Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cultivare 20 hectare de teren

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015
Recent am avut un deces in familie si m-am ales cu o mostenire de 20 ha,cum nu sunt multumit de valoarea arendei de doar 300 lei hectar sau 500 kg cereale pe an plus durata de inchiriere prea mare de 10 ani,ma gandesc cu ceva investitii sa lucrez eu terenul si sa beneficiez si de subventiile pe suprafata,la momentul actual subventia o primeste arendasul.
Astept de la voi idei,sugestii,sfaturi,ce sa cultiv ca sa castig ceva mai mult fata de cat ofera arendasul poate chiar o mini afacere de familie,terenul este in apropiere de Bucuresti in 3 parcele mari de peste 5 ha si restul mai mici

#2
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

 Friskey, on 08 octombrie 2015 - 23:15, said:

Dai da baut?

Nu dau ca a murit taicutul,n-am cum sa ma bucur,de abia mi-a trecut putin.Acum am de dus o mostenire mai departe

#3
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.07.2014
http://olx.ro/oferta...html#9488517911

Din ce stiu si din ce vad ca scrie nu sunt mai pretentiosi ca aia romanesti dar la pret te-ai scos.

Cand ai obtinut prima recolta sa treci si pe la mine cu un sac ca ti-am dat pontul

Edited by daybreak246, 08 October 2015 - 23:25.


#4
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

 daybreak246, on 08 octombrie 2015 - 23:25, said:

http://olx.ro/oferta...html#9488517911

Din ce stiu si din ce vad ca scrie nu sunt mai pretentiosi ca aia romanesti dar la pret te-ai scos.

Cand ai obtinut prima recolta sa treci si pe la mine cu un sac ca ti-am dat pontul

Am zis ca vreau sa cultiv ceva nu sa fiu de rasul satului :))))))))))))) daca vede taicamiu ca pun cartofi mov iese din mormant si ma ia la bataie :))

#5
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
In primul rand condoleante.
De ce primesti asa putin pe ha? Sigur subventia nu ramane la tine?

#6
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Cred că depinde de zonă, de sol, irigații. Așa ți-ar putea spune cineva să cultivi gogoșari și ai scoate o grămadă de bani, dar nu poți să cultivi gogoșari în orice condiții. Oricum condoleanțe și probabil că celui bătrân iar fi făcut plăcere să știe că te ocupi de moșie.

#7
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Ia un tractor, mai ia ceva pamant in arenda daca ai ocazia, fa-ti tu toate lucrarile agricole (mai putin recoltatul ca n-ai combina) si poti sa incepi sa iti faci calcule cam la 250 euro/hectar castig...variaza in functie de an. Vorbim de cereale nu de arbori minune, vipere cu sau fara corn ori struti
De aici incolo depinde de prea multi factori care trebuiesc luati in seama

Edited by paul_pablo, 08 October 2015 - 23:48.


#8
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

 ticusor, on 08 octombrie 2015 - 23:34, said:

In primul rand condoleante.

Multumesc

 ticusor, on 08 octombrie 2015 - 23:34, said:

De ce primesti asa putin pe ha? Sigur subventia nu ramane la tine?

Atat imi da,atat primeste toata lumea din zona,terenul este bun fertil dar nu exista alternative sunt 2 sau 3 arendasi care sunt intelesi intre ei,pleci de la unu celalalt iti da la fel sau putin mai mult,nu ai incotro ori dai cu cat merge ori il muncesti tu,impozitul tot eu il platesc.
E si mult teren in zona hectare cu miile de aia nu mai poate arendasul ca nu ii dai tu lui,fiind amplasat oarecum aproape de Bucuresti oamenii nu prea muncesc pamantul de la camp fiindca ori sunt plecati la oras si au ramas batranii ori fac naveta si in felul asta se multumesc cu cat primesc,le ajunge sa creasca un porc si niste gaini

#9
NechiforLaurentiu

NechiforLaurentiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 18.09.2015
Tutun?

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Trerenul fiind imprastiat e greu de pazit si lucrat.
Fructe de padure, nuci, alune, etc?

#11
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

 neur0, on 08 octombrie 2015 - 23:44, said:

Cred că depinde de zonă, de sol, irigații. Așa ți-ar putea spune cineva să cultivi gogoșari și ai scoate o grămadă de bani, dar nu poți să cultivi gogoșari în orice condiții. Oricum condoleanțe și probabil că celui bătrân iar fi făcut plăcere să știe că te ocupi de moșie.

E teren normal in camp fara irigatii,acolo se pune porumb,grau,rapita etc

 paul_pablo, on 08 octombrie 2015 - 23:47, said:

Ia un tractor, mai ia ceva pamant in arenda daca ai ocazia, fa-ti tu toate lucrarile agricole (mai putin recoltatul ca n-ai combina) si poti sa incepi sa iti faci calcule cam la 250 euro/hectar castig...variaza in functie de an. Vorbim de cereale nu de arbori minune, vipere cu sau fara corn ori struti
De aici incolo depinde de prea multi factori care trebuiesc luati in seama


E si asta o solutie sa fac eu o parte din lucrari cu niste utilaje pe care mi le permit si apoi sa platesc pe cineva la recoltat dar nu stiu daca exista asa ceva.Sunt prestatori care vin la recoltat de la zeci de km pt 20 de hectare????

#12
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 04.10.2014
pai ce cultiva arendasul inainte ? dar ceilati arendasi/ vecini ?

last edit: vad ca ai scris in acelasi timp cu mine: grau, porumb, rapita;

Edited by banculescu, 08 October 2015 - 23:59.


#13
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Cu orice ai incepe iti recomand sa nu depasesti hectarul. Intai invata tehnologia a ceea ce vrei sa produci, desfacerea, ca`i si mai importanta si pe urma scoti restul din arenda si investesti. Faptul ca tu consideri 20ha o mini afacere de familie ma face sa rad. E munca bre, multa. Si costa. Mult.

Edited by rid, 08 October 2015 - 23:59.


#14
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

 NechiforLaurentiu, on 08 octombrie 2015 - 23:47, said:

Tutun?

 Friskey, on 08 octombrie 2015 - 23:49, said:

Trerenul fiind imprastiat e greu de pazit si lucrat.
Fructe de padure, nuci, alune, etc?


Tutun,fructe de padure,nuci,sunt pentru aventurieri nu cred eu ca faci bani din astea,daca se faceau puneau altii inaintea mea,nu vreau castig de 10.000 de euro pe hectar.
Vreau ceva mai mult decat imi da arendasul,ma multumesc si cu 300 de euro,cum subventia e 150 din cate am inteles mai trebuie inca pe atat

 rid, on 08 octombrie 2015 - 23:58, said:

Cu orice ai incepe iti recomand sa nu depasesti hectarul. Intai invata tehnologia a ceea ce vrei sa produci, desfacerea, ca`i si mai importanta si pe urma scoti restul din arenda si investesti.

Stai putin ca alta e problema,daca fac cum zici intru in incurcatura eu trebuie sa-i dau terenul aluia pe 10 ani,deci 10 ani nu mai e al meu,nu am voie sa-l dau afara cand am eu chef daca el isi plateste arenda,si asa de abia am scapat de el prin decesul tatalui mai aveam 8 ani de contract pt ca tata a semnat ca primaru

 rid, on 08 octombrie 2015 - 23:58, said:

Faptul ca tu consideri 20ha o mini afacere de familie ma face sa rad. E munca bre, multa. Si costa. Mult.

Sa stii ca nu e chiar asa,daca te straduiesti putin numai din graul primit de la arendas si cu ceva animale scoti un salariu bunicel

#15
NechiforLaurentiu

NechiforLaurentiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 18.09.2015
Faci bani din cultivarea tutunului si cu media aia de 50 centi per kilogram primita de la firmele din Ungaria + subventia de la stat.

#16
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
Lucerna?

#17
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

 bietu, on 09 octombrie 2015 - 00:34, said:

Lucerna?


La asta m-am gandit si eu ca ar merge,cat fan uscat se face la hectar??? cred ca de pe 20 de hectare faci munti de lucerna,are ceva daca o tii doar acoperita cu o folie

#18
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

 maxxmedia1999, on 09 octombrie 2015 - 00:47, said:



La asta m-am gandit si eu ca ar merge,cat fan uscat se face la hectar??? cred ca de pe 20 de hectare faci munti de lucerna,are ceva daca o tii doar acoperita cu o folie

De ce sa o tii? Se vand foarte bine si repede balotii de lucerna!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate