Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Doresc sa imi cumpar o masina.

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#1
CristiMosa

CristiMosa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.10.2015
Salut băieți sunt nou pe forum.
Vreau sa imi cumpar o masina dar chiar nu stiu ce Anume, bugetul este de 8500 daca e neînmatriculata si 9000-9500 înmatriculata cu taxa plătită.
Sunt fan si benzina si diesel deci acesta e motivul pentru care sunt asa nehotărât.
Ma intereseaza foarte mult fiabilitatea motorului si sa aibă cv cai si cuplu ca atunci cand intru in depășire sa nu stau cu morcovul.
Golf 1.8 t 179 Hp cumpărat din Germania e undeva la 6000 unul bun, problema e ca majoritatea sunt in 2 ușii eu caut cv in 4, din păcate nu pot lua in 4 deoarece sunt doar cele de 150 in 4. Pe de alta parte ma gandesc la un 1,9 TDI 131hp 6 trepte(deoarece exista si in 5) dar este o masina destul de veche.
Ma mai intereseaza un e46 320cd sau 330cd( si aici sa il trec pe Bulgaria deoarece sunt scumpe taxele in tara la motoare de 3000, chiar daca nu sunt fan Bulgaria). Ma gandesc ca poate in banii astia as reusi chiar un E90 320 fie coupe fie sedan. Mai am in cap chiar si un E60 525 d si sa il înscriu pe ro sau 530xd si pe Bulgaria.
Daca puteți sa ma ajutați si cu alte masinii sau idei, imi doresc o combinație intre putere si comfort si un consum decent. Tin sa Menționez ca eu stau undeva la 5 zile pe luna in tara in rest sunt plecat in interes de serviciu.
Ca dotării ma intereseaza cele standard plus Climatronic
Încălzire scaune si cam atat ca restu se pot pune.
Astept răspunsuri. Salut !

#2
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015

 CristiMosa, on 09 octombrie 2015 - 08:15, said:

Salut băieți sunt nou pe forum.
Vreau sa imi cumpar o masina dar chiar nu stiu ce Anume, bugetul este de 8500 daca e neînmatriculata si 9000-9500 înmatriculata cu taxa plătită.
Sunt fan si benzina si diesel deci acesta e motivul pentru care sunt asa nehotărât.
Ma intereseaza foarte mult fiabilitatea motorului si sa aibă cv cai si cuplu ca atunci cand intru in depășire sa nu stau cu morcovul.
Golf 1.8 t 179 Hp cumpărat din Germania e undeva la 6000 unul bun, problema e ca majoritatea sunt in 2 ușii eu caut cv in 4, din păcate nu pot lua in 4 deoarece sunt doar cele de 150 in 4. Pe de alta parte ma gandesc la un 1,9 TDI 131hp 6 trepte(deoarece exista si in 5) dar este o masina destul de veche.
Ma mai intereseaza un e46 320cd sau 330cd( si aici sa il trec pe Bulgaria deoarece sunt scumpe taxele in tara la motoare de 3000, chiar daca nu sunt fan Bulgaria). Ma gandesc ca poate in banii astia as reusi chiar un E90 320 fie coupe fie sedan. Mai am in cap chiar si un E60 525 d si sa il înscriu pe ro sau 530xd si pe Bulgaria.
Daca puteți sa ma ajutați si cu alte masinii sau idei, imi doresc o combinație intre putere si comfort si un consum decent. Tin sa Menționez ca eu stau undeva la 5 zile pe luna in tara in rest sunt plecat in interes de serviciu.
Ca dotării ma intereseaza cele standard plus Climatronic
Încălzire scaune si cam atat ca restu se pot pune.
Astept răspunsuri. Salut !
Deja pleci cu o idee preconceputa... Daca te gandesti la un 525e60 din 2006' ... Sigur vei gasi masini de babute din DE care vor avea 187 000 sau 163 000... Intelegi tu ironia...

#3
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005
eu ti-as recomanda in primul rand sa te hotarasti din ce clasa sa fie masina si apoi sa fie ceva pe care iti poti permite sa intretii, adica inmatriculare in romania etc.
de asemenea, pentru 5 zile de utilizare pe luna, nu prea ai nevoie de diesel.

#4
CristiMosa

CristiMosa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.10.2015
Pai ma gandesc si la valoarea de revânzare, la întreținere pot susține si un motor de 3000 dar sa fim serioși doar nu sunt nebun sa plătesc taxele la unu in m condițiile in care ma bucur de ea doar 5 zile pe luna. Nu stiu din ce clasa daia am apelat la voi sa veniți cu ideii diferite din clase diferite cu motoare diferite si cu valoare de revânzare deoarece nu prea tin o masina mai mult de 3 ani.

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008
Ti-ai luat carnetul de curand, nu-i asa? In cazul asta doresc sa-ti spun ca pana si un TDI "bleg" de 116 cai te baga in scaun in depasiri, atat timp cat e ok dpdv mecanic.

#6
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015

 CristiMosa, on 09 octombrie 2015 - 08:32, said:

Pai ma gandesc si la valoarea de revânzare, la întreținere pot susține si un motor de 3000 dar sa fim serioși doar nu sunt nebun sa plătesc taxele la unu in m condițiile in care ma bucur de ea doar 5 zile pe luna. Nu stiu din ce clasa daia am apelat la voi sa veniți cu ideii diferite din clase diferite cu motoare diferite si cu valoare de revânzare deoarece nu prea tin o masina mai mult de 3 ani.
Prietene ca sa iti dea cineva niste sfaturi este nevoie sa dai ceva detalii. 1. Unde vei folosi masina??? Oras sau in afara. 2. De cat timp ai permis. 3. Cati km faci. Daca vrei sa te gandesti si la o revanzare atunci te poti gandii ca un 525 din 2006 la anu va avea 10 ani... Daca o iei acum cu 7k, in conditiile in care sub 250 000km reali nu gasesti nimic, peste inca 2 3 ani cand vrei sa o revinzi vei lua 2k... Mai bine te gandesti sa iei ceva mai nou ca an de fabricatie cu o configuratie mai decenta

#7
CristiMosa

CristiMosa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.10.2015
Nu l-am luat de curând il am de 2 ani si am lucrat numai ca sofer, in momentul de fata lucrez pe comunitate pe duba, la anu voi da de CDE. Sunt fan golf 4 deoarece am unul in familie dar din păcate este o putoare de 1.4 masina aia e buna de naveta nu de oras, sper sa reușesc sa o vând. 116 si 131 sunt cam același lucru e o diferența fr mică dintre ele si m-am gandit si la unul de ala. Da e o idee buna stiu, consum mic in toate regimurile fie oras fie extraurban, motoare rezistente. Multumesc mult mai astept părerii băieți. 😎

I-am cumpărat un var de al meu un E60 530xd full cu interior piele bej alcantara la 8900 fără taxa plătită, masina a stat posesia mea mai bine de 3 luni si am avut oferte de 10k pe ea din 2005 si 156000 de km reali verificați la BMW România  bucuresti, masina neavând nici o problema sau eroare Inafara de bluetooth care trebuia configurat. Deci se poate.

Si culmea ca am cumparat-o din Ro din constanta de la un băiat cu familie care ii venea al doilea copil si nu mai putea întreține taurul.

#8
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015
Da da da se poate :-@. Vezi poate gasesti la vanzare un 2005 Golf 5 negru 2.0 TDI. Eu l-am vandut cu 214000km. A mai mers si samsaru cu ea vreo 30k dupa care a vandut-o cu 182 000 km in bord VERIFICABILI !!! Deci se poate. Bafta

Edited by blade0blade, 09 October 2015 - 08:51.


#9
CristiMosa

CristiMosa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.10.2015
Serios vorbesc, nu am de ce sa ma dau mare sau ceva ca nu am de ce. Masina nu avea absolut nici o problema evident puțin zgâriată vopseaua pe pe aripa dreapta si bara din spate puțin zgâriată dar evident se vedea doar daca te uitai atent. O masina extraordinara dar cum am zis nu sunt nebun la cap sa ii plătesc impozit si asigurarea si eu sa ma bucur de ea doar 5 zile ar fi absurd, masina va fi folosită 50% oras 50% afara si km? Cat de multi se pot face in 5 zile, deci maxim 1500 pentru ca nu stau tot liberul pe drumuri deci 1000 pe luna 😂

@blade băiatul era al doilea proprietar, primul fiind o persoana juridică care a cumpărat-o de la reprezentata BMW constanta, si km erau reali doar nu ma mințeau aia din buc de la reprezentanta.

#10
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Pentru 5 zile pe luna iesi mai bine cu masina inchiriata

#11
CristiMosa

CristiMosa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.10.2015
M-am gandit si la aata Octavian 😂 dar sincer vreau sa stiu cand vin acasa ca am luAt cheia de la masina ma urc si plec unde vreau eu. Si la un moment dat o sa ma termin si cu jobul asta si urmează sa merg mai NON stop cu masina, deci e doar o perioada cu 5 zile pe luna.

#12
Antirsipowermate

Antirsipowermate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 26.08.2012
http://olx.ro/oferta...html#6cf3da9816
http://olx.ro/oferta...html#f50d2a4fdc
http://olx.ro/oferta...html#b93963a710
http://olx.ro/oferta...html#d8ccb97621

#13
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

 CristiMosa, on 09 octombrie 2015 - 08:53, said:

@blade băiatul era al doilea proprietar, primul fiind o persoana juridică care a cumpărat-o de la reprezentata BMW constanta, si km erau reali doar nu ma mințeau aia din buc de la reprezentanta.
Nu, baietii aia din Bucuresti si care lucreaza la reprezentante nu mint niciodata.

#14
CristiMosa

CristiMosa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.10.2015
@antirisi
Legat de Audi ma feresc de cutiile automate deoarece cele de audi stiu ca sunt cam problematice.
Legat de Saab arată bine se prezintă bine dar efectiv nu prea stiu nimic legat de masina aia? A avut cineva? Ceva sfaturi informații?
Legat de E class arată super dar chiar or fi km reali? Pana acum e classu pare cel mai ok daca ar fi tot ce scrie adevarat.

Acum legat de cei de la reprezentata de la nu ,
Nu as vedea de ce m-ar minții pe mn care vin cu E60 care nici macar nu e cumpărat de la ei 😂

#15
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011

 CristiMosa, on 09 octombrie 2015 - 08:15, said:

Ma intereseaza foarte mult fiabilitatea motorului si sa aibă cv cai si cuplu ca atunci cand intru in depășire sa nu stau cu morcovul.

lol ... pai tu, daca ai masina smechera, te bagi in depasire doar bazandu-te ca ai motor puternic fara sa te gandesti ca motorul se mai si strica sau mai da rateuri? depasirile se fac luand in calcul si o marja de neprevazut .. asta daca vrei sa traiesti ;)

#16
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Te poti uita si la o Skoda Octavia 2 pe benzina, un 1.6 FSI sau 2.0 (RS). Trecuta pe gpl, nu mai ai griija consumului. La banii astia gasesti ceva bun ...

#17
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015
Ambele Audi-uri din anunturi au cutie manuala. Dar au peste 200k km:( daca ar fi avut si ele 187000... Era altceva. Ia Mercedesul ala. Acei km pot fi verificati !!! Bafta

#18
CristiMosa

CristiMosa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.10.2015
Nu, nu asa fac depășirile, eram cu golful familiei 1.4 si aveam timp de depășire enorm de mult am dat inferioară aveam 80 si trebuia sa depășesc o duba si abia se tara si efectiv masina din fata venea si ea tot nu trăgea si usor usor situația începea sa devină riscanta evident dublistu cu nr de Bulgaria mergea pe linia de mijloc nu s-ar fi dat in dreapta si sa nu mai apese aceleratia, dar s-a cam speriat cand a vazut ca e un țara-n prost si nu conduce preventiv, daca aveam un TDI depășeam liniștit fără stres, 1,4 e o masina de naveta pe autostrada la viteze de 80-100 si cine ma contrazice il plătesc sa conducă o luna cu ea cu mn.

Am condus un RS2 foarte tare masina, a scârțâit chiar si in a3 cu masina full. Cred ca avea si cv tuning dar fr tare masina aia. Mai astept ideii multumesc baieti !

Am condus un RS2 foarte tare masina, a scârțâit chiar si in a3 cu masina full. Cred ca avea si cv tuning dar fr tare masina aia. Mai astept ideii multumesc baieti !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate