Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Inginer de Proiect sau Sef Statie Benzinarie

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Buna ziua.
Am de ales ca sa ma angajez dintre aceste doua posturi care le-am trecut in titlul topicului.
Din punct de vedere al salarului este la fel.
Care ar fi mai ok sa il aleg? Pana acum nu am fost angajat niciunde, doar ce am terminat cu facultatea.

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Inginer de proiect in ce domeniu?

De curiozitate, ce facultate (specializare) ai terminat?

#3
scotty0

scotty0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.02.2007
trebuie sa faci acelasi lucru la acelasi salariu la acelasi angajator si difera doar titlul din cartea de munca sau cum?

#4
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Inginer de proiect la cablaje auto.
Am terminat Politehnica Timisoara, specializare Autovehicule Rutiere.

#5
mihaicsm

mihaicsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.10.2008
Inginer, ca sef de benzinarie n-ai unde sa cresti, nu prea poti sa te dezvolti in niciun fel.

#6
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

View Posteug3n92, on 08 octombrie 2015 - 16:52, said:

Inginer de proiect la cablaje auto.
Am terminat Politehnica Timisoara, specializare Autovehicule Rutiere.
Eu vad o alegere al naibii de usoara... adica ai de ales intre cativa ani de facultate aruncati aiurea si sa mirosi a benzina toata ziua... sau sanse sa faci o cariera pe specializarea ta cu sanse serioase de a urca si sa nu mai zic de diversitate...

Edited by Engineer_xxl, 08 October 2015 - 17:05.


#7
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Si eu as fi ales de la inceput cariera la cablaje auto, astazi am si fost la interviu, dar raspunsul de la ei il primesc la sfarsitul saptamanii viitoare si nu e 100% sigur ca ma accepta.
In schimb functia de sef de benzinarie e destul de sigura si nu as vrea sa o pierd asteptand dupa raspunsul de la cablaje, de asta sunt cam confuz.

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Accepta momentan postul de sef la benzinarie! Posted Image
Daca saptamana viitoare ai raspunsul ok de la cablaje, atunci vei face alegerea definitiva....
Parerea mea....

Ce-i in mana nu-i minciuna!

Edited by xmanyacs77, 08 October 2015 - 17:30.


#9
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Ar mai fi treaba cu "prima angajare" unde din cate am inteles statul plateste timp de 2 ani de zile salariul si cred ca treaba asta le convine de minune celor de la cablaje.
Daca ma angajez intre timp chiar daca numai 1 saptamana nu cred ca mai ramane valabila treaba cu primul job....

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postxmanyacs77, on 08 octombrie 2015 - 17:29, said:

Accepta momentan postul de sef la benzinarie! Posted Image
Daca saptamana viitoare ai raspunsul ok de la cablaje, atunci vei face alegerea definitiva....
Parerea mea....

Ce-i in mana nu-i minciuna!
Pana la o anumita varsta.....Posted Image
On sfatul e bun de urmat, daca se poate.Posted Image

#11
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Mi se pare cam ciudat sa angajezi un sef de statie de benzina un pusti de 22 de ani, si tot ciudat inginer de proiect.
Eu nu cred ca ai sanse nicaieri, dar iti doresc noroc.

#12
mihaicsm

mihaicsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.10.2008
Cu partea cu sef de statie sunt de acord, acolo iti trebuie cineva cu experienta (nu neaparat cu studii superioare).

Dar ca inginer de ce sa nu-l angajeze, doar e inginer. Penru asta a facut facultate. Probabil va fi junior si ii va asista/ajuta pe cei cu experienta, dar tot inginer se cheama, nu e om de serviciu. S-au dus vremurile cand te incadrau ca tehnician sau mai stiu eu ce ca sa poata sa te plateasca mai putin. Acum te incadreaza conform studiilor chiar daca salariul va fi ajustat conform cu experienta.

#13
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Sa scrie cineva sarcinile unui inginer de proiect, ai apoi va veti da seama.

La partea cu sef de statie e si periculos la varsta asta. Copiii astia nu stiu nici sa se semneze si nici CE SEMNEAZA.
Problema eu mi-o pun invers, daca as avea 2 benzinarii, as pune sef la una un copil de 22 de ani?
Dac-ar fi fi-miu, prima data l-as lasa vreo 2-3 luni sa serveasca la pompa, apoi la spalatorie, apoi la casierie, apoi la criossante, apoi vataf pentru cei care servesc la pompa..., in 2 ani, da, e format.

Sunt 2 aspecte diferite, pentru cariera in inginerie, se poate alege inginerul de proiect , pentru cariera in management, seful de statie.

Probabil ca titlurile sunt alese doar pentru a atrage cu numele aplicantii, altfel nu vad unde e beneficiul companiei..

#14
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009

View Posttsunnami, on 09 octombrie 2015 - 11:54, said:

Sa scrie cineva sarcinile unui inginer de proiect, ai apoi va veti da seama.

• Monitorizeaza, dezvolta si implementeaza proiectele pe care le coordoneaza respectand standardele companiei;
• Implementeaza modificari de design ale cablajelor conform cerintelor clientului;
• Participa activ la imbunatatirea proceselor pe liniile din subordine;
• Comunica sefului direct si echipei de management stadiul de implementare a proiectelor de care este responsabil.

View Posttsunnami, on 09 octombrie 2015 - 04:05, said:

Eu nu cred ca ai sanse nicaieri, dar iti doresc noroc.
Multumesc.

#15
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Posteug3n92, on 09 octombrie 2015 - 19:29, said:

• Monitorizeaza, dezvolta si implementeaza proiectele pe care le coordoneaza respectand standardele companiei;
• Implementeaza modificari de design ale cablajelor conform cerintelor clientului;
• Participa activ la imbunatatirea proceselor pe liniile din subordine;
• Comunica sefului direct si echipei de management stadiul de implementare a proiectelor de care este responsabil.

Exact, ordinea este:

1. inginer de produs
sau
1. inginer de productie

apoi

2. inginer de proiect,

Pe tine nu te poate angaja si de maine sa eficientizezi procesul de productie, sa participi la proiecte, , sa implementezi ceea ce se hotaraste la sedintele pe proiect, la estimarea bugetului proiectului cand tu nu stii cu ce se mananca chestia aia, nu cunosti furnizorii, procesul de productie, procesul de proiectare etc

#16
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009

View Posttsunnami, on 09 octombrie 2015 - 20:42, said:

Pe tine nu te poate angaja si de maine sa eficientizezi procesul de productie, sa participi la proiecte, , sa implementezi ceea ce se hotaraste la sedintele pe proiect, la estimarea bugetului proiectului cand tu nu stii cu ce se mananca chestia aia, nu cunosti furnizorii, procesul de productie, procesul de proiectare etc

Ideea este ca te angajeaza pe postul respectiv, iar un timp de cateva saptamani, luni o sa lucrezi pe langa cineva care are experienta pe postul respectiv sa te invete ce anume sa faci.
Si vorbesc din surse 100% sigure, nu povesti.
Unii angajatori prefera sa isi angajeze oameni tineri si sa ii "modeleze" dupa cerintele firmei sa faca exact ceea ce vor ei.

#17
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Posteug3n92, on 09 octombrie 2015 - 21:38, said:


Ideea este ca te angajeaza pe postul respectiv, iar un timp de cateva saptamani, luni o sa lucrezi pe langa cineva care are experienta pe postul respectiv sa te invete ce anume sa faci.
Si vorbesc din surse 100% sigure, nu povesti.
Unii angajatori prefera sa isi angajeze oameni tineri si sa ii "modeleze" dupa cerintele firmei sa faca exact ceea ce vor ei.

Si eu iti vorbesc din experienta
Nu inveti mare lucru de la un inginer de proiect
Dar, daca lucrezi ca inginer de produs intai, de fapt eu as incepe cu ingierul de productie sa tii cont de constrangerile de productie cand dezvolti piesa, in 2-3 ani, poti fi un bun inginer de proiect

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate