Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Problema conducta apa potabila.

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Salut,
Vin cu urmatoarea problema.
Stau la casa si ieri mi s-a spart conducta care vine din subteran principala ce alimenteaza intreaga casa+curte iar castelul de apa unde este si robinetul este foarte vechi teava este foarte ruginita iar robinetul de inchidere este nefunctional nu mai inchide.
Castelul de apa s-a umplut cu apa si conduca are pierderi foarte mari si masive de apa plus se aude si pierdere undeva de presiune.
Firma care se ocupa in orasul meu de apa este Morani Impex sunt la ei nu raspunde nimeni de loc toata ziua.
Ne-am dus la primaria din orasul meu sa gasesc o solutie deoarece mai am putin si sunt inundat de apa.
Cei de la primaie spun ca a fost incheiat contractul cu morani impex iar intreaga activitate este preluata de o noua firma de apa.
Bun zic da-timi un nr de telefon sa sun sa chem o echipa pt remediere la care un reprezentan al primariei spune ca defapt cei de la noua firma care se ocupa de apa nu stiu infrastructura si de unde se opreste apa pentru lucrari i cazul meu.
Si le spusesem ce este de facut ca eu ma inund acolo...
La care zice sa iau legatura cu un anagajat morani pe care sa-l rog contra cost sa opreasca apa pe strada mea si sa ne cautam noi pe cineva sa ne rezolve problema la conducta.

Nu este dreptul primariei sa vorbeasca cu firma noua sa remedieze problema?
Cum sa nu stie de unde se opreste apa pt lucrari?
Daca maine nu se rezolva mergem in audienta se va rezolav ceva?

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001

 VladutzU2013, on 08 octombrie 2015 - 16:47, said:

Daca maine nu se rezolva mergem in audienta se va rezolav ceva?
Crezi ca pe forum vei gasi robinetul de inchidere?

#3
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010
Din subteran,cum spui pana la acel robinet de la castel,ai vde-un apometru?Daca da ,sa stii ca este raspunderea firmei pana in apometru,mai departe este a ta

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Conducta este sparta inainte sau dupa apometru ? Ce diametru are conducta ?

#5
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Nu are apometru deoarece nu s-a instalat asa ceva.
Conducta vine din strada si este in castelul de apa.
Are pierderi de apa exact unde este robinetul care ar trebui sa inchida alimentarea catre locuinta cu apa.
Dar acel robinet fiind foarte vechi si pe langa asta si teava este foarte ruginita ieri a icneput sa sara cu presiune apa in sus din castel exact din robinet din zona respectiva.
Este vorba de teava ce vine de la strada si este legata mai departe de acolo catre curte dar noi daca desfacem sa schimbam inundam tot deoarece nu a em cum ca trebuie oprita apa pe toata strada din cate am inteles.
Problema este ca refuza si primaria si cei de la morani sa vina sa remedieze conducta.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca ar fi bine sa faci o reclamatie scrisa la primarie.
In principiu nu poti sa inchizi de capul tau apa pe strada.

Amazing Romania !

#7
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Dar la primarie problema e ca nu au ce face nimic ei.
Deoarece firma morani care se ocpa in principal de apa orasului a fost suspendata a fost incheiat contractul cu primaria.
Si primaria spune ca a adus o noua firma dar aceasta nu are inca proiectul cu fiecare robinet de unde se opreste apa stradala.
Si mi-au spus ca nu au ce sa-mi faca in acest caz.

E m-am gandit in audienta s-ar rezolva?
S-au o sesizare la opc?
Ce sa fac ca cei de la primarie au zis ca nu au cum sa ma ajute moemntan deoarece echipa care se ocpa actual nu are planul cu infrastructura si X robinetii de unde se opreste apa.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Am inteles de la inceput care e treaba cu primaria si cu morani, dar ma gandeam ca o sesizare scrisa, te-ar scuti de eventualele neplaceri ce pot apare. ( 'Verba volant, scripta manent').

Tu ai, probabil, contract cu morani, dar si primaria are anumite obligatii. Nu e treaba ta ca primaria a reziliat un contract fara sa se gandeasca la consecinte.

#9
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Si daca scriu o sesizare credeti ca se va rezolva?
Sesizare deja a fost facuta telefonic la departamentul tehnic din primarie si nu s-a rezolvat nimic decat raspunsuri inutile.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu stiu daca se va rezolva, dar macar ii obligi sa raspunda oficial.
Am inteles ca situatia este 'presanta', dar pe 'vorbe', nu prea merge prin Ro.

Poti, de asemenea, sa urmezi recomandarea primariei si sa platesti un angajat al morami. Este decizia ta.

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Mai da-le dreaq de firme, primarii si mai stiu eu ce. Daca te arde, cauti un meserias autorizat, vede ce-i de facut, pregateste materialele, opreste apa,(daca e cazul, in tot orasul) face lucrarea, iti factureaza lucrarea, dupa care te duci cu factura la primarie si o decontezi. Daca e cazul, prin tribunal. Sau protectia consumatorului.
Ca daca stai si te plangi pe forum, vei fi si inundat si fara reparatie.

#12
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010
Si parinti tai cum platesc apa daca nu aveti apometru?

#13
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-Pana gasesti vinovatul pica drobul de sare asa ca ia rapid un bomfaier,un dop din lemn,un ciocan mare si o cheie franceza cu care incearca sa desfaci robinetul cu pricina,daca nu vrea taie teava in fata robinetului,teava care nu ne-ai spus daca e de plumb,plastic sau fier,infasoara dopul cu niste banda teflon sau chiar cu batista,dai cateva lovituri pana intra pe teava si apoi ia furca si dute peste cei dela primarie.... daca tie frica venim si noi cu tine...Posted Image

#14
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013

 khristy36, on 08 octombrie 2015 - 21:34, said:

Si parinti tai cum platesc apa daca nu aveti apometru?
Se plateste in jur de 30/35 lei maxim daca nu ma insel pe luna.
Nu avem apometru,se instaleaza apometru doar la cerere dar la cata apa consumam nu ar trebui sa bagam apometru ca am plati mai mult.
Cei de la Morani Impex si Primarie au zis ca nu avem voie noi sa efectuam lucrarea si apa poate fi oprita doar cu acordul firmei respective.

#15
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
As zice sa faci asa. Faci rost de datele de contact ale noii firme si le faci o vizita in persoana, unde ii anunti ca daca nu rezolva in vreun fel conducta o vei lasa asa si ii dai ulterior in judecata ca sa-ti recuperezi pierderea si alte daune ce-or mai fi avut loc pe-acolo (poate ti s-a inflitrat apa pe langa casa si a crapat peretele Posted Image).
Nu e problema ta ca ei nu stiu infrastructura, asta nu ii scuza de resposabilitatile din contractul in urma caruia primesc bani de la Primarie. Daca ei nu cunosc infrastructura si deci nu pot exectura reparatii sau modificari, pentru ce sunt oare platiti? La intrebarea asta vor raspunde la tribunal.

Pe ideea asta poti forta si mana primariei ca la randul ei sa forteze mana firmei, dar trebuie sa faci gura ca altfel te iau de prost.

Edited by Mizu, 09 October 2015 - 15:06.


#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Taie teava, pui un furtun flexibil pe teava cu un colier, pui un T-eu, un capat merge spre casa, alt capat direct spre canal (ca sa nu ai presiune mare pe furtun).
Ai apa si in casa (nu cu presiune mare) si ce prisoseste merge direct la canal. Dupa o luna isi vor da seama ca au pierderi si iti vor repara bransamentul.

PS cred ca nu ai castel de apa, cel mult camin de vizitare. ;)

#17
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
am contactat din nou biroul tehnic din cadrul primariei si am facut prin intermediul unei persoane de la primarie rost de un nr de telefon de la morani impex vechea firma care se ocupa de reteaua de apa.
mi s-a spus ca defapt si ei s-ar mai ocupa de reteaua de apa deci ce sa mai intelegem primaria zice ca morani nu mai are legatura ei zic ca lucreaza si ei pentru asa ceva
??
Mi-au promis ca vor trimite echipa de la morani dar nu a venit nimeni sunand din nou doamna de la biro spune Nu avem  echipa tehnica disponibila!
Si ce este de facut?
La care spune insistent doamna Sa va adresati primariei deoarece ei cunosc situatia mai bine.

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Cauta un instalator priceput care sa aiba si sculele necesare interventiei.
Din ce este teava care vine in camin?
Mai ai 4-5 cm de teava buna in care sa tina un filet nou? (daca e teava zincata)
Daca insa trebuie inlocuita intreaga teava de la strada, e de munca la sapat santul, bransament la conducta principala,.. etc.
Depinde in ce stare e si conducta principala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate