Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Achizitionare lenovo suspicios de bun la pret

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
Din cate am observat in ultimul timp ,astia de la Lenovo scot tot felul de laptopuri, cu display touchscreen, detasabil , flexibil pana la maxim s.a.m.d si inca la preturi bune , sa nu mai vorbim de adaugarea unui rucsac , mouse, expresor etc in pret. Intrebarea e de ce? Se bazeaza asa de mult pe numarul de cumparatori pentru profit sau calitatea e mai slaba? Poate sunt eu prea reticent si paranoic, si obisnuit cu preturile si ofertele de la Acer, HP , Dell ...


Nu intreb degeaba, m-ar interesa http://www.pcgarage....t-reader-black/

ce parere aveti de el ? vrea sa il folosesc pentru programare si lectura , si rar filme si jocuri . am un PC asa de vechi incat de vreo 3 ani n-am reusit sa-mi satisfac curiozitatea in materie de jocuri pentru ca nu le suporta PC-ul :D


De unde vine popularitatea asta a PC Garage ? Au preturi mai bune ca Altex si eMag?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
E pret normal b50-70, se mai vinde bine g50-70, merg foarte bine cu win7. In ultimele 2 luni cel putin Lenovo a avut cel mai pun raport pret/performanta.

Edited by andreic, 09 October 2015 - 20:04.


#3
tanaru_ady

tanaru_ady

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 23.12.2010
Eu am un lenovo idepad z570 de vreo 4 ani si este i5.Sunt foarte multumit de el si este luat tot dupa pcgarage!

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Lenovo detine know-how-ul castigat din cumpararea Thinkpad-urilor de la IBM.

Singurele laptopuri de calitate au ramas Thinkpad-urile. Eu unul nu mi-as lua altceva. Prefer sa dau un ban in plus, dar sa stiu ca ma va tine ani buni de zile.

Contrar opiniilor populare (care sunt formate din auzite, nu din stiute), thinkpad-urile nu trebuie sa fie scumpe ca sa tina ani de zile. Am avut un thinkpad de sub 500 euro care tine de 10 ani (l-am facut cadou intre timp, dar el inca mai ruleaza fara hibe majore - de fapt am fost atat de impresionat de robustetea lui, incat am comandat doua la fel, ambele fiind facute cadou acum).

Acum, in Romania nu sunt prea populare thinkpad-urile, deoarece romanii nu au o cultura a "imi cumpar un lucru putin mai scump, dar robust, pentru a economisi pe termen lung".

Insa partea buna e ca acel know-how s-a prelins si in seriile de laptopuri ideapad, care, ii permite lui lenovo sa faca unele lucruri robuste si totusi sa reduca pretul si mai mult.

Totusi, eu nu as recomanda nimic altceva de la lenovo in afara de Thinkpad - nu as recomanda nimanui IdeaPad.

Mai bun un ThinkPad: https://geizhals.eu/...l1_id=30&sort=t (filtrate pana in 500 euro)

Edited by OriginalCopy, 09 October 2015 - 20:11.


#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
Asa e, am avut si eu doua Thinkpad Edge deloc scumpe, cred ca ambele aveau i3, le-am dat pe la prieteni iar acum am un laptop adus din Germania gen i7-4750HQ si display FHD IPS, subtire, usor, etc. dar de cate ori pun mana pe ThinkPad imi pare rau dupa laptopul ala :)

Trebuie doar sa-ti iei laptopul in asa fel incat sa intre in buget si adaugarea unui SSD.

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Am vazut ceva ideapad-uri, printre care unul are vreo 6 ani iar altul vreo doi.
Primul a fost abuzat rau (scapat de doua ori de pe masa), inlocuit display/hdd, inca functioneaza, al doilea are schimbata mufa de alimentare, in schimb functioneaza fara vreo problema.
Si ar mai fi si al 3-lea, al unui prieten, vreo 4 ani fara vreo problema.

#7
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012

View PostVladBtz, on 09 octombrie 2015 - 19:48, said:

Nu intreb degeaba, m-ar interesa http://www.pcgarage....t-reader-black/

Si ce e asa de suspicios la laptopul ala? Probabil pretul ai dreptate, este prea mare, nicidecum mic.
Sa arunci 2500 lei pe un M230 chiar ca este suspicios...cand erau variante cu GTX950M.

#8
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Lenovo = Performanta si fiabilitate maxima, pret minim.

#9
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Orice Lenovo care nu e Thinkpad nu exista, deci nici topicul asta nu exista.

#10
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Cand spui Lenovo spui Laptop, Tableta si Telefon de calitate.

#11
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Pfff....laptopu' meu nu exista!

View Postdon_dannielo, on 09 octombrie 2015 - 20:40, said:

Orice Lenovo care nu e Thinkpad nu exista, .


#12
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012

View Postcrocko.dilul, on 09 octombrie 2015 - 20:55, said:

Pfff....laptopu' meu nu exista!
Nu, este doar o iluzie ce tii tu in mana :(

View Posttzaq93, on 09 octombrie 2015 - 20:35, said:

Lenovo = Performanta si fiabilitate maxima, pret minim.
Nu exista performanta si calitate la pret mic, cine crede ca vreo firma din asta mare este vreo companie de binefacere si iti dau ei device uri performante, de calitate si ieftine, este mult prea credul.
Vrei ceva performant si fiabil scoti banu, nu face nimeni actiuni de binefacere. Exista doar oameni realisti si oameni visatori.

#13
dehonl

dehonl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 19.08.2015
Sunt bune cand au ceva bun inauntru.
Cand vin cu procesoare celeron... sa nu te apuci sa injuri firma ca ai dat 1000 de lei pe laptop...

Tot Lenovo am si eu, doar lipsa unui SSD se vede, dar asta nu tine de Lenovo, tine de pretul platit pe laptop.

Edited by dehonl, 09 October 2015 - 21:09.


#14
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
SSD-urile au acum preturi acceptabile, nu inteleg de ce ne mai chinuie producatorii cu acele HDD-uri jalnice.

#15
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Eu am un ideapad din gama Z si sunt foarte multumit de el (a cazut o rama de lemn (intradevar, nu prea mare, cam cat o coala A4) pe el de la ~1.50m si are doar o mica indoitura). Iar ca perofrmanta nu am nimic de criticat.

View Postdon_dannielo, on 09 octombrie 2015 - 20:40, said:

Orice Lenovo care nu e Thinkpad nu exista, deci nici topicul asta nu exista.
Ca dovada, postul de mai sus, thinkpad-urile si ideapad-urile sunt super ok.

Edited by Zinus, 09 October 2015 - 22:27.


#16
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007

View PostMizu, on 09 octombrie 2015 - 21:19, said:

SSD-urile au acum preturi acceptabile, nu inteleg de ce ne mai chinuie producatorii cu acele HDD-uri jalnice.
foarte simplu au contracte cu producatori de hdd , la astea mai ieftine cati GB ai bate viteza lassd in ochiul clientului

#17
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View Postalin62, on 09 octombrie 2015 - 20:30, said:


Si ce e asa de suspicios la laptopul ala? Probabil pretul ai dreptate, este prea mare, nicidecum mic.
Sa arunci 2500 lei pe un M230 chiar ca este suspicios...cand erau variante cu GTX950M.

In comparatie cu ce ofera Dell, Acer si Hp la banii aia, eu zic ca e.

#18
dehonl

dehonl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 19.08.2015

View PostMizu, on 09 octombrie 2015 - 21:19, said:

SSD-urile au acum preturi acceptabile, nu inteleg de ce ne mai chinuie producatorii cu acele HDD-uri jalnice.
Nici eu, practic te forteaza sa faci un upgrade dupa ce cumperi laptopul.
Si ma gandeam sa cumpar un SSD? Pai ar insemna minim 300 de lei sa investesc in hard, sa stau sa vand hardul mecanic pe olx... nici nu stiu cu cat se vinde SH un hard de 1Tb.

Apoi partea care a dezamagit? Ma asteptam ca SSD-urile sa fie mai rezistente, am prieteni cu ssd-uri defecte, am citit aici N subiecte despre SSD-uri defecte. Aseara ma uitam care este pretul unui SSD SH, am gasit anunturi cu SSD-uri defecte, care nu raspundeau, iara m-a surprins... astea se zicea ca sunt mult mai rezistente ca hardurile mecanice.

Parca Lenovo avea laptopuri cu 2 harduri, un SSD mic si un hard mecanic.

View Postantrax_beta23, on 09 octombrie 2015 - 23:21, said:

foarte simplu au contracte cu producatori de hdd , la astea mai ieftine cati GB ai bate viteza lassd in ochiul clientului
Cata dreptate ai, ma duc la cumparaturi in supermarket, observ cum aia aduc laptopuri pe palet(lenovo si acer), urmaresti cat de repede se vand.

ex divers. Un prieten si-a cumparat un laptop in genul asta, desigur ca nu de la emag, dar in genul asta: http://www.emag.ro/l...i/pd/DCY8DYBBM/
Celeron QuadCore, desigur nemultumit de el, injura Lenovo, injura hardul, injura procesorul ca moare in gat cu sistemul de operare, a urmat partea faina de care nici nu s-a prins, monitor de 14, eu am observat diferenta cand am pus laptopul de 15.

L-a returnat si a luat alt laptop, tot Lenovo, de data asta cu ecran de 15 si procesor Intel dual core, dual core care matura pe jos cu prostia aia Quad Core N, ce naiba era.

Nu avea virusi, nu avea adware, doar ca atat putea partea hardware, pentru ce a fost gandit? Sa raspunda cei care l-au facut.

View PostVladBtz, on 09 octombrie 2015 - 23:30, said:

In comparatie cu ce ofera Dell, Acer si Hp la banii aia, eu zic ca e.
Dell/HP sunt firme care investesc aiurea in aspect, aiurea zic eu, care am un Lenovo identic cu toate laptopurile lenovo 800 de lei - 2500 de lei.
Eu nu nici macar un abtibild pus pe el, a venit TROACA, fara sistem de operare, fara cd cu soft, a venit o cutie ieftina(ca la xiaomi), laptop si incarcator, fara bundle soft, fara cabluri extra ca la Asus(ca am avut si laptopuri Asus, geanta cadou, cablu, aveam 5 manuale de utilizator, toate groase), era o cutie plina cu lucruri bundle.

Edited by dehonl, 10 October 2015 - 09:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate