Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Credeți că în România ar putea fi realizat un serial TV de succes?

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Credeți că în România (eventual printr-o colaborare internațională) ar putea fi realizat un serial tv de succes? Cu alte subiecte afară de cocalari și pițipoance sau drame sociale cauzate de comunism și sărăcie.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Poate sa se filmeze unul, dar sa fie facut de altii.

De fapt asa s-a si facut ceva - dar a fost o mini-serie, nu un serial care sa nu se mai termine.

#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Care a fost? Ăla din 2000 cu şatenul din seria "Liceenii" în care era el poliţist.

#4
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
Credeți că în România ar putea fi realizat un serial tv de success? Da, se poate. Daca este cu rromi si muzica lautareasca. O sa rupa audientele, si capatos o sa plece cu Guta sa faca emisiune in India.

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Da, se poate. Un serial politist care sa prezinte cazurile romanilor din Romania si strainatate: furturi, spargeri, tigani, poate chiar crime, colaborare cu alti politisti din strainatate.

Pot fi 2 actori principali ca politisti de la criminalistica. Insa pentru un serial din asta trebuie munca multa, scenaristii sa se documenteze destul de mult ca serialul sa aibe o oarecare credibilitate. Asta inseamna multi bani. Nici o televiziune nu are currajul sa faca asa ceva.

#6
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,818
  • Înscris: 15.08.2014
De ce nu?
DJL:  de la banii se-ntîmplă multe, totdeauna-s prea puținii.
Aşa zice un cîntec.
Cu banii corespunzători se poate face un serial de succes despre ce vrei tu.
Dacă ai fi regizor, de ce ți ai bate capul să faci filme prin Ro sau aiurea, cînd ai infrastructură beton prin alte părți?
Toată lumea se întreabă mai întîi de toate: ce-mi iese.
Restul, vb de SP.
Credeam că ai o păere mai bună despre națiunea română.

#7
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Da . Insa nu va avea  "succesuri " . Priveste ce se vinde astazi mai bine si vei intelege . Nici Tv nu as mai tine daca nu ar fi canalele de pe grupul  stiintific National cu ramurile istorie , geografie ,calatorii si expeditii .Cum naiba le fac ca nu ma pot dezlipi de ele ? .Urmaresc acum emisunile cu salvatorii de  pe drumurile inghetate ,Canada , Norvegia si USA -Alaska . Diferente de la cer la pamant fata de ale noastre care ma ingretoseaza de-a dreptul .Mizerii  !

Edited by gingisKHAN2015, 09 October 2015 - 10:01.


#8
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
SF poate Posted Image
măh... ce se intampla... daca ai cunoaste realitatie nemijlocit, ti s-ar parea aiurea orice serial... indiferent de provenienta...
daca e ceva SF sau istoric... atunci e mai dificil sa judeci...
asta e problema serialelor romanesti... stiind foarte bine cum stau treburile de fapt, ti se par aiurea unele situatii si unele dialoguri...

baieti buni, las fierbinti, inima de tigan, Vine politia...

Edited by Nero-d, 09 October 2015 - 10:02.


#9
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Un gen de astfel de film mi s-a părut destul de realist. Ar putea fi un subiect de serial.
Mie mi-a plăcut filmul, deși mai apar unele clișee ale filmului românesc, are un scenariu plauzibil.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Hw334nsUQ0g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Se poate face un episod pilot sau se pot face 2 episoade pilot pentru a se testa piaţa.
Om fi mulţi dintre noi coclarizaţi, dar nu cred că vrem doar seriale cu "hauleu" sau jmenari.
Colaborare internaţională: colaborare internaţională în domeniul financiar, scenografic şi al tehnicilor de filmare între români şi străini. Un serial care să meargă şi la export.
Subiecte... pot fi multe. Eu aş vrea ceva, da' nu o mai dau cu ale mele   :)

#11
Mialache

Mialache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 22.09.2015
cu actori si regizori+scenaristi romani, NU

#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Cine ştie, poate se descoperă talente   :rolleyes:

#13
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 24.12.2004
Sigur, s-ar putea realiza dar cred ca doar cu scenariu si regie de afara. Altfel o sa bage tarfe, manelisti si cocalari ca asa se cere pentru ''audienta pe plan local''.

#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ceva de genul: http://forum.softped...chland-83-2015/ cred ca ar merge. Eventual combinat cu http://forum.softped...ca-de-aur-2009/ .

Altele, ceva adevarat de actiune ... ma indoiesc profund.

#15
Mialache

Mialache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 22.09.2015
de fapt doar actorii principali de afara, ca figurantii (zombii) pot fi si romani!

#16
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Suntem morti si ingropati , gata cu noi .Cand mai traia Sergiu   era cum era , ca el era si scenarist , regizor , operator , sunetist , fotograf , vanzatorul de  bilete , era totul.  Si spectator era tot el  .Batea romanul pe toti pe atunci , si pe romani si pe turci , ii nimicea pe tatari , pe nemti , pe unguri , era jale cu romanul . Nici nu scotea vo unul capul de frica noastra pe planeta albastra .Zice ca Sergiu batea si China la o adica , da nu aveam unde-i ingropa pe toti !

#17
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
Da.

#18
Mialache

Mialache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 22.09.2015
era interesant un meci sergiu - chuck!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate