul.

#3
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
Eu am la birou un Sony care are o problema de genul asta, pe verticala (dar mult mai nasoala).
Se rezolva la fel ca orice problema prin combinatia de taste ctrl-alt-pumn (lovituri in partea de jos a ramei).

#4
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 09.08.2009
Sora mea are exact acelasi model de tv, cumparat tot in decembrie 2012 (inainte de Craciun) din Auchan, si functioneaza impecabil si in ziua de azi! Eu am un 32F6800 cumparat in octombrie 2013 de la PC Garaje si la fel, functioneaza impecabil si acum. Probabil depinde si cum a fost exploatat sau intretinut produsul respectiv. Multi "inteligenti" sau "inteligente"mai ales, dau din abundenta pe ecranul televizorul cu tot felul de detergenti de spalat geamuri, gen Clin, care se scurge in rama televizorului direct la panel, si de aici probleme de genul care fac subiectul topicului. In instructiunile televizorului scrie clar, sa se foloseasca pentru curatare, doar o carpa curata putin umezita in apa, fara alti detergenti. Nici macar solutiile de curatare pentru lcd, care se gasesc prin hipermarketuri am inteles ca nu sunt recomandate.

#5
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 21.08.2008
Nu e cazul. Mai are altcineva si alta parere?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate