Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pensie urmaș cu serviciu

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
12manux

12manux

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.10.2015
Va salut pe toti forumistii.Sunt baiat,am 20 ani si sunt student in cadrul facultatii de Inginerie Electrica ,din Craiova ,in al doilea an.Tatal meu a decedat cu 2 saptamani inainte sa inceapa primul an de facultate,in consecinta am facut demersuri si primesc atat eu cat si fratele meu mai mic o pensie,asa cum este numita ,PENSIE DE URMAS,in cuantumul de 800 lei ( 400 eu ,400 fratele meu) ,pe perioada studiilor (4 ani licenta ,2 master,la fel si in cazul fratelui meu ) .Acum eu nu sunt din Craiova ,si stau in chirie aici,nu ma plang de situatia financiara ,adica anul trecut m-am descurcat destul de ok din aceasta pensie,si cu ajutor din partea mamei si bunicilor.De vara aceasta mi-am pus in gand sa ma angajez undeva pentru a castiga niste bani in plus,pentru mine.In consecinta am aflat de la un prieten care lucreaza la Lidl ca se fac angajari si vreau Luni sa ma duc sa depun CV si sa ma angajez.Intrebarea de baraj este daca eu ma voi angaja cu carte de munca,aceasta pensie pe care o primesc mi se va suspenda ? Va multumesc anticipat !

#2
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Se poate cumula pensia de urmas cu salariul.

#3
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Mai bine te duci si intrebi la Casa de Pensii daca ai voie sa muncesti cat primesti pensia de urmas.

#4
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Vezi aici: http://www.dreptonli...sii_publice.php

Art. 84
Copiii au dreptul la pensie de urmas:
a) pana la varsta de 16 ani;
b ) daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora, fara a depasi varsta de 26 de ani;
c) pe toata durata invaliditatii de orice grad, daca aceasta s-a ivit in perioada in care se aflau in una dintre situatiile prevazute la lit. a) sau b ).

si

Art. 118
(1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b )nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b ).
(2) Sotul supravietuitor, beneficiar al unei pensii de urmas, poate cumula pensia cu venituri din activitati profesionale pentru care asigurarea este obligatorie, potrivit legii, daca acestea nu depasesc 35% din castigul salarial mediu brut prevazut la art. 33 alin. (5).

Edited by Arianna-D, 09 October 2015 - 17:10.


#5
12manux

12manux

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.10.2015
Crede-ma ca evit pe cat pot sa ma mai duc acolo.Vin persoane din tot Dolj-ul,ajungi sa stai si cate 5 ore la coada,iti sar toti pensionarii in cap ca apuci inaintea lor ca nu ei nu stiu de bon de ordine....Deci ma bazez poate stie cineva ,ceva

Pai din ce am inteles ar fi vorba la Lidl de un salaraiu pe la 800 lei,ar afecta cu ceva pensia?

#6
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
se suspenda pensia atunci cand renunti la scoala sau ai venituri din alta parte adica salar. am trecut prin aceasi situatie

#7
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Daca vrei sa afli un raspuns oficial te duci si stai la coada, oricum nu ai altceva de facut.
Dar ti-am dat un raspuns mai sus pentru cazul tau.

 mmm3, on 09 octombrie 2015 - 17:03, said:

Se poate cumula pensia de urmas cu salariul.

Edited by mmm3, 09 October 2015 - 17:16.


#8
12manux

12manux

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.10.2015

 paul_pablo, on 09 octombrie 2015 - 17:14, said:

se suspenda pensia atunci cand renunti la scoala sau ai venituri din alta parte adica salar. am trecut prin aceasi situatie

Aceasi situatie,adica ai primit si tu pensie de urmas ?Erai student?

#9
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,798
  • Înscris: 10.01.2010
Ai voie la pensia de urmaș pana la 26 de ani cu condiția sa fi înscris la studii superioare (din cate știu la zi). ca mai lucrezi pe langa, nu conteaza.

Edited by the_northpole, 09 October 2015 - 17:35.


#10
12manux

12manux

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.10.2015

 the_northpole, on 09 octombrie 2015 - 17:32, said:

Ai voie la pensia de urmaș pana la 26 de ani cu condiția sa fi înscris la studii superioare (din cate știu la zi). ca mai lucrezi pe langa, nu conteaza.

Urmez studii superioare,adica sunt in al doilea an de facultate.Nu se pune problema daca primesc sau nu pensie,ca o primesc de un an de zile,aproape,se pune problema daca ma voi angaja  daca mi se va suspenda .

#11
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

 12manux, on 09 octombrie 2015 - 17:27, said:

Aceasi situatie,adica ai primit si tu pensie de urmas ?Erai student?
Vezi ca daca a facut cu multi ani in urma era alta lege, mai nefavorabila.

#12
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

 12manux, on 09 octombrie 2015 - 17:36, said:

Urmez studii superioare,adica sunt in al doilea an de facultate.Nu se pune problema daca primesc sau nu pensie,ca o primesc de un an de zile,aproape,se pune problema daca ma voi angaja  daca mi se va suspenda .

Ti-am scris mai sus 2 articole din legea pensiilor (sistemul unitar de pensii publice).

Edited by Arianna-D, 09 October 2015 - 17:38.


#13
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

 babalaul, on 09 octombrie 2015 - 17:37, said:

Zi ca esti somer. Mai bine sa iei o pensie de urmas tu,  decat sa facem autostrazi care pica dupa 6 luni.
posibil ca singurul motiv pentru care se afla la facultate e acela de a primi pensia de urmas. E o practica des intalnita.

 Arianna-D, on 09 octombrie 2015 - 17:38, said:

Ti-am scris mai sus 2 articole din legea pensiilor (sistemul unitar de pensii publice).
Nu stiu ce asteapta. Parca evita fix raspunsurile pe subiect.

Edited by mmm3, 09 October 2015 - 17:41.


#14
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,798
  • Înscris: 10.01.2010

 12manux, on 09 octombrie 2015 - 17:36, said:

Urmez studii superioare,adica sunt in al doilea an de facultate.Nu se pune problema daca primesc sau nu pensie,ca o primesc de un an de zile,aproape,se pune problema daca ma voi angaja  daca mi se va suspenda .
Poți sa te angajezi liniștit, nu au treaba una cu alta.

#15
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

 12manux, on 09 octombrie 2015 - 17:43, said:


Asta nu suport eu la romani,DAR TU CUM AI FOST MA IN FACULTATE? Director de corporatii? Vreau sa muncesc sa imi fac bani pentru mine si de nu sa imi pastrez si aceasta pensie.In plus ce treaba are autostrada cu ingineria electrica? Rog sa posteze decat cei care ma pot ajuta intr-o masura,nu sa posteze doar sa se afle in treaba .Multumesc

Inca o data repet, ai niste articole din lege, postate de mine, cateva randuri mai sus! Pricepi, poti citi?

#16
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

 12manux, on 09 octombrie 2015 - 17:27, said:

Aceasi situatie,adica ai primit si tu pensie de urmas ?Erai student?

da.da.
Nu bag mana in foc...adica la noi legile se schimba toata ziua. pe vremea aia pensia de urmas avea alt statut fata de cea de batranete. in momentul in care m-am angajat s-a dus pensia. nu a contat ca eram la facultate. citeste legea completa in domeniul asta sau suna si intreaba la casa de pensii. cel mai simplu rezolvi cu telefonul
P.S. ai un buton de "Report". Poti sa incepi sa-l folosesti

L.E. din extrasale postate de colega Arianna reiese clar ca poti sa te angajezi fara sa pierzi pensia. Deci s-au mai schimbat legile de cand eram si eu junior...nu ca acum as fi batran :P. Telefonul ca sa te asiguri

Edited by paul_pablo, 09 October 2015 - 17:50.


#17
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

 12manux, on 09 octombrie 2015 - 17:43, said:


Asta nu suport eu la romani,DAR TU CUM AI FOST MA IN FACULTATE? Director de corporatii? Vreau sa muncesc sa imi fac bani pentru mine si de nu sa imi pastrez si aceasta pensie.In plus ce treaba are autostrada cu ingineria electrica? Rog sa posteze decat cei care ma pot ajuta intr-o masura,nu sa posteze doar sa se afle in treaba .Multumesc
" MA " e cu ai tai.
Munceste, nu cere pensie.
In prima postare intrebai de pessie, acum te rotzaiesti la mine ca vrei sa muncesti.

#18
12manux

12manux

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.10.2015

 Arianna-D, on 09 octombrie 2015 - 17:45, said:


Inca o data repet, ai niste articole din lege, postate de mine, cateva randuri mai sus! Pricepi, poti citi?

Am citit,am inteles despre ce este vorba,insa ma deranjeaza astfel de remarci la adresa mea,de altfel,nefondate.

 babalaul, on 09 octombrie 2015 - 17:48, said:

" MA " e cu ai tai.
Munceste, nu cere pensie.
In prima postare intrebai de pessie, acum te rotzaiesti la mine ca vrei sa muncesti.


De ce sa cer pensie daca este un drept al meu? Ai idee cat de greu este sa fi plecat de acasa ,cand ai un parinte decedat? Vreau sa castig niste bani in plus si atata tot,nu ma milogesc de nimeni,nu vreau mila nimanui.Sper ca m-am facut inteles

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate