Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

monitor bland cu ochii

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
cornel465

cornel465

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 25.10.2013
Mi-am cumparat un monitor Benq V2320H.
Dupa cateva ore de utilizare au inceput sa ma doara ochii, sa am senzatia de nisip in ochi si o irigare slaba a ochilor.
Dar de la prima vedere iti dai seama ca lumina nu este potrivita pentru citit. Iti vine mai degraba sa te uiti in alta parte decat sa continui sa mai citesti.

Va rog sa imi faceti o recomandare de monitor care este potrivit pentru citit, adica pentru contrastul alb-negru dintr-un pdf.

#2
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Ai umblat si tu la luminozitate / contrast?

#3
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
Cu siguranta are mai multe moduri ce pot fi setate, cauta sa ti-l adaptezi.

#4
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postcornel465, on 09 octombrie 2015 - 09:11, said:

am senzatia de nisip in ochi si o irigare slaba a ochilor.
Asta nu are cum sa fie de la monitor. Mai degraba deshidratare... sau poate vreo infectie...

Edited by MrReason, 09 October 2015 - 09:26.


#5
cornel465

cornel465

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 25.10.2013

View Postbalauru69, on 09 octombrie 2015 - 09:17, said:

Ai umblat si tu la luminozitate / contrast?

Am facut luminozitatea si contrastul slabe pentru ca, altfel, ai impresia ca te uiti la un bec.
Dar nici asta nu functioneaza, doar intarzie aparitia simptomelor.
Si nu am problema asta doar cand ma uit la monitor. Dupa 2 zile de folosire, ma dor ochii si cand nu ma uit la el.

#6
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Monitorul nu este recomandat pentru citit ore in sir, exista tablete dedicate pentru asa ceva .
Este normal ceea ce patesti din mai multe motive : dupa maxim 50 minute se face pauza de 10 minute si se priveste cit mai indepartat posibil in locatia in care te afli , privitul in monitor face ca ochiul sa clipeasca mult mai putin, nu clipeste nu se "unge" nu se unge scirtiie - pentru asa ceva s-a inventat lacrimi artificiale . Daca nu le folosesti forteaza-te sa clipesti mai des dar nu vei reusi, tot la lacrimi ajungi, bine, asta daca nu doresti sa ai senzatia de nisip ca la sudura . Nu s-a inventat inca monitorul tip carte , singura modalitate de a scapa este cea descrisa mai sus . sanatate si nu uita : vazul este cel mai  sensibil simt al omului !

#7
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
Ce monitor aveai inainte? Doar cu Benq-ul asta ai problema sau si cu alte monitoare?

#8
cornel465

cornel465

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 25.10.2013

View PostMrReason, on 09 octombrie 2015 - 09:24, said:

Asta nu are cum sa fie de la monitor. Mai degraba deshidratare... sau poate vreo infectie...

Este de la monitor. Asta este o problema comuna pe care am auzit-o la mai multe persoane care folosesc monitoare LED.
Am mai patit chestia asta cand mi-am cumparat primul monitor LED, un Acer, acum 5 ani. Atunci am ajuns si la un oftalmolog si mi-a spus ca asa imi trebuie, daca stau prea mult la calculator.
Mai am un Benq T902HDA care nu este cu LED ci cu CCFL. Pe ala pot sa stau zi si noapte, o spatamana si nu am nici o problema. Dar e mic si vechi si vreau altul. Iar monitoare cu CCFL nu mai exista.

Edited by cornel465, 09 October 2015 - 09:49.


#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postcornel465, on 09 octombrie 2015 - 09:40, said:


Mai am un Benq T902HDA care nu este cu LED ci cu CCFL.

Nu stapanesti indeajuns termenii tehnici ca sa poti emite o parere pertinenta.

#10
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
Am avut si eu aceleasi simptome ca si tine, cand mi-am luat primul monitor cu LED. Mi-a luat vreo 2 saptamani pana m-am obisnuit cu el si apoi au incetat problemele.

Chestia e ca LED-ul poate sa palpaie daca e alimentat de la reteaua de curent alternativ si unele persoane mai sensibile pot fi deranjate de asta. Daca scazi luminozitatea monitorului din butoane atunci palpaie si mai tare, pentru ca e taiat o parte din curent din cand in cand si devine si mai deranjant. Recomandat e sa scazi luminozitatea din software, din driverele placii video sau cu un program specializat(Ati Tray tools, AMD Vision Control Center, etc..).

#11
cornel465

cornel465

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 25.10.2013

View Postadisz, on 09 octombrie 2015 - 09:48, said:


Nu stapanesti indeajuns termenii tehnici ca sa poti emite o parere pertinenta.

Ce sens are sa faci o astfel de afirmatie daca nu ne si lamuresti?

View PostPatrulescu, on 09 octombrie 2015 - 09:51, said:

Recomandat e sa scazi luminozitatea din software, din driverele placii video sau cu un program specializat(Ati Tray tools, AMD Vision Control Center, etc..).

Mersi frumos de sugestie. Trebuie sa incerc.

#12
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

View Postcornel465, on 09 octombrie 2015 - 09:11, said:

Dupa cateva ore de utilizare au inceput sa ma doara ochii, sa am senzatia de nisip in ochi si o irigare slaba a ochilor.
Inseamna ca ai probleme oftalmologice. Este indicat sa te duci la un control.

#13
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
ori sa cauti de fapt un monitor cu low blue light, sunt indicate pt citit

#14
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View PostDany_Darke, on 09 octombrie 2015 - 10:46, said:

ori sa cauti de fapt un monitor cu low blue light, sunt indicate pt citit

Da..si asta.. culoarea albastra se pare ca e ceva mai obositoare pentru ochi, poti sa reduci din intensitatea albastrului si obtii o imagine mai roscata-galbuie, care e mult mai confortabila pentru ochi.

Setarile mele din software pentru monitor care mi se pare cele mai odihnitoare pentru ochi:
Brightness:70%
Contrast:90%
Red:39
Green:29
Blue:22

#15
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
da, dar difera functie de producator in principal, pe urma functie de model.

el trebuie sa jongleze cu valorile pana ajunge la combinatia ideala.

insa toate astea daca nu are cumva alte probleme oftalmologice, pt ca nici un monitor nu-l va vindeca, asta e clar.

#16
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011

View PostMrReason, on 09 octombrie 2015 - 09:24, said:

Asta nu are cum sa fie de la monitor. Mai degraba deshidratare... sau poate vreo infectie...

de droguri ce spui? sau diazepam cu vodka :D


sa umble omul la setari si se rezolva

Edited by Danubian, 09 October 2015 - 11:15.


#17
Gogu Steriade

Gogu Steriade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 04.12.2005

View Postcornel465, on 09 octombrie 2015 - 09:11, said:

Va rog sa imi faceti o recomandare de monitor care este potrivit pentru citit, adica pentru contrastul alb-negru dintr-un pdf.
Desi nu se incadreaza la "monitor" pentru PC, iti pot recomanda un cititor electronic pentru citit pdf-uri (sau carti in format specific). Utilizez frecvent, pentru citit, "Kindle Paperwhite" si iti pot spune ca nu imi obosesc deloc ochii.

Din pacate dimensiunea ecranului nu iti permite sa citesti tot felul de documente tehnice cu schite detaliate, sau ceva de genul acesta.

Oricum, ce rezolutie si frecventa ai setate la monitor? Utilizezi HDMI pentru conexiunea la laptop/PC?

#18
blasterus

blasterus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 30.11.2007
@cornel465

Problema este ca esti sensibil la flicker PWM , de aceea te confrunti cu aceste probleme.De obisnuit nu vei reusi orice setari ai incerca pe monitor , posibil sa reduci putin din intensitatea iritatiei dar nu vei reusi s-o elimini.Din punct de vedere oftalmologic nu se poate face nimic, nu ochii sunt de vina ci flicker-ul PWM pe care il percepi la un nivel mult prea ridicat fata de restul oamenilor.Va trebui sa cumperi un monitor fara flicker PWM , uite un link cu o lista de monitoare fara PWM http://www.tftcentra...ee_database.htm

Edited by blasterus, 09 October 2015 - 11:45.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate