Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Necesitatea adevarului (revelat, din sursa, transcendent etc.)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#1
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Religiile, cultele, formele de spirituaitate sau filozofic-spirituale, prin constituentii lor umani, accepta si raspandesc opinia conform careia, exista adevaruri indubitabile.
DAR, ce interes au aceste institutii, comunuitati, indivizi in a raspandi ideia existentei fara dubiu a adevarurilor?
Interesul este ca sub protectia existentei de adevaruri, sa se propavaduiasca propriul lor adevar conform intelesurilor agreate si jenant atribuite divinitatilor, unor surse ale realitatii de ei inventate datorita unor interese trairi tot de ei stiute.
Fara adevar infailibil, religiile, cultele, formele de spiritualitate, sau filozofic-spirituale si-ar pierde obiectul activitatii si adeptii, ar disparea
permitand astfel omului sa renunte la valorizari/educatie datorita careia azi isi pierde inocenta intr-un mod deviant.

Edited by altnume, 09 October 2015 - 17:50.


#2
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Posted Image

Edited by 0x0c, 09 October 2015 - 17:45.


#3
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012
Deci daca ma duc si beau 1 kil de vin, imi crezi spusele ?

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
sanchi, relativismul filozofic si chiar religios rules in ziua de azi
nu se probeaza ce spui acolo
la yoga tocmai asta e catch-ul, te primesc indifferent ce mai crezi pe langa

fii atent:
1. adevarul absolut e intolerant
dar
2. nu orice doctrina intolerenta (aka ne-relativista) e Adevarul

@baba: vinul e fiert ?!

#5
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Orice asemenea forma de spiritualitate sau cum vrei a o numi, impune o doctrina, anumite idei insusite drept adevaruri (vezi iluzia rencarnarii de exemplu, intrucat tot e la mare moda mai ales combinata cu alta iluzie, crestinismul).
Nici o doctrina religioasa, spirituala sau spiritual-filozofica nu e adevarul decat pentru cel ce e cazut in plasa acelei amagiri fata de care poate candva va avea ocazia sa traiasca dezamagirea si sa scape.

Edited by altnume, 09 October 2015 - 20:31.


#6
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

 altnume, on 09 octombrie 2015 - 20:14, said:

Nici o doctrina religioasa, spirituala sau spiritual-filozofica nu e adevarul decat pentru cel ce e cazut in plasa acelei amagiri fata de care poate candva va avea ocazia sa traiasca dezamagirea si sa scape.
-E extrem de greu sa mai scapi din plasa pentru ca intunericul dogmei religioase te-a orbit si te-a infricosat cu ideia chinurilor iadului daca renunti la ea,si chiar daca reusesti sa iesi din plasa umblii ca si un orb prin noua societate pe care nu reusesti sa o intelegi,ba chiar o consideri impura,depravata,si din pacate de multe ori revii si mai pocait,si mai inversunat in ,,sanul'' turmei ce au ales credinta oarba.Posted Image

Edited by Arayan, 09 October 2015 - 21:36.


#7
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 altnume, on 09 octombrie 2015 - 17:38, said:

Fara adevar infailibil, religiile, cultele, formele de spiritualitate, sau filozofic-spirituale si-ar pierde obiectul activitatii si adeptii, ar disparea permitand astfel omului sa renunte la valorizari/educatie datorita careia azi isi pierde inocenta intr-un mod deviant.
Ce spui Frantz?!
Ce are a face credinta cu adevarul?! Una-i una, alta-i alta. Daca o credinta ar contine numai adevaruri, ar fi stiinta exacta.


(ai pus prea multe oua intr-un cos...)

#8
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 Arayan, on 09 octombrie 2015 - 21:35, said:

-E extrem de greu sa mai scapi din plasa pentru ca intunericul dogmei religioase te-a orbit si te-a infricosat cu ideia chinurilor iadului daca renunti la ea,si chiar daca reusesti sa iesi din plasa umblii ca si un orb prin noua societate pe care nu reusesti sa o intelegi,ba chiar o consideri impura,depravata,si din pacate de multe ori revii si mai pocait,si mai inversunat in ,,sanul'' turmei ce au ales credinta oarba.Posted Image
Nu stiu de ce se marjeaza atata pe frica (iadului); de fapt majoritatea celor ce adera la o forma de spiritualitate, la o religie, la buddhism,..., o fac din cu totul alt motiv, autoincredintarea in adevarurile sustinute de aceea forma religioasa, spirituale,..., auto incredintare sustinuta si de anumite trairi pe care in mediul respectiv adeptii le au.
Omul nu mai poate iesi din incredintare acelor adevaruri decat fortat sau printr-o alta incredintare.

#9
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 Quantum, on 10 octombrie 2015 - 01:45, said:

Ce are a face credinta cu adevarul?! Una-i una, alta-i alta.
Nu ai citit ceea ce am scris eu ci, ceea ce ai avut tu in cap! Tot asa au citit si cei ce au postat primii
Mai citeste o data cu atentie tot ceea ce am scris in deschidere (mai ales prima fraza) si o sa observi desigur diferenta.

Orice convingere de genu' se bazeaza pe adevarul unui (unor) inteles(uri) considerat revelat, transcendent, direct din sursa realitatii etc; nu spun ca acel inteles este adevarul universal/total valabil, spun ca e adevarul inventat si certificat de catre competentele lor in domeniu; intelegi?

Quote

Daca o credinta ar contine numai adevaruri, ar fi stiinta exacta.
(ai pus prea multe oua intr-un cos...)
Asta e monumentala!!!
"Stiinta exacta" e o forma de prezentare a intelesurilor conform unor criterii si referential artificial prestabilite; dar si religiile, spiritualitatea, buddhismul,..., sunt forme de prezentare a intelesurilor conform unor criterii si unui referential artificial prestabilite de catre cei ce constituie institutia/sistemul respectiv.
"Stiinta exacta" (ca si religiile, spiritualitatea, buddhismul, ...) prezinta intelesuri despre realitate (evolutiv deficitare), nu adevaruri!!!
De e crezi tu ca fizica clasica nu mai e asa de atotstiutoare, nu mai da toate raspunsurile asa cum se credea acum 100 de ani?
Intrucat stiinta e evolutiv deficitara; omul s-a mai desteptat si a aflat si altceva, adica cele despre fizica/mecanica cuantica.
De ce crezi tu ca religia crestina a acceptat ca adevarul ref. la forma si rotatia planetei, nu e cum sustineau ei?
Din acelasi motiv; omul s-a mai desteptat si nu au avut incotro, si-au luat-o!
Nu am pus deloc prea multe la un loc, dar trebuie sa fii suficient de despet si mai ales lipsit de prejudecati referitor la certitudini!

Edited by altnume, 10 October 2015 - 08:06.


#10
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 altnume, on 10 octombrie 2015 - 07:41, said:

"Stiinta exacta" (ca si religiile, spiritualitatea, buddhismul, ...) prezinta intelesuri despre realitate (evolutiv deficitare), nu adevaruri!!!
E o contradictie majora in ce spui.

#11
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Si tu acuma, de ce vrei sa ma bagi in frustrare, luminaeza-ma!Posted Image

#12
leul_tau

leul_tau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 05.08.2013
ce poate fii mai important ca adevarul?

ADEVẮR, adevăruri, s. n. 1. Concordanță între cunoștințele noastre și realitatea obiectivă; oglindire fidelă a realității obiective în gândire; ceea ce corespunde realității, ceea ce există sau s-a întâmplat în realitate. ◊ Adevăr obiectiv = conținutul obiectiv al reprezentărilor omului, care corespunde realității, lumii obiective, independent de subiectul cunoscător. Adevăr relativ = reflectare justă, însă aproximativă, limitată a realității. ◊ Loc. adv. Într-adevăr sau în adevăr = corespunzător realității, în realitate, de fapt. ♦ Conștiința absolută a autenticității și valabilității conținutului credinței religioase; realitatea spirituală ca subiect al revelației și obiect al credinței. 2. Justețe, exactitate. – Lat. ad + de + verum.
Sursa: DEX '09 (2009) | Adăugată de CristinaDianaN |

sursa: biblia ,cautare cuvant: adevăr

S-au găsit 567 versete.

Facerea
Cap. 17
19. Iar Dumnezeu a răspuns lui Avraam: "Adevărat, însăşi Sarra, femeia ta, îţi va naşte un fiu şi-i vei pune numele Isaac şi Eu voi încheia cu el legământul Meu, legământ veşnic: să-i fiu Dumnezeu lui şi urmaşilor lui.
...

Edited by leul_tau, 10 March 2016 - 10:41.


#13
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 leul_tau, on 10 martie 2016 - 10:34, said:

ce poate fii mai important ca adevarul?

ADEVẮR, adevăruri, s. n. 1. Concordanță între cunoștințele noastre și realitatea obiectivă; oglindire fidelă a realității obiective în gândire; ceea ce corespunde realității, ceea ce există sau s-a întâmplat în realitate. ◊ Adevăr obiectiv = conținutul obiectiv al reprezentărilor omului, care corespunde realității, lumii obiective, independent de subiectul cunoscător. Adevăr relativ = reflectare justă, însă aproximativă, limitată a realității. ◊ Loc. adv. Într-adevăr sau în adevăr = corespunzător realității, în realitate, de fapt. ♦ Conștiința absolută a autenticității și valabilității conținutului credinței religioase; realitatea spirituală ca subiect al revelației și obiect al credinței. 2. Justețe, exactitate. – Lat. ad + de + verum.
Sursa: DEX '09 (2009) | Adăugată de CristinaDianaN |

sursa: biblia ,cautare cuvant: adevăr

S-au găsit 567 versete.

Facerea
Cap. 17
19. Iar Dumnezeu a răspuns lui Avraam: "Adevărat, însăşi Sarra, femeia ta, îţi va naşte un fiu şi-i vei pune numele Isaac şi Eu voi încheia cu el legământul Meu, legământ veşnic: să-i fiu Dumnezeu lui şi urmaşilor lui.
...
Cel mai important fiind desigur, acesta:
Şi veţi cunoaşte adevărul, iar adevărul vă va face liberi. (Ioan 8,32)

#14
leul_tau

leul_tau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 05.08.2013
Nu e cel mai important acela!

Cântarea celor trei tineri
Cap. 1
3. Că drept eşti în toate câte ai făcut nouă, şi toate lucrurile Tale sunt adevărate, şi drepte căile Tale şi toate judecăţile Tale adevărate.
4. Tu ai dat hotărâri drepte în toate relele ce ai făcut să vină asupra noastră şi asupra cetăţii celei sfinte a părinţilor noştri, Ierusalimul; că în adevăr şi dreptate ai adus acestea peste noi din pricina păcatelor noastre:
5. Că am păcătuit, că am făcut fărădelege, depărtându-ne de la Tine.   
6. Şi am greşit în toate, şi poruncile Tale n-am ascultat, nici le-am păzit, nici le-am făcut, după cum ne-ai poruncit nouă, ca să ne fie bine.   
7. Şi câte ai adus şi ai făcut nouă în dreaptă judecată sunt.
8. Tu ne-ai dat în mâinile vrăjmaşilor noştri, oameni fără lege şi cei mai răi dintre nelegiuiţi, unui rege nedrept, cel mai rău care este pe pământ.
9.Şi astăzi nu mai putem să deschidem gura; ruşine şi ocară ne-am făcut robilor Tăi şi celor ce Te cinstesc pe Tine.
10.Nu ne părăsi pe noi pentru totdeauna, pentru numele Tău, şi nu strica legământul Tău.   
11.Şi nu depărta mila Ta de la noi, pentru Avraam cel iubit de Tine şi pentru Isaac, robul Tău, şi pentru Israel, sfântul Tău,   
  12. Cărora le-ai făgăduit să le înmulţeşti seminţia lor, ca stelele cerului şi ca nisipul de pe ţărmul mării.


...

Edited by leul_tau, 10 March 2016 - 14:29.


#15
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 leul_tau, on 10 martie 2016 - 14:20, said:

Nu e cel mai important acela!
Cum nu, în contextul în care Hristos afirmă: Eu sunt Calea, Adevărul și Viața!

#16
leul_tau

leul_tau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 05.08.2013
Nu e El ,Tatal nostru?
Este scris în Biblie: Exodul 20:1-17. “Atunci Dumnezeu a rostit toate aceste cuvinte şi a zis: “Eu sunt Domnul, Dumnezeul tău care te-a scos din ţara Egiptului, din casa robiei. (1) Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine.
(2) Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc neleguirea părinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc, şi Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele.
(3) Să nu iei în deşert Numele Domnului, Dumnezeului tău; căci Domnul nu va lăsa nepedepsit pe cel ce va lua în deşert Numele Lui.

...

Edited by leul_tau, 16 March 2016 - 10:28.


#17
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 leul_tau, on 16 martie 2016 - 10:16, said:

Nu e El ,Tatal nostru?
Este scris în Biblie: Exodul 20:1-17. “Atunci Dumnezeu a rostit toate aceste cuvinte şi a zis: “Eu sunt Domnul, Dumnezeul tău care te-a scos din ţara Egiptului, din casa robiei. (1) Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine.
(2) Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc neleguirea părinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc, şi Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele.
(3) Să nu iei în deşert Numele Domnului, Dumnezeului tău; căci Domnul nu va lăsa nepedepsit pe cel ce va lua în deşert Numele Lui.

...
Tatăl este doar un ipostas al lui Dumnezeu, Hristos fiind un altul. Pentru noi oamenii, Hristos este cel care ne-a revelat pe deplin mesajele divine, adică Calea, Adevărul și Viața.

#18
leul_tau

leul_tau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 05.08.2013
Si inainte de a se intrupa, Isus cine era?

 Voi judecaţi după înfăţişare.
 Nu Mă cunoaşteţi nici pe Mine, nici pe Tatăl Meu.
 Voi sunteţi de jos, din lumea aceasta.
 Veţi muri în păcatele voastre.
 Voi sunteţi robi ai păcatului şi aveţi nevoie de eliberare.
 Voi aveţi de tată pe diavolul şi faceţi faptele tatălui vostru.
 Nu sunteţi din Dumnezeu.
 Sunteţi nişte mincinoşi şi ucigaşi, ca şi tatăl vostru.
În mod cert, Isus ca Lumina a lumii, scotea la iveală răul şi păcatul din oameni.

Tatal e diavolul?
IOAN 8
13.  De aceea fariseii I-au zis: Tu mărturiseşti despre Tine Însuţi; mărturia Ta nu este adevărată.
14.  A răspuns Iisus şi le-a zis: Chiar dacă Eu mărturisesc despre Mine Însumi, mărturia Mea este adevărată, fiindcă ştiu de unde am venit şi unde Mă duc. Voi nu ştiţi de unde vin, nici unde Mă duc.
15.  Voi judecaţi după trup; Eu nu judec pe nimeni.
16.  Şi chiar dacă Eu judec, judecata Mea este adevărată, pentru că nu sunt singur, ci Eu şi Cel ce M-a trimis pe Mine.
17.  Şi în Legea voastră este scris că mărturia a doi oameni este adevărată.
18.  Eu sunt Cel ce mărturisesc despre Mine Însumi şi mărturiseşte despre Mine Tatăl, Cel ce M-a trimis.
19.  Îi ziceau deci: Unde este Tatăl Tău? Răspuns-a Iisus: Nu mă ştiţi nici pe Mine nici pe Tatăl Meu; dacă M-aţi şti pe Mine, aţi şti şi pe Tatăl Meu.
20.  Cuvintele acestea le-a grăit Iisus în vistierie, pe când învăţa în templu; şi nimeni nu L-a prins, că încă nu venise ceasul Lui.
21.  Şi iarăşi le-a zis: Eu Mă duc şi Mă veţi căuta şi veţi muri în păcatul vostru. Unde Mă duc Eu, voi nu puteţi veni.
22.  Deci ziceau iudeii: Nu cumva Îşi va ridica singur viaţa? Că zice: Unde Mă duc Eu, voi nu puteţi veni.
23.  Şi El le zicea: Voi sunteţi din cele de jos; Eu sunt din cele de sus. Voi sunteţi din lumea aceasta; Eu nu sunt din lumea aceasta.
...
42.  Le-a zis Iisus: Dacă Dumnezeu are fi Tatăl vostru, M-aţi iubi pe Mine, căci de la Dumnezeu am ieşit şi am venit. Pentru că n-am venit de la Mine însumi, ci El M-a trimis.
43.  De ce nu înţelegeţi vorbirea Mea? Fiindcă nu puteţi să daţi ascultare cuvântului Meu.
44.  Voi sunteţi din tatăl vostru diavolul şi vreţi să faceţi poftele tatălui vostru. El, de la început, a fost ucigător de oameni şi nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el. Când grăieşte minciuna, grăieşte dintru ale sale, căci este mincinos şi tatăl minciunii.
45.  Dar pe Mine, fiindcă spun adevărul, nu Mă credeţi.
46.  Cine dintre voi Mă vădeşte de păcat? Dacă spun adevărul, de ce voi nu Mă credeţi?

Edited by leul_tau, 05 July 2016 - 07:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate