Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Despartire in fapt

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Sunt despartit de sotia mea cam de 5 ani.
Avand nevoie de o declaratie la notar pentru bursa sociala elev sunt nevoit sa vin si cu sotia sa dea declaratie.
Situatie cam enervanta.
Cum pot sa fac sa scap de a ma mai prezenta si cu ea la notar
Multumesc

#2
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Copilul e la tine? Ea unde e?

#3
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Da este la mine copilul, ea a plecat la maicasa

Problema este ca nu pot nicaieri,nici la banca daca fac un credit sunt intrebat sa vina si sotia

Edited by sarateanu2004a, 09 October 2015 - 22:33.


#4
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Pai, tu mai ai sotie? E ca si cum ai merge singur la fotograf pentru o poza de familie...

#5
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 04.10.2014
de ce nu incepeti un divort ? administrativ; cu acceptul ambelor parti e relativ simplu si daca nu ma insel fara cheltuieli.

#6
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Inteleg treaba, cum scap de "trebuie sa declare si sotia sa vedem ce venituri ......"

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu cred ca ai cum sa scapi, fara divort, asa cum spui, voi sunteti despartiti doar "in fapt" ca oficial inca mai sunteti casatoriti.

#8
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Si pot divorta simplu doar la notar chiar daca copilul este minor? (14ani)

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu nu cunosc bine , bine legea dar stiu ca la notar puteau divorta doar cei fara copii minori, restul la judecatorie...indiferent daca sunt de acord ambii soti...dar poate exista "portite" ...nu stiu, poate stie alt coleg....sau intreaba la un notariat.

Edited by MembruAnonim, 09 October 2015 - 22:53.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se poate divorța la notar și cu copii minori.

#11
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 24.05.2006

 sarateanu2004a, on 09 octombrie 2015 - 22:47, said:

Si pot divorta simplu doar la notar chiar daca copilul este minor? (14ani)

Da, dar trebuie sa mergeti la protectia copilului, sa vina o tanti care sa vada unde sta copilul, face un dosar, si gata. Trebuie sa te intelegi cu nevasta-ta cand il vede cand il ia la ea, etc. Dureaza  o luna toata tigania, si costa 650 de lei.

#12
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu prea cred ca reusesti la notar!
intenteaza actiune de divort!
e vorba de desfacerea casatoriei, de redobandirea sau nu a numelui anterior casatoriei, de tutela asupra minorului, de pensia de intretinere minor si in final de partaj!
daca nu divortati, vei fi legat in continuare de ea si in ce priveste copilul... ca sa-l dai la scoala, ca sa iesi cu el din tara, etc

#13
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Daca unul din soti nu poate da de celalalt, nu poate invoca parasirea domiciliului conjugal ca motiv de divort? Banuiesc ca asta nu e totusi rezolvarea cazului prezent deoarece nu se rezolva imediat, cere timp.
Divortul trebuie rezolvat cat mai repede, s-ar putea ca in viitor sa mai apara si alte probleme. Asta a fost un semnal de alarma.

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,988
  • Înscris: 07.11.2006

 altuser09, on 10 octombrie 2015 - 07:30, said:

Daca unul din soti nu poate da de celalalt, nu poate invoca parasirea domiciliului conjugal ca motiv de divort? Banuiesc ca asta nu e totusi rezolvarea cazului prezent deoarece nu se rezolva imediat, cere timp.
Divortul trebuie rezolvat cat mai repede, s-ar putea ca in viitor sa mai apara si alte probleme. Asta a fost un semnal de alarma.

Poate invoca parasirea domiciliului,dar este cum a spu nero-d.
Procedura nu-i chiar asa de simpla.Plus ca in cazul initiatorului exista toate sansele sa ramana fara tutela copilului.Care cred eu ca este pe primul plan,dupa cate inteleg din comentariul sau.

#15
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Se divorteaza la notar fara nici o problema  .Se inteleg partile intre ele initial , si se rezolva totul acolo .La cel care ramane copilul vine o comisie de la primarie sa vada conditiile .Si partaj se poate face la  notariat , toate aceste conditii  insa trebuie sa fie inainte dezbatute , acolo in fata lui se semneaza dupa ce deja s-au inteles partile .De sotie tehnic insa nu scapi in veci cat ai copii minori , si o vei mai vedea la ochi , eu am aceasta mare "placere " o data pe an , cand trebuie sa iasa din tara cu minorul pentru vacanta .Moare de placere si ea , da  no , c-est la vie .Fara semnatura sotului celalalt pe acordul de iesire din tara , face plaja la Mamaia ! Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate