Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Sunt aceste doua ecrane de laptop interschimbabile?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
alexcore

alexcore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 17.12.2010
Doresc sa schimb ecranul original care este un TN cu unul tip IPS si vreau sa stiu daca cel IPS se potriveste din punct de vedere electric/electronic. Ca montaj stiu ca nu se potriveste perfect, dar voi gasi eu o solutie. Important este sa functioneze. Atasez doua imagini cu specificatiile celor doua luate de pe Panelook pentru comparatie: Attached File  Samsung_LG_specs_1.jpg   428.68K   50 downloadsAttached File  Samsung_LG_specs_2.jpg   497.09K   49 downloads

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Daca il prinzi cu suficient scoci, poti pune si un CRT.

Serios acum, ce vrei sa-ti spunem din imaginile acelea?
Cat timp intra in carcasa, are aceeasi mufa de conectare pe placa de baza a laptopului, ar trebui sa functioneze.

#3
alexcore

alexcore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 17.12.2010
Posted Image

Ma gandeam ca este cineva pe aici cu experienta in reparea/shimbarea ecranelor de laptop, si poate observa in specificatii o nepotrivire pe care eu nu am considerat-o importanta. De exemplu sunt diferente in "lamp amount" 9S3P vs. 3 strings, sau cel IPS are un consum putin mai mare decat TN-ul.

Cel mai important este sa nu frig ceva din laptop facand aceasta inlocuire, si nici nu vreau sa dau banii aiurea pe un ecran care nu se potriveste. De asta incerc sa fiu precaut.

#4
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Dacă nu intră perfect nu-i bai, îl mai ia puțin la pilă.

#5
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
dute da 5 lei la un service si intreaba

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Daca are aceeasi mufa nu ar trebui sa ai probleme de functionalitate, deja piesele sunt facute in ideea sa nu poti instala gresit ceva, mai ramane doar sa aiba loc in carcasa.
Dpmdv, nu merita deranjul, am desfacut vreo doua laptopuri sa le schimb monitoarele sparte si nu mi-a facut placere, ceva tot risti sa rupi/zgarii pe acolo, unde mai pui ca am mai stat si vreo 30 minute sa iau la ciocan lamelele acelea pe care se insurubeaza monitorul, ca se curbasera de la cat fusese deschis/inchis vechiul monitor.

Edited by gumball3000, 09 October 2015 - 14:14.


#7
alexcore

alexcore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 17.12.2010
@ neur0  hahah pai adevarul e ca are cateva urechi in plus, nu stiu daca voi folosi pila dar..

@aazz era o optiune si asta, dar intai am zis sa intreb pe forum

@gumball3000 in cazul meu e vorba de doua suruburi si clipsurile ramei si am ajuns la ecran. Ca dimensiuni in principiu incape doar ca sus are doua seturi de urechi care s-ar putea sa incurce, cam atat

#8
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013
Nu, nu o sa mearga - profilul semnalului de comutare este diferit, asta presupunind ca au aceeasi schema de comutare, si ai mai multe sanse sa te rapeasca extraterestrii decit asta sa se intimple cu panelurile alea.

#9
alexcore

alexcore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 17.12.2010
@manoman De curiozitate, ce v-a determinat sa ajungeti la concluzia asta? Sectiunea de la sfarsitul specificatiilor, cu "Signal interface"? ca vad ca si acelea difera..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate